الزامات عمومی نصب کابل شبکه

 

پیش از کشیدن کابل، از خواباندن (باز کردن بیش از حد) آن خودداری نمایید تا از خراب شدن کابل توسط دیگران جلوگیری گردد. به خاطر داشته باشید که کابل‌های متقارن برای کاربردهای درون ساختمان طراحی شده‌اند. بنابراین، لازم است که همیشه از کابل محافظت گردد. کابل‌های بدون حفاظ در معرض آسیب قرار دارند.

کابل‌ها نباید بر روی برجستگی‌های لبة قرقره باز شوند (این کار احتمال پیچ خوردن کابل‌ها را افزایش می‌دهد. و شکل هندسی زوج‌های متقارن به‌طور قابل ملاحظه‌ای تغییر می‌کند).

در صورتی که رطوبت یا خیسی در زمان کشیدن کابل‌ها تشخیص داده شود، لازم است منبع آب را یافته و حذف شود. تمام کابل‌هایی که در طول نصب با آب در تماس بوده‌اند، باید تعویض گردند.

نیروی کششی كابل

1

با استفاده از ابزارهای خاص، فراتر رفتن از یک نیروی کششی خاص امکان‌پذیر نیست.
به‌منظور کاهش بیشتر فشار کششی وارد شده به کابل در هنگام باز کردن، پیشنهاد می‌شود که از کسی برای چرخاندن قرقره کمک بگیرید. يعني هر زمانی که لازم است قرقره به صورت دستی چرخانده شود از كسي براي چرخاندن بهره بگيريد.

2

هنگام باز کردن کابل‌های نصبی در شفت‌های عمودی یا قرنیزها، باید به جای بالا کشیدن کابل از شفت‌ها، در جایی که امکان‌پذیر است از جاذبه کمک گرفت و آن‌ها را از بالا به پایین کشید. این کار از فشار کشیدگی غیرضروری جلوگیری می‌کند.

با این اوصاف، گاهی این کار عملی یا امکان‌پذیر نیست. در صورتی که لازم است کابل¬ها از پایین به بالا کشیده شوند، باید پرسنل کافی برای نصب وجود داشته باشند تا کابل را به¬طور ایمن و با دقت از تمام مراحل بالا بکشند. هنگام هدایت کابل‌های نصبی در مسیرهای لوله برق، باید کابل¬ها بسته شده باشند. از Velcro استفاده کرده و از بندهای پلاستیکی اجتناب کنید. زمانی که کابل در مکان نهایی خود قرار گرفت آن را ببندید و هرگز پس از سفت کردن بست‌ها کابل را خم نکنید. اطمینان حاصل كنيد که بست‌های کابل، بیش از حد سفت نیستند. باید بتوان آن‌ها را همچنان به آرامی چرخاند و پوشش کابل‌ها شکل ظاهری خود را از دست نداده باشند. در صورتی که بست کابل‌ها زیادی سفت شده باشند، فشار بر روی کابل تاثیر گذاشته و ویژگی‌های ارسال الکتریکی کابل‌های داده، تغییر می‌کند. برای نصب‌های عمودی، توصیه می‌شود که حداقل هر 600 میلی‌متر كاهش‌دهندة فشار وجود داشته باشد. از بستن دسته‌ای کابل‌ها خودداری نموده یا تعداد کابل‌هایی را که به هم بسته شده‌اند کاهش دهید تا تداخل خارجی و فشار کابل در هنگام جابه‌جایی یا خم کردن را کاهش داده و از فراتر نرفتن از شعاع خم مشخص شده، اطمینان حاصل کنید.

4

نصب رایزر (بالارونده) عمودی مناسب

 

4

بستن مناسب کابل‌های عمودی

هنگام کشیدن یک کابل، باید از یک ابزار کشش  کابل استفاده شود. توجه: تمام اتصالات را به ابزار کشش ببندید و آن‌ها را با نوار عایق، ایمن‌سازی نمایید.