تسترهای فیبرنوری | قسمت دوم

پاکسازی کابل‌های فیبر نوری
از آنجایی‌که پاکسازی بخشی از نگهداری کابل فیبر نوری برای چند سال است، بیشتر مردم روش‌های خود را برای پاکسازی end faceها به کار می‌گیرند. برخی از این روش‌ها عبارتند از باد کردن کابل فیبر نوری با هوای منقبض شده یا استفاده از الکل ایزوپروپیل (IPA). حلال‌های مخصوص فیبر، تقریباً هر آلاینده‌ای که در انتهای end-face یک فیبر قرار می‌گیرد را از بین می‌برد و نرخ تبخیر آن به گونه‌ای است که قبل از جفت شدن تبخیر می‌شوند. اساسی‌ترین ابزارهای مورد استفاده برای پاکسازی پچ کوردها و پورت‌های داخلی به ترتیب پاک‌کن‌ها و سواب‌ها هستند. کیت‌های پاکسازی مناسب شامل همه حلال‌ها و تجهیزات پاکسازی هستند که برای پاکسازی دقیق end face مورد نیاز است.

تست‌های فیبر نوری: عیب‌یابی، تأیید و گواهی
تسترهای فیبر نوری شامل ابزارهایی برای انجام بازرسی و پاکسازی اصلی، تسترهای تأیید، عیب‌یابی اصلی و تسترهای گواهی هستند. همچنین دارای تسترهای پیشرفته OTDR برای عیب‌یابی و تجزیه و تحلیل سامانه کابل‌کشی موجود می‌باشند.
برای تسترهای عیب‌یابی و تأیید ساده، راه‌حل‌های SimpliFiber Pro و منبع برای اندازه‌گیری تلفات فیبر تک‌حالته و چندحالته، با هم کار می‌کنند.
گواهی جدید کابل کشی در استانداردهای IEEE، TIA / EIA، یا ISO / IEC مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که لینک، برنامه مورد نظر را اجرا خواهد کرد. گواهی کابل کشی فیبر نوری کامل شامل دو بخش است؛ Tier 1 یا دسته تست اصلی و Tier 2 یا دسته تست گشترش یافته.
گواهی کابل‌کشی فیبر نوری Tier 1 گواهی کابل کشی فیبر نوری درجه 1 با پاور متر و منبع نور یا دستگاه تست تلفات نوری مانند CertiFiber Pro، برای اندازه گیری افت مطلق لینک و مقایسه آن با محدودیت های موجود در استاندارد انجام می شود. گواهی کابل کشی فیبر نوری Tier 2 و عیب‌یابی می‌تواند با یک OTDR مانند OptiFiber Pro OTDR انجام شود.
گواهی فیبر نوری به تجهیزات مناسب، اطلاعات دقیق درباره استانداردهای نصب و نرم افزار و توانایی ثبت نتایج آزمون شما نیاز دارد. CertiFiber™ Pro یک تستر گواهی فیبر نوری است که به سرعت و به آسانی شبکه‌های چند حالته و تک حالته را تضمین می‌کند. یک دکمه، طول فیبر و تلفات نوری را در هر دو فیبر پچ کورد و در دو طول موج اندازه گیری می‌کند، بودجه تلفات نوری را محاسبه می‌کند، نتایج را با استاندارد صنعت مورد نظر مقایسه می‌کند و در نهایت یک علامت PASS یا FAIL نمایش می‌دهد. نتایج آزمون به راحتی می تواند با استفاده از نرم افزار LinkWare ذخیره و مدیریت شود.
اعتبارنامه فیبر نوری Tier 2 از یک OTDR برای تست تلفات استفاده می‌کند تا از کیفیت اجزا منحصر به فرد لینک نصب شده اطمینان حاصل کند.
شبکه‌های Fluke با طیف وسیعی از تسترهای فیبر نوری، راهبری بازار در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی فیبر نوری سازمانی بر عهده دارد که به منظور بازرسی، پاکسازی، تأیید، گواهی و رفع عیب شبکه های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مطالب مرتبط:

تسترهای فیبرنوری | قسمت اول
مراحل تست فلوک چیست؟
مراحل تست فلوک لینک دائمی کابل مسی
تست فلوک کانال مسی | Harness Links/Consolidation Cables