استاندارد در مورد کابل کشی مسی شبکه‌های کامپیوتری چه می‌گوید؟

استاندارد در مورد کابل کشی مسی شبکه‌ های کامپیوتری چه می‌گوید؟

استاندارد در مورد کابل کشی مسی شبکه‌ های کامپیوتری چه می‌گوید؟


همانطور که می‌دانید کابل کشی شبکه امروزه به دو صورت مسی و فیبر نوری اجرا می‌شود که هر کدام شرایط و الزامات مربوط به خود را در استانداردها دارند. در این مطلب می‌خواهیم با شرایط و الزامات استانداردهای مسی بیشتر آشنا شویم. برای آگاهی از الزامات و استانداردهای فیبر نوری در مطالب بعدی همراه ما باشید.

در کانال های مسی رده های مختلفی وجود دارد که نرخ ارسال اطلاعات در آن ها متفاوت است. برای مثال در رده Cat. 5e نرخ ارسال اطلاعات طبق استاندارد باید برابر با 100 مگا هرتز باشد اما در رده Cat.6 , Cat.6A استاندارد به ترتیب 500 و 250 مگا هرتز را تعیین کرده است. در جدول زیر نرخ ارسال اطلاعات برای رده های مختلف مسی را در استانداردهای بین المللی و آمریکایی مشاهده می‌کنید.

 Co office cabling1

همچنین رده بندی تجهیزات مسی برای کانال، پیوند دائمی و سیستم کابل کشی R&Mfreenet را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

 Co office cabling2

ساختار و عملکرد کابل

نامگذاری کابل براساس دو عامل کلیدی صورت می‌گیرد؛ حرف اول نشان‌دهنده نوع محافظ پوشش کابل و حرف دوم نشان‌دهنده نوع محافظ زوج کابل‌ها است. در شکل زیر انواع کابل مسی شرکت R&M را مشاهده می‌کنید.

 Co office cabling3Co office cabling3

محاسبه طول برای سیستم‌های کابل کشی عمومی

در استاندارد برای نقاط مختلف در کابل کشی مسی محدودیت های مختلفی لحاظ شده است که عدم رعایت این محدودیت ها موجب افت کارایی کانال مسی می‌شود. جدول زير مي‌تواند براي محاسبه حداكثر طول كابل‌هاي ثابت نصب شده به كار رود . طول كابل محاسبه شده توسط نقشه‌كش يا نصاب براي كابل‌هاي ثابت نصب شده ، با در نظر گرفتن توسعه و گسترش‌های احتمالی نباید از حدي بيشتر شود. توجه داشته باشید که در فرآیندهای تعمیر و نگهداری، نباید از بندهای دو سر اتصال دار (پچ کورد) یا کابل های ترانک با اندازه‌های متفاوت استفاده کرد، در غیر این صورت نمی‌توان عملکرد بدون خطای پیوند انتقالی‌ای (لینک) که از قبل محاسبه شده است را تضمین کرد. زمانی‌که یک نقطه اتصال اختیاری یا يک پنل اتصال متقاطع يا هر دوي آنها موجود باشد، مدل‌هاي كابل كشي مختلف زير بايد از هم تفکیک شوند.

 Co office cabling5

چنانچه نقطه تجمیعی  وجود نداشته باشد، حداقل طول کابل ناحیه کاری 1 متر است.

اگر اتصال متقاطع وجود نداشته باشد، حداقل طول كابل تجهيزات 1 متر خواهد بود.

معادلات مربوط به طول پیوند افقی کابل کشی اداری

در جدول زیر معادلات مربوط به محاسبه طول یک لینک را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که این معادلات بر اساس استاندارد مدل لینک (تعداد کانکتورهای لینک) بوده و برای هر گونه کابل کشی می‌بایست از قبل این محاسبات صورت گیرد تا حداکثر طول کابل مورد استفاده برای لینک بدست آید.

 Co office cabling6

a: این کاهش طول برای ایجاد حاشیه اطمینان در تفاوت‌های تضعیف موجود در بسامد‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

C: طول کابل نقطه تجمیع (متر)

F : طول ترکیبی برای کابلهای دو سر اتصال دار/ اتصال دهنده، تجهیزات / ناحیه کاری (متر)

H  : حداکثر طول کابل کشی افقی ثابت (متر)

L : طول كابل  LDP (متر)

X : پارامتر تضعیف مربوط به مابه‌التفاوت میان قطر هسته مسی کوچکتر کابل‌های انعطاف‌پذیر و کابل‌های نصب (UTP/STP = 1.5)

Y: پارامتر تضعیف مربوط به مابه‌التفاوت میان قطر هسته مسی کوچکتر کابل‌های انعطاف‌پذیر و کابل‌های نصب (CP – cable UTP/STP =1.5)

Z : حداکثر طول کابل توزیع منطقه ثابت (متر)

نکته:

هنگامی که دمای محیط در طول عملیات بالاتر از 20 درجه سانتیگراد باشد، Hباید برای کابل‌های دارای حفاظ الکتریکی به میزان 0.2%  به ازای هر یک درجه سانتیگراد کاهش یابد. همچنین این مقدار در کابل‌های بدون حفاظ الکتریکی برای دمای بین 20 تا 40 درجه سانتیگراد 0.4 و دمای بین 40 تا 60 درجه سانتیگراد 0.6 خواهد بود.

بخوانید : U-Box | مناسب برای شبکه‌های فیبر نوری POLAN

امتیاز شما به این مطلب