تسترهای فیبر نوری | قسمت اول

تسترهای فیبرنوری

تسترهای فیبرنوری


 

بازرسی کابل فیبر نوری برای کاهش نور
برای چندین دهه، فیبر نوری برای اطمینان از عبور مناسب نور، مورد بررسی و پاکسازی قرار گرفته است. با وجود اینکه که بررسی و پاکسازی کانکتورهای فیبر جدید نیست. این امر در حال افزایش است زیرا با افزایش نرخ داده‌ها، بودجه‌های تلفات کاهش می‌یابد.
با کمترین میزان اختلاف قابل پذیرش برای تلفات نور، تضعیف در آداپتورها باید کمتر از همیشه باشد. این امر این می‌تواند از طریق بازرسی و پاکسازی کابل‌های فیبر نوری هنگام نصب آن‌ها یا زمانی که در حال حرکت و تغییر هستند، حاصل شود.
دو نوع مشکل وجود دارد که منجر به تلفاتی مانند خروج نور از یک طرف و ورود آن از طرف دیگر آداپتور می‌شود که عبارتند از: آلودگی و آسیب
گرد و غبار، روغن‌ها و ژل‌های مسدود کننده آب، فرم‌های رایجی از آلودگی قسمت end-face (محل خروج تار فیبر نوری) کانکتورها هستند. لمس کردن فرول بلافاصله چربی بدن را در انتهای end-face خواهد داد که این باعث تضعف غیرقابل‌قبولی هنگام ایجاد یک اتصال می‌شود. ذرات گرد و غبار و ذرات کوچک در هوا معلق هستند و می‌توانند در انتهای کابل‌ها قرار بگیرند. این امر به ویژه می‌تواند تجهیزات ساخت یا نوسازی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
خرابی کابل فیبر نوری به صورت خراش، حفره، ترک یا تراشه ظاهر می‌شود. این نقص‌های end-face می‌تواند نتیجه سربندی ضعیف یا آلودگی‌های کوچک باشد. تصمیم برای اینکه اول کانکشن‌ها را جفت کنیم و سپس آن‌ها به طور جداگانه بازرسی کنیم یک روش با ریسک بالا است چرا که تماس فیزیکی آلاینده‌های چسبیده به آن‌ها می‌تواند موجب آسیب دائمی شود. این آسیب‌های دائمی باعث صرف وقت و هزینه بیشتری برای سربندی و جایگزینی دوباره لینک‌هایی می‌شود که قبلاً سربندی شده اند.
از روزهای اول کابل‌کشی فیبر نوری، میکروسکوپهای بزرگ و غیر قابل حمل استریو برای بازرسی end-faceهای فیبر نوری استفاده شده است. با گذشت زمان، میکروسکوپ‌های کوچک‌تر و قابل حمل برای آزمایش آسان‌تر کابل فیبر نوری طراحی شده است. میکروسکوپ‌ها را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: نوری و نمایشی. میکروسکوپهای نوری شامل یک لنز بیرونی و یک لنز چشمی هستند که به شما این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم end-face را از طریق دستگاه مشاهده کنید. میکروسکوپ‌های نمایشی یک پروب نوری و یک صفحه نمایش برای مشاهده تصویرهای گرفته شده توسط پروب‌ها دارند. پروب‌ها بسیار کوچک طراحی شده‌اند تا بتوانند در فضا‌های تنگ یا غیر قابل دسترس نیز استفاده شوند. صفحه نمایش‌ها اجازه می‌دهند تصاویر برای شناسایی آسان تر آلاینده ها و آسیب ها بزرگ تر شوند. از آنجا که end-face روی صفحه به جای به طور مستقیم مشاهده می شود، پروب‌ها امکان رسیدن نورهای لیزر مضر را به چشم افراد به حداقل می‌رساند. شبکه‌های Fluke طیف وسیعی از میکروسکوپ‌های فیبر نوری ارائه می‌دهد که از ساده تا حرفه‌ای درجه‌بندی شده است.

R&M

بخوانید : پچ پنل | تعریف،کاربرد و انواع

امتیاز شما به این مطلب