بالا بردن سرعت اینترنت در زمان تعطیلات و ترافیک بالا

عوامل مشخصی وجود دارد که می‎تواند روی سرعت Wi-Fiتاثیر گذار باشند که از آن جمله می‎توان به هک شدن شبكه، موقعیت نامناسب روتریا تنظیمات نامناسب Wi-Fi اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم روش‎های افزایش سرعت و بهبود عملکرد شبکه‎های Wi-Fi را بررسی کنیم تا شما بتوانید از حداکثر سرعت شبکه و اینترنت خود لذت ببرید.

آخرین فناوری‎ های Wi-Fi

این یکی از بهترین روش‎هایی است که شما می‎توانید اطمینان حاصل کنید شبکه Wi-Fi شما سریع و قابل اطمینان است. اگر از سخت افزار قدیمی‎ و تاریخ گذشته استفاده می‎کنید، توصیه ما به شما این است که سخت افزار خود را به‎ روز کنید. همچنین مطمئن شوید كه کارت شبکه داخل کامپیوتر شما نیز به ‎روزرسانی شده باشد.

در زمان های مشخص روتر خود را ریبوت کنید

سعی کنید به شکل زمان‎بندی شده و منظم روتر خود را ریبوت کنید تا تمام تنظیمات روتر نوسازی شده و پکت‎های خالی موجود در روتر پاکسازی شود. با این کار سرعت اینترنت شما افزایش پیدا می‎کند و مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد. در شبکه‎های شلوغ معمولا توصیه می‎شود که روتر خود را روزی یک بار ریبوت کنید. اگر روتر شما جدید و پیشرفته است می‎توانید برای ریبوت خودکار آن برنامه زمانی تعریف کنید.

روتر را در مرکز و ارتفاع بالا قرار دهید

موقعیت مکانی روتر در وضعیت عملکرد آن نقش بسیار بالایی دارد. به ویژه اگر شما روتر خود را در گوشه‎ای از خانه پنهان کرده باشید این احتمال زیاد خواهد بود که سیگنال ارسالی به سمت دیگر خانه ضعيف شده یا کلا قطع شود.

بهترین مکان برای قرار دادن یک روتر یک نقطه مرکزی در خانه و به دور از موانع مزاحم و تا حد امکان در ارتفاع بالا است. فراموش نکنید که روتر را از سایر تجهيزات الکترونیکی نیز دور نگه دارید.

تنظیمات نرم افزاری

در بعضی موارد تنظیمات نرم افزاری وجود دارد که می تواند شبکه Wi-Fi را بهبود بخشد. برای تنظیم نرم افزاری روتر معمولا باید آدرس آی پی مشخصی را در مرورگر وب وارد کنید. وقتی وارد تنظیمات شدید، دو چیز را می توانید امتحان کنید. یکی تغییرکانالی است که روتر روی آن کار می کند. این مورد برای روترهای جدید کمتر مشکل ساز است اما روترهای قدیمی تر اغلب با هم تداخل می کنند و تغییر کانال فرکانس می تواند راه حلی برای آن باشد. روترهای قدیمی روی 14 فرکانس مختلف کار می کنند و کانالهای 1، 6 و 11 عموما بهتر هستند، چرا که کمتر روی کانال های دیگر می افتند و تداخل کمتری ایجاد می کنند. کانال پیش فرض 6 است اما اگر مشکل سیگنال دارید کانال های دیگر را امتحان کنید. گزینه دیگر ارتقا نرم افزار روتر است که به آن فریم ویر گفته می شود. این کار برای تمام روترها ممکن نیست اما شرکت ها هر از چندگاهی فریم ویرهای رایگانی برای ارتقا روترهای قدیمی تر روی وبسایت هایشان قرار می دهند که می تواند در بهبود عملکرد روتر موثر باشد. برای اینکه ببینید برای روتر شما هم فریم ویر جدیدی آمده باید به سایت شرکت سازنده مراجعه یا اینترنت را جستجو کنید .

