سیستم های رباتیک در خدمت صنایع

این ربات‌ها با توانایی خود در افزایش دقت و بهره‌وری عملیاتی، در انبارها ضروری اند. انجام کارهای روزمره، میتواند بسیار خسته کننده باشد بنابراین ربات‌ها به کارگران انسانی اجازه می دهند تا روی کارهای پیچیده‌تر تمرکز کنند و کارهای جزئی را به آن‌ها واگذار کنند.

سیستم هدایت هوشمند (AGV)

AGV مخفف Automatic Guided Vehicle به معنای سیستم هدایت هوشمند است. AGV یک ربات سیار است که به وسیله‌ی نشانگر های سیمی، نواری، سیستم بینایی سنجی یا لیزر هدایت می شود. این ربات‌ها جهت افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جابه‌جایی، در انبار استفاده می‌شوند. سیستم‌های AGV را تقریبا در تمام صنایع می‌توان بکار گرفت. انواع سیستم های هدایت شونده ی AGV عبارت اند از: سیمی، نواری، لیزری، ژیروسکوپی و چشمی

سیستم های ذخیره سازی و بازیابی خودکار (AS/RS)

AS/RS به گروهی از سیستم های کنترل شده رایانه‌ای گفته می شود که به مدیریت خودکار موجودی کالا و ذخیره و بازیابی کالاهای درخواستی کمک می‌کنند. این سیستم‌ها برای سهولت در بازیابی و قرارگیری سریع محصولات طراحی شده‌اند و معمولا با نرم افزار اجرای انبار جفت می‌شوند. از مزایای استفاده از این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه‌ها زیرا تعداد قطعات و محصولات غیرضروری موجودی به حداقل رسانده می‌شود
  • افزایش امنیت به دیل کاهش درگیری نیروی کار در عملیات
  • کمک به ایجاد یک پیوند یکپارچه برای سفارش پردازش و مدیریت لجستیک به منظور انتخاب ، بسته بندی و حمل محصول در داخل یا خارج از تاسیسات

این کارآیی تولید کل مواد اولیه، بسته بندی شده و همچنین محصولات نهایی را امکان پذیر می‌کند و در نتیجه با توجه به مزایای استفاده از سیستم ASRS احتمال شکست تولید از بین می برد.

download

ربات‌های همکار

ربات‌های همکار ربات‌های سیاری هستند، که برای کمک به کارگران انسانی در انجام کارهای مختلف در محیط انبار طراحی شده‌اند. برخی از ربات‌های مشترک، جمع کننده‌های انسان را در اطراف کف انبار دنبال می‌کنند و به عنوان سطل ذخیره سازی سیار برای سفارشات انتخاب شده عمل می‌کنند. دیگران جریان کار را از طریق انبار، همکاران پیشرو و حمل بار حمل می‌کنند. ربات‌های مشترک دارای سنسورهایی هستند که آن‌ها را قادر می‌سازد بین موانع و جعبه‌ها تمایز قائل شوند، بنابراین ناوبری دقیق در مرکز را تضمین می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند با تحویل سفارشات انتخابی به کارگران در مکان‌های دیگر انبار مانند ایستگاه‌های مرتب سازی یا بسته‌بندی، به تسریع در انجام سفارشات کمک کنند.

مزایای رباتیک انبار

شرکت‌های باهوش برای بهبود تحقق سفارشات و مدیریت بهتر موجودی کالا در حالی که از رقابت جلوتر هستند، از رباتیک انبار استفاده می‌کنند. رباتیک انبار کمک می‌کند تا زمان و منابع صرف شده برای بازیابی و حمل و نقل وسایل اطراف کف انبار، به کارگران انسانی اجازه می‌دهد تا روی فرآیندهای پیچیده تری مانند سفارشات بسته‌بندی و حمل و نقل تمرکز کنند. در حالی که افزایش کارایی و هزینه‌های کمتر از مزایای بارز استقرار روبات ها در انبار شما است، چندین مزیت اضافی را نیز باید در نظر گرفت که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

download 1

 

