«فضای ابری» یا «ذخیره سازی ابری» چیست؟


ذخیره سازی ابری چگونه کار می کند؟

ساده ترین روش ذخیره سازی ابری زمانی اتفاق می افتد که کاربران فایل ها یا فلدرهایی را از سیستم کامپیوتر شخصی یا گوشی هوشمندشان روی یک سرور اینترنت آپلود می کنند. در این حالت فایل های آپلود شده به عنوان یک پشتیبان برای فایل های اصلی ذخیره می شوند تا در مواقعی که فایل های اصلی پاک می شوند، ویروسی می شوندو یا آسیب می بینند بتوان آن ها را بازیابی و از آن ها استفاده کرد.

استفاده از فضای ذخیره سازی ابری به کاربر این اجازه را می دهد که زمانی که به اطلاعاتشان نیاز دارند آن ها را روی دستگاه های دیگری دانلود کنند. این فایل ها غالبا توسط رمزنگاری محافظت می شوند و وقتی کاربر می خواهد به آن ها دسترسی پیدا کند باید نام کاربری و رمز عبور وارد کند. این فایل ها برای همیشه (تا زمانی که کاربر به اینترنت دسترسی داشته باشد) برای کاربران قابل دسترسی خواهند بود.

مثال هایی از ذخیره سازی ابری

موسسات و شرکت های مختلفی وجود دارند که فضای ذخیره سازی ابری در اختیار کاربران قرار می دهند، برخی از آن ها که نامشان آشناتر است عبارتند از:

آمازون درایو:

آمازون درایو به کاربرانی که می خواهند فایل، عکس و ویدئو ذخیره سازی کنند، 5 گیگ فضای ابری برای ذخیره سازی می دهد. اگر کاربر حساب وِیژه آمازون داشته باشد، می تواند به صورت نامحدود عکس ذخیره کند و 5 گیگی فضا هم برای فایل هایی با فرمت های دیگر در اختیار دارد. افرادی که فضای بیشتری نیاز دارند می توانند با پرداخت هزینه مربوطه 100 گیگابایت یا یک ترابایت فضا خریداری کنند.

 

گوگل درایو:

نوعی از فضای ذخیره سازی ابری است که به صورت یکپارچه با محصولات و خدمات گوگل کار می کند و یک حالت آفلاین برای برخی دسته بندی ها و مدارک ارائه می دهد که برای دسترسی به آن ها نیازی به اینترنت نیست. در گوگل درایو هر کاربر 15 در گوگل درایو هر کاربر 15 گیگ فضا برای ذخیره سازی اسناد، عکس ها، موسیقی و ویدئوها در اختیار دارد و از طریق هر دستگاهی می تواند به آن ها دسترسی پیدا کند. با پرداخت مبلغ در گوگل درایو می توانید تا 30 ترابایت فضا بخرید.

اپل آی کلاد:

فضای ذخیره سازی ابری برا مک بوک ها، گوشی های آیفون، آیپد ها، آی پادها و سیستم های کامپیوتر خانگی دارای ویندوز است. در این سرویس هر کاربر 5 گیگ فضا برای ذخیره سازی عکس ها، ویدئوها، اسناد، نرم افزارها و فایل های دیگر در اختیار دارد. پلن های مختلف فضاهای ذخیره سازی ابری دیگر با پرداخت هزینه هایی در دسترس خواهند بود. شما می توانید آی کلاد را جوری تنظیم کنید که خودش با موبایل شما سینک شود.
نکاتی که در انتخاب سرویس ارائه دهنده فضای ابری باید به آن ها توجه کنیم.

از آن جایی که سرویس های ارائه دهنده فضای ابری مختلفی وجود دارند، شاید زمانی که بخواهید فقط یکی را انتخاب کنید کمی گیج کننده باشد. بهتر است برای انتخاب بهترین فضای ابری این فاکتورها را مد نظر داشته باشید:

امنیت: داده های شما باید برای حفظ امنیت رمزنگاری شوند.
قیمت: مستقیما بستگی به این دارد که پیش بینی شما از میزان فضای ابری مورد نیازتان چقدر باشد. بسیاری از سرویس ها نسخه آزمایشی خود را به صورت رایگان ارائه می دهند و یا همان طور که در مورد سرویس های بالا گفته شد، تا حجم مشخصی از فضا را به صورت رایگان به کاربر ارائه می دهند. اگر در حال استفاده از نسخه آزمایشی رایگان هستید، اطلاعات حساس و مهم خود را آپلود نکنید.
راحتی استفاده: آپلود کردن و دسترسی به فایل های شما در فضای ابری باید ساده و قابل فهم باشد. اگر این طور نیستپس دنبال سرویس ذخیره سازی ابری دیگری باشید.