موضوع اختلال سایبری در سامانه وزارت و راه و شهرسازی چه بود؟

اختلال سایبری

اختلال سایبری


خبرهای مبنی بر بروز اختلالاتی که در تابلوی اعلانات حرکت قطارها در ایستگاه راه آهن تهران اعلام شده بود، توسط شرکت راه آهن ایران تکذیب شد و ضمن تکذیب حمله سایبری در اطلاعیه ای اشاره شد: «این موضوع ارتباطی به ساعت حرکت و تردد قطارها نداشت و تنها یک اختلال در حوزه بازرگانی بود و حرکت همه قطارها به موقع انجام شده و تاخیری در برنامه تردد وجود ندارد.»

تا به امروز حرکت قطارها طبق برنامه و روال از قبل مشخص شده پیش رفته است و مشکلی در سیر ایمنی قطارها وجود نداشته است.

بروز چنین اختلالاتی با این سطح در سیستم های اداری وزارتخانه ها و نهادهای دولتی کم سابقه بوده است و باید منتظر ماند تا علت این حادثه مشخص شود. آیا منشا اختلال فنی به دلایل درون سازمانی بوده است؟ یا پای حملات هکری و سایبری در میان است؟

 

اختلالات سایبری

 

همچنین مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است که حمله سایبری متوجه تارنمای خوداظهاری سامانه ملی املاک و اسکان نیست و اطلاعات مردم در این سامانه با رعایت دستورالعمل های امنیتی محفوظ است. وی تاکید کرد: اختلال به وجود آمده به دلیل مشکلی است که در سامانه های وزارت راه و شهرسازی به وجود آمده است و هر ارتباطی با حمله سایبری در این سامانه تکذیب می شود.

اختلالات سامانه املاک به زودی مرتفع می‌شود

اصلانی در پاسخ به این سوال که فرآیند خود اظهاری سامانه ملی املاک و اسکان در چه تاریخی فعالیت خود را از سر می‌گیرد، گفت: اطلاعی از زمان رفع اختلالات سامانه‌ای ندارم، اما امیدواریم در اسرع وقت مشکلات مرتبط با این مساله حل شود و مردم فرآیند خوداظهاری در سامانه ملی املاک را از سر گیرند.

کارشناسان فناوری اطلاعات بر این باورند که ضعف امنیت شبکه و مباحث مرتبط با وظایف فاوا در دستگاه های دولتی ضریب آسیب پذیری را بالا برده است. در پی بروز اختلال به وجود آمده متخصصان مشغول به بررسی موضوع شدند که بخشی از این اختلال برطرف شده است.

 

منبع: تجارت نیوز ، خبرگزاری مهر
امتیاز شما به این مطلب