اپلیکیشنی با قابلیت تشخیص ریسک بیماری به کمک هوش مصنوعی

 

امروزه تشخیص ریسک بیماری‌ها در علم پزشکی یکی از چالش‌های اساسی متخصصان این حوزه محسوب می‌گردد. اما پیشرفت‌های فناوری این کار را برای این متخصصان راحت کرده است.
یک اپلیکیشن موبایلیی که قابلیت تشخیص بیماری به کمک هوش مصنوعی را دارد به تازگی توسط فنلاندی‌ها ساخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این اپلیکشن و کاربردهای مفید آن بیشتر آشنا شویم.
مرکز تحقیقات فنی VTT در فنلاند روش تحلیل اطلاعاتی مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته که می‌توان آن را در اپلیکیشن‌های موبایل به کار برد. این مرکز تحقیقاتی در همین راستا با شرکت سازنده اپلیکیشن Odum همکاری کرده است.

 

این اپلیکیشن چه کاربرهایی دارد؟

کاربرد این برنامه این است که ریسک‌های سلامتی کاربران را تخمین می‌زند و در صورت لزوم توصیه‌هایی به ‌آن‌ها می‌کند.

یکی از محققان این پروژه می‌گوید:

    با توجه به الگوریتمی که ارائه شده، می‌توان خطرهای سلامت نیروی کار را طی ۱۲ ماه سنجید.

حال سوال اینجاست که چقدر می‌توان به این اپلیکیشن اعتماد کرد؟
طبق گفته‌های محققان این پروژه صحت آزمایش‌هایی که خطرهای سلامت نیروی کار را می‌سنجد تا ۸۰ درصد است. که این درصد نشان‌دهنده صحت بالای این اپلیکیشن می‌باشد. از کاربردهای دیگر این برنامه این است که می‌تواند افراد در معرض خطر را راهنمایی کند تا آزمایش بهداشتی الکترونیکی کاملی انجام دهند.

هدف اصلی این اپلیکیشن چیست؟

در همین راستا مدیر ارشد اجرایی Odum نیز می‌گوید:

    هزینه‌های خدمات درمانی با سرعت زیادی در حال رشد است و از سوی دیگر به اندازه کافی به مشکلات مربوط به بیماری‌ها پرداخته نمی‌شود. هدف ما کاهش نرخ مرخصی‌های استعلاجی میان کاربران این اپلیکیشن و افزودن ۱۰ سال به زندگی آن‌هاست.