آغاز همکاری همراه اول و نوکیا برای ارایه خدمات نسل پنجم تلفن همراه (5G) درایران

این مراسم با حضور مدیرعامل همراه اول، مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقای شرکت نوکیا و جمعی از مدیران همراه اول و نوکیا برگزار گردید. این دو شرکت توافق کردند که در مدت تفاهم‌نامه، مسیر 5G را در ایران با هم جلو ببرند.
بر اساس این توافق، مشترکان همراه اول خواهند توانست اینترنت 5G را همگام با کشورهای پیشرفته تجربه کنند.
همراه اول به عنوان بزرگترین اپراتور تلفن همراه (در هر دو حوزه مکالمه و اینترنت همراه) و نخستین ارایه دهنده اینترنت نسل 4.5 تلفن همراه در کشور، هم‌اکنون 975 شهر را تحت پوشش نسل 3 و 735 شهر را تحت پوشش نسل 4.5 تلفن همراه قرار داده و با این اقدام همچنان پیشرو بودن خود را در ارائه آخرین فناوری‌ها ادامه می‌دهد.
نسل پنجم شبکه تلفن همراه، استاندارهای پیشنهادی برای ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود. برنامه‌ریزی آن بر افزایش سرعت اتصال اینترنت از سمت اپراتورها به میزان 20 گیگابیت، به همراه افزایش ظرفیت بیشتر نسبت به نسل چهارم هدفگذاری شده است که اجازه می‌دهد حداقل یک میلیون بیشتر کاربران ارتباطات باند پهن سیار در هر واحد سطح شبکه در هر کیلومتر مربع به شبکه متصل باشند. هر کاربر باید در شلوغ‌ترین حالت حداقل 100 مگابیت بر ثانیه را تجربه کند که این در استاندارد نسل چهارم قید نشده است. کاهش مصرف انرژی هم معیاری است که در این نسل به آن توجه شده است و دستگاه‌های فرستنده و گیرنده اپراتورها باید در ساعات کم‌مصرف به حالت صرفه‌جویی انرژی وارد شده و به سرعت فعال شوند.