برد Wi-Fi را با ترفندهای دست ساز افزایش دهید

با استفاده از این روش می‎توانید قدرت امواج وای‎فای را تا حدود 1.5 برابر محدوده تحت پوشش (برد) پیش فرض آن افزایش دهید. در این روش شما باید یک قوطی فلزی نوشابه را از جهت عمودی آن برش بزنید و آن را روی آنتن روتر قرار دهید تا امواج وای‎فای تقویت شود.

از شبکه Wi-Fi خود در مقابل هکرها محافظت کنید

یکی از دلایل اصلی کند شدن ناگهانی سرعت Wi-Fi این است که ممکن است Wi-Fi شما هک شده باشد و شخص دیگری بدون اطلاع شما مشغول استفاده از پهنای باند شما باشد. بهترین کار برای محافظت از یک شبکه Wi-Fi در مقابل هک شدن انتخاب یک کلمه عبور پیچیده و طولانی است.

موقعیت آنتن ‎ها

اگر روتر شما از چند آنتن استفاده می‎کند سعی کنید آنها را در موقعیت عمود به یکدیگر قرار دهید. مهندس Wi-Fi سابق اپل، الف وات می‎گوید قدرت گیرندگی بین روتر و یک دستگاه زمانی به حداکثر خود می‎رسد که گیرنده و فرستنده در امتداد یک دیگر قرار داشته باشند.

از تداخل با سایر لوازم خانگی جلوگیری كنيد

لوازم خانگی مثل تلفن بی‎سیم، مایکرویو و سایر دستگاه‎های الکترونیک می‎تواند روی سرعت Wi-Fi شما تاثیرگذار باشند، بنابراین تا حد ممکن روتر خود را از آنها دور نگه دارید و یا از روترهای دو بانده استفاده کنید که تداخلی با این لوازم خانگی ایجاد نمی‎کنند.

از اپلیکیشن ‎هایی که در خفا پهنای باند شما را مصرف میکنند اجتناب کنید

خیلی از اپلیکیشن‎ها هستند که در پس زمینه به اینترنت متصل باقی می‎مانند و پهنای باند اینترنت شما را مصرف می‎کنند. اگر از چنین اپلیکیشن‎هایی روی کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود استفاده می‎کنید که به مرور زمان باعث کند شدن سرعت اینترنت شما می‎شود، باید آنها را از روی دستگاه خود پاک کنید. اگر ازWi-Fi روی کامپیوتر خود استفاده می‎کنید، مطمئن شوید در زمان عدم استفاده Wi-Fi سایر دستگاه‎ها خاموش باشد.

سایر آداپتورهای متصل را غیرفعال كنيد

برای غیرفعال كردن آداپتورهای متصل ابتدا با استفاده از کلیدهای ترکیبی Windows + R صفحه مربوط به فرمان Run را باز کنید. سپس فرمان ncpa.cpl را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهید. در اینجا آداپتورهای موجود را مشاهده خواهید کرد. حالا باید به غیر از آداپتورهای شبکه باقی آنها را غیرفعال كنيد.

کانال Wi-Fi درست را پیدا کنید

اگر همسایگان شما هم از Wi-Fi استفاده می‎کنند، این امکان وجود دارد که کانال شبکه شما با سیگنال آنها تداخل ایجاد کند، بنابراین بهتر است کانالی را انتخاب کنید که با سایرین مشترک نباشد تا امکان تداخل امواج از این طریق از بین برود. برای پیدا کردن بهترین کانال برای روتر خود می‎توانید از اپلیکیشن‎هایی مثل Wi-Fi Analyzer استفاده کنید.

روتر قدیمی خود را به تکرار کننده repeater تبدیل کنید

تکرار کننده یا repeater دستگاهی است که از آن برای تکرار کردن امواج به منظور افزایش قدرت و برد آن استفاده می‎شود و شما می‎توانید از روتر قدیمی‎ و بلااستفاده خود برای این منظور استفاده کنید تا امواج شبکه Wi-Fi خود را به نقاط دورتری منتقل کنید و در تمام اتاق‎های خانه از سرعت یکسانی از اینترنت برخوردار شوید.

امتیاز شما به این مطلب