ویژگی های اندروید 12

اندروید 12

علاوه بر نسخه کامل، گوگل یکی از بزرگترین برنامه های بتا در تاریخ خود را داشت که ده ها OEM به این تلاش کمک کردند. در حال حاضر این نسخه از گوگل تنها در بعضی از گوشی های جدید Pixel و تعداد کمی از گوشی های دیگر موجود است .

ویژگی چشم گیر این نسخه از اندروید طراحی عظیم آن با نام Material You است. در این طراحی چندین عنصر با هم در یک زبان طراحی منسجم ترکیب شده و در کل سیستم عامل کار می کند. در ادامه هر قسمت از این طراحی را به صورت جداگانه بررسی می کنیم:

قابلیت استخراج رنگ

قابلیت استخراج رنگ پوشش پایه رنگ در طراحی جدید است. اساساً، سیستم عامل به طور بومی رنگ ها را از wallpaper شما استخراج می کند و از آنها برای تم سیستم عامل شما استفاده می کند. می توانید این قابلیت را در عکس زیر مشاهده کنید. وقتی شما یک تصویر زمینه انتخاب کنید اندروید 12 رنگ های آن را استخراج می کند و سیستم عامل از آن نم رنگی در جزئیات دیگر استفاده می کند.

Android 12 screen

تغییرات رنگ در سراسر سیستم عامل، از جمله تنظیمات، تنظیمات سریع بالای صفحه و هر برنامه‌ای با پشتیبانی material you پیاده سازی می شود. مثلا در گوشی های پیکسل رنگ ها در قسمت های تماس، برنامه مخاطبین و ماشین حساب حتی در ویجت ها هم اجرا می شود.

کاربران می توانند این قابلیت را لغو کنند و در صورت تمایل یک رنگ را انتخاب کنند. البته، برنامه Styles & Wallpapers در دستگاه‌های Pixel اصلاح شد تا همه این تغییرات جدید را در خود جای دهد.

تاکید بر ویجت ها

اندروید 12 نسبت به بسیاری از نسخه های قبلی اندروید تاکید بسیار بیشتری بر ویجت ها دارد. انتخابگر ویجت برای پیمایش و مشاهده آسان تر به طور کامل بازنگری شد. علاوه بر این، ویجت‌ها دارای چند API جدید برای بهبود عملکرد، کار با تم Material You و حتی ویجت‌های جدید در Android 12 هستند.

API های جدید به توسعه دهندگان کمک می کنند تا نحوه ظاهر و عملکرد ویجت ها را بهبود بخشند. با تم Material You، شخصی‌سازی ویجت‌ها و بهتر جلوه دادن آنها با صفحه اصلی آسان‌تر خواهد بود.

Android 12 widget

تنظیمات سریع بالای صفحه

در قسمت تنظیمات سریع نیز تغییرات اساسی نسبتاً بزرگی ایجاد شد. گزینه ها از حالت کوچک خارج شده به مستطیل های بزرگ تبدیل شده اند و همچنین گزینه های جدیدی از جمله دسترسی به دوربین و میکروفون، گوگل پلی، هشدارها و وسایل هوشمند خانه وجود دارد.

تعداد کمی ازگزینه های موجود در تنظیمات سریع متفاوت کار می کنند. به عنوان مثال، قسمت اینترنت همیشه یک گزینه “اکنون یک درخواست”( a prompt now) را باز می کند و اطلاعات داده های تلفن همراه و Wi-Fi را در خود جای می دهد. به طور کلی، این فقط یک تغییر زیبایی شناختی است. نکته مثبت این است که قسمت‌های بزرگ تر راحت تر خوانده می‌شوند و اطلاعات بیشتری را در خود جای می‌دهند البته این به قیمت گرفتن کل فضای صفحه تمام  می شود.

Quick setting android 12

تنظیمات

منوی تنظیمات نه تنها دارای یک طراحی مجدد شد، بلکه تغییرات جزئی نیز در آن ایجاد شد. برای طراحی مجدد، از رابط کاربری One UI سامسونگ با هدرهای بزرگ که فضای زیادی را اشغال می کند، الهام گرفته شده است این باعث می شود دسترسی به تنظیمات بالای هر صفحه در تلفن های بلندتر آسان تر شود. تنها تغییر قابل توجه دیگر اضافه شدن Safety & Emergency به صفحه تنظیمات اصلی است. این به شما این امکان را می دهدتا مواردی مانند تماس اضطراری و موارد دیگر را بدون نیاز به رفتن بیشتر در تنظیمات تعریف کنید.

Setting Andrid 12

بهبود در چرخش اتومات

قبلا چرخش خودکار توسط شتاب‌سنج تلفن شما تعیین می‌شد. زمانی که گوشی شما به پهلو چرخانده می شود، تشخیص انجام می‌شود و سپس صفحه نمایش به همان جهت میچرخد. اندروید 12 تشخیص چهره را برای چرخش خودکار معرفی می کند. اساساً تلفن شما به صورت شما نگاه می کند و فقط در صورتی می چرخد که متوجه شود جهت گیری تلفن شما تغییر کرده است. با این کار می‌توانید کارهایی مانند دراز کشیدن روی تخت به پهلو انجام دهید بدون آنکه صفحه شما بچرخد.

auto rotate Android 12

به اشتراک گذاری راحت تر wifi

این یکی از ویژگی های جدید بسیار جزئی است روش QR کد  همچنان مانند نسخه های قبلی اندروید در دسترس است. با این حال، اکنون یک دکمه کوچک در زیر وجود دارد که به شما امکان می دهد از Nearby Share برای ارسال اعتبار Wi-Fi خود به تلفن شخص دیگری استفاده کنید. این ویژگی برای اشتراک‌گذاری با چند نفر سریع‌تر است و نیازی نیست که تلفن خود را بالا نگه دارید تا همه بتوانند آن را اسکن کنند.

easy wifi sharing Android 12

نوتیفیکیشن و تغییرات دیگر

اندروید 12 تغییرات کوچک تر دیگری نیز دارد که شامل انیمیشن هایی برای روان تر کردن کارها، یک صفحه نمایش همیشه روشن که براساس این که شما نوتیفیکیشن داشته باشید یا نداشته باشید تغییر می کند، به روزرسانی در اعلان ها و سایر تغییرات کوچکتری که باعث می شود اندروید روان تر زنده تر و پاسخگوتر به نظر برسد. این تغییرات در سراسر سیستم عامل به روش های مختلف وجود دارد. همچنین وقتی گوشی خود را به شارژر وصل می کنید، انیمیشن شارژ جدیدی وجود دارد که بسیار زیبا به نظر می رسد.

Notification Android 12

امتیاز شما به این مطلب