شهر هوشمند|حمل و نقل عمومی ارزان با استفاده از اینترنت و دوچرخه

 

شاید جرقه این ابتکار به محبوبیت دوچرخه در جامعه چین برگردد و اکنون شهروندان چینی با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند، تنها با یک جستجوی ساده در سیستم کیو آر کد دوچرخه می‌توانند با پرداخت فقط یک یوان از دوچرخه عمومی استفاده کنند.

این دوچرخه‌ها که مجهز به سیستم مکان‌یاب جی‌پی‌اس هستند، می‌توانند از هر جایی برداشته و در هر جایی رها شوند.

کاربر با استفاده از این سیستم یادشده می‌تواند با توجه به موقعیت مکانی خود، نزدیک‌ترین دوچرخه به خود را پیدا کند.

بزرگراه‌ها و خیابان‌ها همگی دارای مسیر ویژه‌ای برای دوچرخه هستند و در پیاده‌روهای سطح شهر نیز مکان‌هایی برای پارک دوچرخه دیده می‌شود.

اکنون شرکت‌های اینترنتی مختلفی مانند «اوفو» در چین کسب و کارشان به اشتراک گذاری دوچرخه است و هر رنگ دوچرخه، معرف یک شرکت جداگانه است.

شرکت تحقیقاتی «پژوهش و بازارها»، تعداد شهروندان چینی ای که در سال 2016 از سیستم حمل و نقل عمومی دوچرخه استفاده کرده‌اند را حدود 20 میلیون نفر اعلام و پیش‌بینی کرده است که این تعداد در سال 20121 به حدود 198 میلیون نفر برسد.

شرکت یاد شده، بزرگترین شرکت تحقیقات بازار در جهان است که مقر آن در ایرلند قرار دارد.

بنا به اعلام شرکت یاد شده، در سال میلادی گذشته 30 شرکت چینی کارشان خدمات رسانی در بخش حمل و نقل عمومی مبتنی بر دوچرخه و اینترنت بوده است.

اگر چه به نظر می‌رسد استفاده‌کنندگان از این سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر جوانان هستند، اما تعداد افراد مسنی که طرفدار این سیستم هستند و از آن بهره می‌برند نیز کم نیست و این می‌تواند از نظر کیفیت زندگی و سطح سلامت عمومی در چین نشانه خوبی باشد.

امتیاز شما به این مطلب