دیگر در هواپیما موبایل خود را خاموش نکنید!

در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه ی کار اینترنت وای فای در هواپیما را مورد بررسی قرار دهیم. امروزه، اتصال به اینترنت از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. مسافران امروزی فقط نمی خواهند که در مورد منظره ها صحبت کنند یا با بحث و مجادله در مورد بسته غذایی هواپیما با نفر کناری کل مدت سفر را طی کنند، آن ها انتظار دارند که بتوانند به سرعت به اینترنت متصل شوند برای آنکه به علایق، یا فرآیند بیزنس خود برسند و یا گزارش های خبری وخاطرات خود را با تعدادی عکس به اشتراک بگذارند .

بسیاری از خطوط هوایی در حال پاسخ دادن به این نیاز مسافران هستند. اینترنت W-Fi امروزه در حدود 40% از پروازهای آمریکا و همچنین پروازهای بین المللی کمپانی هایی مثل لوفت هانزا، هواپیمایی امارات و هواپیمایی قطر وجود دارد. هواپیمایی های نروژ و ترکیه این سرویس را به صورت مجانی ارایه می دهند و هواپیمایی اسکاندیناوی (SAS) در حال آزمایش ارایه این سرویس در برخی از پروازهای خود است.

در سر راه این مساله مشکلات بزرگی هم وجود دارد. اتصالات غالبا سرعت کمی دارند و قطع اتصال هم زیاد در آن ها اتفاق می افتد. قیمت این سرویس ها خیلی گران خواهد بود که همین مساله باعث می شود بیشتر مسافران از این سرویس ها راضی نباشند. یک پژوهش که از سال 2012 بر روی بیش از 600 مسافر هواپیمایی های مختلف انجام شد نشان داد، فقط 28 درصد مسافرین پروازهای بیزینس از اینترنت Wi-Fi هواپیمای ها راضی هستند. مساله اینترنت Wi-Fi در هواپیما، احتمالا در آینده به جای بهتر شدن بدتر خواهد شد، چرا؟ بیایید کمی عمیق تر صحبت کنیم.

اینترنت Wi-Fi در هواپیما چطور کار می کند؟

مساله اصلی در مورد اینترنت Wi-Fi هواپیما، چگونگی متصل شدن به زمین است که برای این کار دو مسیر اصلی برای انتخاب کردن وجود دارد.

کمپانی GoGo (تامین کننده اینترنت) تعدادی ایستگاه شبکه اینترنت4G در سرتاسر ایالات متحده تاسیس کرده است که پروازهای مختلف در حین پرواز به این ایستگاه ها متصل می شوند. این یک سیستم ساده است، اما پهنای باند این اتصالات محدود است (و این برای کل افراد حاضر در پرواز است نه فقط برای یک مصرف کننده)، بنابراین شما باید دیدن ویدیودرهواپیما را فراموش کنید. اینترنت Wi-Fi در هواپیما در آغاز راه قرار دارد، کمپانی GoGo در حال ارائه دادن فناوری ATG-4 است که در آن هواپیماها را به مودم های دوگانه و آنتن های مستقیم مجهز می کند که این مساله باعث می شود پهنای باند حداکثری به میزان 9.8 مگابیت بر ثانیه در هواپیما تامین شود که با این که عدد خوبی است اما در زمانی که هواپیما از ایستگاه های زمینی دور می شود و در حال پرواز بر روی دریاهاست، همچنان عدد بالایی نیست.

راه حل جایگزینی که وجود دارد این است که هر هواپیما به صورت جداگانه به ماهواره متصل شود. برای این منظور از فناوری Legacy L-band استفاده می شود، که البته کند است و نسبتا قیمت بالایی دارد و به همین دلیل است که باندهای با فرکانس بالاتر (12 الی 18 گیگاهرتز) در درجه اهمیت بالاتری قرار دارند، اقتصادی تر هستند و عملکرد بهتری هم دارند. برای مثال سیستم Flynet هواپیمایی لوفت هانزا درهواپیما سرعت دانلود تا 50 مگابیت بر ثانیه می دهد که برای فضای روی اقیانوس ها سرعت بدی نیست.

سیگنال Wi-Fi چقدر خوب است؟

به دلیل مسافت بیشتری که در Wi-Fi هواپیمایی طی می شود، ممکن است موارد تأخیری وجود داشته باشد. شرکت های هواپیمایی معمولاً با حفظ پهنای باند بافر، مشکلات تأخیر را مدیریت می کنند. در مسیرهای داخلی ایالات متحده ،شرکت Jet Blue حتی Wi-Fi با سرعت بالا رایگان در هر صندلی را ارایه می دهد. طبق اطلاعات موجود در وب سایت آنها ، حتی در ۳۵۰۰۰ فوت، سرعت به اندازه کافی خوب است تا بتوانید یک ویدیوی کامل را دانلود کنید. از منظر یک مسافر، تمام کاری که شما باید کنید این است که در هواپیما به این سیستم متصل شوید. کمپانی ارتباط از راه دور OnAir دیدگاه به نسبت معقول تری دارند (شما می توانید با سیستم های OnAir اینترنت GSM و WiFi را تجربه کنید.) 8% مسافران از سرویس اینترنت موبایل OnAir استفاده می کنند. شما فقط کافیست تلفن خودرا روشن کنید و از رومینگ بین المللی استفاده کنید. هزینه آن بر روی قبض موبایل تان حساب خواهد شد. اگر بخواهید به جای آن از اینترنت WiFi استفاده کنید، قیمت آن را بر اساس قواعد و قوانین هواپیمایی خودتان پرداخت خواهید کرد، که بنا به شرایط تغییر می کند:

شما می توانید بر اساس پهنای باند پرداخت کنیدیا بر اساس مدت زمانی که از اینترنت استفاده کرده ایدو یا مسافتی که پیموده اید و یا شرایط دیگر، انتخاب یک شرایط خاص از بین شرایط موجود، کار سختی نیست، اما این پیشنهادات مختلف، انتخاب از بین این گزینه های موجود را دشوار می کند ولی مسئله این است که حالا دیگر می توانید در طول مسافرت موبایل خود را خاموش نکنید وبه تجارت و یا موارد مورد علاقه خود بپردازید.

امتیاز شما به این مطلب