 

  1. دقت بهبود یافته

سرمایه گذاری در رباتیک انبار منجر به افزایش بهره‌وری و دقت در مدیریت موجودی می‌شود. خطاهای انسانی می‌تواند برای کسب و کارها بسیار پرهزینه باشد و رضایت مشتری را کاهش دهد. رباتیک انبار، حمل و نقل، جمع آوری، مرتب‌سازی و دوباره پر کردن محصولات را با دقت انجام می دهد و بدین ترتیب دقت بالایی در انجام عملیات انبار و انبار را تضمین می کند.

  1. کاهش فشارهای جسمی و روحی کارگران انسانی

روبات ها جنبه های زمان بر ، استرس زا و خطرناک از قبیل حمل و نقل موجودی و بازیابی موجودی از ارتفاعات را به خود اختصاص می دهند. ربات های انبار با به عهده گرفتن برخی کارهای خطرناک و استرس زا ، فشار جسمی و روحی کارگران انسانی را کاهش می دهند. کاهش فشار بر کارگران همچنین منجر به افزایش روحیه می شود که باعث افزایش بهره‌وری و ایجاد فضای کار بهتر می شود.

  1. خودکار کردن کارهای خسته کننده و دستی

انبارها می توانند با استقرار ربات‌های مناسب، کارایی عملیاتی‌، میزان خطا را کاهش داده و عملیات تحقق سفارش را با دقت بیشتری انجام دهند. این ربات‌ها، کارهای خسته کننده و دستی را خودکار می‌کنند تا کارگران انسانی بتوانند وقت و انرژی خود را معطوف به کارهای پیچیده‌ای کنند که نیاز به مهارت‌های حرکتی خوب یا تفکر انتقادی دارند.

  1. چیدن

چینش محصولات متداول ترین عملیات انبار است که توسط ربات‌های انبار انجام می شود. بخش عمده‌ای از تکمیل سفارشات شامل جابجایی در راهروهای محصول برای بیرون آوردن کالاهای سفارش یا رسوب محصولات در سطل های نگهداری و قفسه‌های ذخیره سازی است. ربات‌هایی که وظیفه چیدن را به عهده دارند با کاهش زمان سفر از طریق انبار ، زمان پردازش سفارش و هزینه‌های مربوطه را کاهش می دهند.

  1. مرتب سازی

اگرچه مرتب سازی برای انسان امری ساده است، اما در واقع یک عملیات پیچیده برای اتوماسیون است. ربات‌های مرتب سازی انبار معمولا نوار نقاله، بازو، دوربین، سنسور و الگوریتم دارند که به آنها امکان می دهد موارد را به درستی شناسایی کرده و به سطل مناسب ذخیره سازی یا انبار ارسال کنند.

  1. حمل و نقل

حمل کالاها از انتهای انبار به سر دیگر انبار، از نظر جسمی طاقت‌فرسا است به لطف ربات‌ها مدت زمان جابه‌‌جایی آن به انجام کارهای با ارزش اختصاص داده می‌شود. سیستم‌های حمل و نقل رباتیک و سیستم‌های AGV به حمل و نقل کالاها از یک مکان به مکان دیگر کمک می کنند و موجب کاهش استرس می‌شوند.

  1. هزینه

برخی از ربات‌های انبار می توانند مجددا کار را به گردش بیاندازند، بنابراین سهام و سفارشات از طریق سفارش مجدد، پس انداز را کاهش می‌دهند. وقتی تعدادی از اجناس رو به اتمام هستند، چنین سیستم‌های خودکاری می توانند سطح موجودی را کنترل کنند و به شما اطلاع دهند. ربات‌ها ارزش قابل توجهی به عملیات انبار می‌رسانند. آنها به کاهش خطاها، سرعت بخشیدن به ثبت سفارشات، کاهش هزینه‌ها و ارتقای مدیریت موجودی کمک می‌کنند.

امتیاز شما به این مطلب