تب طلایی هوش‌مصنوعی در راه است!

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی


زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

JLL  در آخرین وضعیت گزارش مرکزداده خود گفت: تقاضای مرکزداده در بحبوحه رونق هوش‌مصنوعی رشد می‌کند، اما مشکلاتی بر آن سنگینی خواهد کرد. این شرکت اعلام کرده که رشد برنامه‌های هوش‌مصنوعی مولد مانند ChatGPT و Bard تقاضا برای مراکزداده را تسریع و زیاد می‌کند و به ایجاد تسهیلات با چگالی بالاتر با استفاده از خنک‌کننده مایع کمک شایانی خواهد داشت.

JLL  در این گزارش می‌گوید: در کنار هوش‌مصنوعی، پذیرش گسترده‌تر محاسبات ابری و تحول دیجیتال عمومی پس از همه‌گیری همچنان باعث ایجاد «رشد تصاعدی» با استفاده از مقیاس فوق‌العاده و محاسبات لبه‌ی تقاضای سرمایه‌گذاران پیشرو برای صنعت مرکزداده می‌شود. اندی چنگروس، مدیرعامل JLL گفت: کارمندان به‌دنبال شرکت‌های خود هستند تا در هر کجا که بخواهند کار کنند، تجربه‌ای یکپارچه ایجاد کنند و به راه‌حل‌های فناوری هوشمند برای پر کردن شکاف بین فیزیکی و دیجیتالی نیاز دارند. با افزایش این اتکا به فناوری دیجیتال، صنعت مرکزداده رشد چشم‌گیری را تجربه می‌کند و چشم سرمایه‌گذاران و وام‌دهندگان را به‌عنوان یک طبقه دارایی قوی و جایگزین جلب می‌کند که از عدم اطمینان اقتصادی مداوم، نسبتا بی‌تاثیر بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که اندازه بازار مرکزداده هم‌مکان جهانی 3/11 درصد از سال 2021 تا 2026 رشد کند. ایالات متحده به‌طور تاریخی این تقاضا را رهبری کرده است و 52 درصد از کل تراکنش‌های مرکزداده از سال 2018 تا 2022 را تشکیل می‌دهد.

هوش مصنوعی

ایالات‌متحده در سال 2022، 1633 مگاوات جذب برای شش بازار اصلی ایالات متحده – شیکاگو، ایلینویز داشت. دالاس-فورث‌ورث، تگزاس، نیوجرسی، کالیفرنیای شمالی، ویرجینیا شمالی و فینیکس، آریزونا این بازارها 1939 مگاوات در دست ساخت دارند. بازارهای ثانویه معمولا 100 تا 600 مگاوات عرضه دارند و به کانون توجه سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان و توسعه‌دهندگانی تبدیل شده‌اند که به‌دنبال فرصت‌های جدید در بازارهای کم‌تر شلوغ هستند. در سرتاسر جهان، انتظار می‌رود که بازار هایپرمقیاس از سال 2021 تا 2026 رشد 20 درصدی داشته باشد. حدود 314 سایت جدید مقیاس بزرگ امروز در حال توسعه هستند و انتظار می‌رود این تعداد تا پایان سال 2024 به 1000 سایت برسد. به گفته موسسه Uptime، پنجاه و سه درصد ظرفیت فرامقیاس در ایالات متحده است. با این حال، به‌رغم پیش‌بینی‌های مثبت رشد، JLL هشدار داده عوامل متعددی وجود دارد که رشد را کُند می‌کند.

محدودیت‌های زنجیره تامین به‌دلیل اوج‌های همه‌گیری کاهش یافته است، اما به‌طور کامل از بین نرفته و به‌دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی در اروپا و آسیا و اقیانوسیه خطر تشدید بیشتر وجود دارد. به‌عنوان مثال، منابع نئون (کلید برای تولید نیمه هادی‌ها) به‌دلیل جنگ اوکراین محدود است.

در این گزارش آمده است که فشارهای عرضه، زمان‌های ساخت‌و‌ساز را عقب انداخته است، اما با قوی ماندن تقاضا، کاربران به‌عرضه اولیه روی آورده‌اند. در همه مناطق، بخش بزرگی از خط لوله تامین جدید از قبل عرضه شده است و انتظار نمی‌رود بیشتر عرضه خالی جدید تا اواخر سال 2023 یا 2024 تحویل شود. انتظار می‌رود جذب در سال 2023 کمتر از سال 2022 باشد. معاملات برای فضاهای جدید که اکنون امضا شده‌اند حداقل تا اواسط سال 2024 تحویل داده نخواهد شد، زیرا زمان لازم برای خرید قطعات وجود ندارد. تاخیر در تولید نیز ناشی از کمبود نیروی کار است. این کمبود نیروی کار در بخش مراکزداده حادتر است. کمبود مهارتی که مراکزداده را با مشکل مواجه کرده است، هنوز نشانه‌هایی از کاهش را نشان نداده و JLL گزارش Equinix را تکرار می‌کند که فقدان استعدادهای موجود را بزرگ‌ترین چالش پیش‌ِروی بخش فناوری به‌عنوان یک کل در EMEA می‌داند.

مت لندک، مدیرعامل مراکزداده و مخابراتJLL، اضافه کرده: در زمانی‌که دنیای دیجیتالی ما با تقاضا در حال انفجار است، اپراتورهای مراکزداده متوجه می‌شوند که نسل‌های جوان چالشی کاملا جدید برای استخدام ایجاد می‌کنند. برای کمک به تقویت صنعت در آینده و کاهش نیروی کار، گسترش برنامه‌های آموزشی قوی و استخدام در سال 2023 و پس از آن برای ایجاد یک برنامه قوی‌تر و متنوع‌تر از استعدادهای جوان کلیدی خواهد بود. اپراتورها نه تنها مشکلاتی را در یافتن استعدادها گزارش کردند، بلکه برای حفظ آن‌ها نیز با استخدام بسیاری از رقبا در بازار کار تلاش کردند. چالش دیگری که رشد این بخش را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اقتصاد جهانی است. مراکزداده یکی از سه طبقه دارایی برتر هستند که پیش‌بینی می‌شود پس از تکیه بر بدهی‌ها برای تامین مالی ساخت یا خرید خود، بیشترین افزایش خالص در معرض وام را طی 12 تا 24 ماه آینده ببینند. همان‌طور که نرخ بهره افزایش می‌یابد، این موضوع حاشیه سود آن‌ها را کاهش می‌دهد. JLL گفت: افزایش بیشتر نرخ بهره و اقتصاد متزلزل می‌تواند انجام معاملات بزرگ‌تر را برای شرکت‌ها سخت‌تر کند.

در این گزارش آمده است: از آن‌جایی که سرمایه‌گذاران به‌دنبال به‌حداکثر رساندن بازدهی و کسب بازده بالاتر هستند، جذب سرمایه برای دارایی‌های اصلی کاهش یافته و ارزش افزوده آن افزایش یافته است.

امتیاز شما به این مطلب