اتریوم، بیت کوین کش، ریپل و لایت کوین | رقیبان بیت کوین


مطلب لاوان ارتباط در مورد بلاک چین را بخوانید

در این مطلب با فضای فعلی ارزهای رمزگذاری شده دیجیتال بیشتر آشنا خواهید شد و تفاوت های عمده بین چهار رقیب بزرگ بیت کوین را خواهید شناخت.

رقبای اصلی بیت کوین

در روزهای اخیر اخبار در مورد بیت کوین هر روز بیشتر می شود و اسم این رمز دیجیتالی رمزگذاری شده هر روز بیشتر شنیده می شود و دلیل عمده آن هم افزایش خیره کننده ارزش آن در سال 2017 میلادی و به خصوص در طی هفته های اخیر است، اما بیت کوین کش، ریپل، اتریوم و لایت کوین بزرگترین رقیبان بیت کوین هستند.

ارزهای رمزگذاری شده دیگر مثل ریپل، لایت کوین و دش هنوز هم ارزش میلیارد دلاری دارند. به طور کل، 11 ارز دیجیتال وجود دارند که ارزش بازاری میلیارد دلاری و یا بیشتر دارند. این اطلاعات از طریق سایت coinmarketcap.com اسنخراج شده اند.

این اعداد ممکن است بزرگ به نظر برسند، اما ارزش کلی آن 11 ارز دیجیتال تقریبا چیزی برابر با بازده اقتصادی سالانه کشوری مثل پرتغال است. ارزهای دیجیتال و بلاک چین البته هنوز راه درازی تا به چالش کشیدن سیستم اقتصادی موجود دارند.

بیت کوین

بیت کوین در سال 2009 معرفی شده است و می توان آن را به عنوان اصلی ترین ارز دیجیتال معرفی کرد. در آن زمان این ارز دیجیتال به عنوان جایگزینی برای ارزهای رایج موجود معرفی شده بود، بیشتر از آنکه بر اساس سیستم بانکی و دولتی کار کند، بر اساس سیستم بلاک چین کار می کرد.

نسخه ای از همه تغیرات و اتفاقاتی که هر ماه توسط هر عضو در شبکه ایجاد می شود، برای همه در دسترس است و اعضایی به نام استخراج کننده (miner) کار می کنند و معادلات پیچیده ریاضی را حل می کنند تا تراکنش های جدید را تائید کنند. این مساله نیازمند قدرت بالایی در زمینه محاسبات است و ماینرها بعد از انجام موفقیت آمیز این محسبات جایزه های خود را در قالب بیت کوین دریافت می کنند، آنها از طریق انجام موفقیت آمیز تراکنش های مالی هم بیت کوین دریافت می کنند.

گفته شده که به طور کل 21 میلیون بیت کوین می تواند استخراج شود ; که تا به امروز بیش از 16 میلیون و 500 هزار بیت کوین استخراج شده است. بیت کوین در واقع به صورت ناشناس جا به جا نمی شود (در صورتی که قرار است این طور باشد)، تراکنش ها در ملاعام و به صورت عددی انجام می شوند.

موفقیت های بیت کوین و استقبال بش از حد آن باعث شده است تا در زمینه سرعت انتقال و انجام تراکنش ها، قیمت آن ها و مقدار انرژی ای که باید برای محسبات انجام شود مشکلاتی به وجود بیاید.
تفاوت هایی در زمینه مسائل مربوط به بیت کوین باعث شده تا شعبه هایی مثل بیت کوین کش که تراکنش ها را با سرعت بیشتر و قیمت ارزان تر امکان پذیر می کند، به وجود بیاید.

اتریوم

جدا از این که اتریوم یک ارز دیجیتال است، شبکه اتریوم با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری هم کار می کند. طرفداران این ارز دیجیتال می گویند که اتریوم شعبه مفیدتری نسبت به بیت کوین است.
به عنوان مثال، به جای تکیه کردن بر روی یک کمپانی به نام dropbox ، با یک نرم افزار ذخیره فایل، فایل های خود را به صورت تمرکززدایی شده ذخیره کنید.

شبکه اتریوم امکانی به نام «قراردادهای هوشمند» دارد که تحت شرایط خاصی اتفاق می افتند، مثلا زمانی که تعداد مشخصی از افراد در حال پرداخت باشند.

واحد پول اتریوم، «اتر» نامیده می شود که ان هم قابل استخراج و ماین شدن از طریق انجام معادلات ریاضی پیچیده و انجام تراکنش های مالی است. در این سیستم تراکنش ها سریع تر و کارآمدتر انجام می شوند. اتر را به صراحت نمی توان یک واحد پول مثل بیت کوین دانست، اما می توان از آن برای پرداخت هزینه خدماتی هستند که در شبکه اتریوم انجام می شوند (مثل هزینه فعال سازی یک نرم افزار)
در طول سال گذشته میلادی ارزش اتریوم رشد زیادی کرده است و از حدود 10 دلار به 700 دلار رسیده است.

بیت کوین کش

بیت کوین کش شعبه ای از بیت کوین است. در واقع بیت کوین کش حاصل یک جداسازی به نام «hard fork» در دایره ارزهای رمزگذاری شده از ابتدای امسال (2017 میلادی) است.

یک fork در واقع یک به روزرسانی نرم افزاری است. اگر افراد زیادی از دارندگان یک واحد پول خاص تصمیم بگیرند که از نرم افزار جدیدی استفاده کنند، این واحد پول مثل سابق به فعالیت خود ادامه می دهد اما اگر توافقی در این زمینه وجود نداشته باشد، ممکن است یک واحد پول جدید ایجاد شود. این دقیقا همین اتفاقی است که برای بیت کوین کش افتاده است.

بیت کوین کش شباهت هایی با بیت کوین دارد، اما نرم افزار آن قادر است که تراکنش ها را به صورت سریع تر، با هزینه کمتر و با همبن سرعت انجام دهد.
منتقدان این ارز دیجیتال اعتقاد دارند این ارز از نظر تمرکززدایی ضعیف است و امنیت آن هم نسبت به بیت کوین کمتر است. قیمت بیت کوین کش به تازگی افزایش پیدا کرده است که بر این اساس می توان انتظار داشت مشتریان روز افزون این ارز دیجیتالی کدگذاری شده به امید یک سود ناگهانی هستند.

ادامه دارد…