آمازون یک تریلیون دلاری شد

 به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا، سهام شرکت آمازون 1.9 درصد در معامله روز سه شنبه (13 شهرویور) افزایش یافت تا این شرکت پس از اپل دومین شرکت آمریکایی باشد که ارزش آن در بازار سهام از مرز یک هزار میلیارد دلار می‌گذرد. بدین ترتیب، میزان دارایی جف بیزوس، مدیرعامل و موسس آمازون به‌عنوان ثروتمندترین مرد جهان با 2.6 میلیارد دلار افزایش به 167.3 میلیارد دلار رسید.

در اوایل ماه آگوست گذشته (10 مرداد)، شرکت اپل پیش از شرکت آمازون، نخستین شرکت آمریکایی بود سهام آن به یک تریلیون دلار رسید.
به دلیل این افزایش چشمگیر سهام در شرکت آمازون، از سمت مراکز مالی و بازار سهام آمریکا مورد توجه قرار گرفته است؛ به طوری که این مراکز به گسترش فعالیت آمازون در عرصه‌های جدید علاقه زیادی نشان می‌دهند.

amazon apple
سود این شرکت از کجاست؟
بخش خدمات اینترنتی آمازون به شرکت‌ها و دولت‌ها خدماتی نظیر بایگانی‌های مجازی ارائه می‌دهد و بخش آگهی‌های تجاری این شرکت با انتشار آگهی محصولات شرکت‌های دیگر در وبسایت خرید خود میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.
شرکت آمازون تونسته است هزینه گردادندن فروشگاه اینترنتی خود را با تکیه به این درآمدها تامین کند. به دنبال رشد آگهی‌های تجاری، خدمات اینترنتی و فروش آنلاین، سود آمازون در سه ماهه دوم امسال در حد چشمگیری افزایش یافت و برای اولین بار از مرز دو میلیارد دلار عبور کرد.

آمازون از کجا شروع کرد؟
جف بیزوس، موسس آمازون، این شرکت را در سال 1994 در گاراژ منزلش و با پولی که از والدینش قرض گرفته بود، تاسیس کرد و در اوایل تاسیس این فروشگاه اینرنتی در آن کتاب می‌فروخت و رفته رفته بخش‌های دیگری را نیز به آن افزود.

Amazon
این شرکت ابتدا «کادابرا» نام داشت ولی بعدها نام آن به آمازون تغییر یافت.
این شرکت در اوایل سال ۱۹۹۷ به یک شرکت سهامی تبدبل شد و به مدت ده سال در کنار کار خود بر روی ساخت انبار برای نگهداری و توزیع کالاهایی که به شکل اینترنتی آن ها را به فروش می‌رساند، شبکه‌های توزیع و مراکز آماری اطلاعاتی سرمایه‌گذاری چشمگیری کرد.

آیا می‌توان اپل را با آمازون مقایسه کرد؟
به عقیده بسیاری از کارشناسان، آمازون و اپل را نمی‌توان با یکدیگر مقایسه کرد چون آن‌ها حوزه فعالیتی کاملا متفاوت از یکدیگر دارند. یعنی شرکت اپل اساسا به تولید و فروش آیفون وابسته است در حالی که آمازون در عرصه‌های بسیار متنوعی فعالیت می‌کند.
کارشناسان دلیل اصلی موفقیت آمازون را ایجاد نوآوری بالای این شرکت به نسبت سایر شرکت ها در این عرصه می‌دانند.

 

امتیاز شما به این مطلب