همه آن چه لازم است در مورد فین تک بدانید | قسمت دوم


رگ تک (Regtech)

تکنولوژی تنظیم (Regulatory technology) یا regtech تکنولوژی است که به شرکت‌هایی که در صنعت خدمات مالی کار می‌کنند، کمک می‌کند صنعت، قوانین انطباق مالی را رعایت کند.

یکی از اولویت‌های اصلی رگ تک (regtech)، خودکار سازی و دیجیتالی کردن قوانین مبارزه با پولشویی (AML) است که هدف آن کاهش درآمد به طور غیرقانونی و  جلوگیری از تقلب در فرآیند شناخت مشتری (KYC) که مشتریان را شناسایی و تایید می‌کند، است.

تنظیم کنندگانی مانند FCA که در حال کار کردن با شرکت‌های رگ تک (regtech) با طیف وسیعی از اپلیکیشن‌ها هستند، به منظور بهبود کارایی انطباق در خدمات مالی و کاهش هزینه‌ها هستند.

فناوری بیمه (Insurtech)

فناوری بیمه (insurtech) زیرمجموعه فین تک (fintech) است که مربوط به استفاده از تکنولوژی برای ساده‌سازی و بهبود کارایی صنعت بیمه است.
شرکت‌های بسیار بزرگ در زمینه بیمه متوجه شده اند که شرکت‌های بیمه سنتی در معرض افزایش فشار رقابتی ناشی از ظهور تعدادی از استارت‌آپ‌های فناوری بیمه (insurtech) یا استارت‌آپ‌های بیمه ای هستند.

 

(Initial Coin Offering (IOC

IOC یک معیار برای سرمایه‌گذاری اینترنتی برای استارت‌آپ‌هایی است ک از بلاک چین استفاده می‌کنند.
IOC شامل فروش واحدهای ارز دیجیتالی یک استارت‌آپ برای تبدیل آن به پول نقد است. ICOها شیبه IPO‌ها (initial public offerings) یعنی جایی که در آن سهام یک شرکت برای اولین بار به سرمایه گذاران فروخته می شود، است.
اما ICOها با IPOها متفاوت‌اند. زیرا IOCها به جای سرمایه گذاری در یک پروژه آن را پشتیبانی می‌کنند. و این سرمایه گذاری بیشتر شبیه به یک تجربه سرمایه‌گذاری اینترنتی است.

 

بانکداری باز (Open banking)

بانک داری باز یا open banking اشاره به یک ایده در حال ظهور در خدمات مالی و فین تک دارد که بیان می‌کند بانک‌ها باید اجازه دهند شرکت‌های شخص ثالث برنامه‌های کاربردی و خدماتی را با استفاده از داده های بانکی ایجاد کنند.
برای این منظور می‌توان از اپلیکیشن‌های رابط برنامه‌نویسی (APIها) برای ایجاد یک شبکه متصل از سازمان‌های مالی و ارائه دهندگان Third party (سازمان‌های ارائه دهنده خدمات کمکی) استفاده کرد. این اپلیکیشن‌ها شامل کدهایی هستند که امکان برقراری ارتباط بین برنامه‌های مالی را فراهم می‌کنند.
منتقدان بانکداری باز (open banking) معتقدند یک “اکوسیسم API باز” به استارت‌آپ‌های فین تک اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های جدیدی مانند اپلیکیشن‌های موبایل را توسعه دهند تا این امکان را برای مشتریان فراهم کنند که داده‌های بانکی و تصمیمات مالی خود را کنترل کنند.

مشاوران ربو (Robo-advisors)

مشاوران روبو یا Robo-advisors، پلتفرم‌هایی هستند که مشاوره سرمایه‌گذاری را با استفاده از الگوریتم‌های مالی به صورت خودکار انجام می‌دهند.
آن‌ها نیاز به مدیران سرمایه‌گذاری انسانی را محدود می‌سازند، بنابراین به طور چشمگیری هزینه‌های مدیریت کارها را کاهش می‌دهند.

Unbanked/underbanked

“Unbanked” یا ” underbanked” كساني هستند كه به بانك‌ها يا خدمات مالي اصلي دسترسي ندارند. شرکت‌های فین تک مختلف محصولاتی را با هدف رسیدگی به این بخش از جامعه توسعه داده‌اند که راهکارهای دیجیتال را برای دسترسی به خدمات مالی آن‌ها، برای افراد فراهم کنند.
شرکت بیمه سپرده‌ فدرال (FDIC) تخمین می‌زند که 10 میلیون خانوار آمریکایی unbanked یا underbanked وجود دارد.

گنجایش مالی (Financial inclusion)

گنجایش مالی اشاره به راهکارهای فین تک (fintech) دارد که جایگزین‌های مالی ارزان‌تر را برای افراد محروم و کم درآمد معرفی می‌کند. به عنوان مثال افراد unbanked/underbanked ممکن است دسترسی کمی به خدمات مالی اصلی داشته باشند. مناطق دارای این شرایط از مهمترین مناطق برای شرکت های فین تک (fintech) است که در بازارهای در حال توسعه آن فعالیت کنند.

قراردادهای هوشمند (Smart contracts)

قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتری هستند که به طور خودکار قراردادهای بین خریداران و فروشندگان را اجرا می کنند.
قراردادهای هوشمند اغلب مبتنی بر بلاک چین (blockchain) هستند و می‌توانند مقدار زیادی از زمان و هزینه‌های درگیر در معاملات را که معمولا برای اجرای آن‌ها نیاز به نیروی انسانی وجود دارد، ذخیره کنند.
برای مثال در اتریوم (Ethereum) قراردادها به عنوان اسکریپت‌های غیر متمرکز در شبکه بلاک چین (blockchain) ذخیره شده و برای اجرای بعدی عمل می‌کنند.

شتاب‌دهنده‌ها (Accelerators)
شتاب‌دهنده‌ها برنامه هایی هستند که توسط سازمان های مالی برای تأیید و کار با استارت‌آپ‌ها فین تک (fintech) تصویب می‌شوند.
شتاب‌دهنده‌های فین تک (fintech) می‌توانند به صورت خصوصی یا عمومی، با برنامه‌های متعدد راه‌اندازی شده در بانک‌های بزرگ و بانک‌های خصوصی چندملیتی تأمین مالی شوند.