خودران‌های بی ام دبلیو در سال 2021 به بازار می‌آیند

 

آن طور که از فعالیت‌ها و خبرهای شرکت‌های خوردروساز بر می‌آید، تا سال 2021 یعنی حدود چهار سال دیگر شاهد حضور خودروهای بدون راننده در خیابان‌ها خواهیم بود.

انواع خودروهای خودران

شرکت بی ام دبلیو یکی از این شرکت‌ها است که معاون ارشد بخش توسعه خودروهای خودرانش اعلام کرده که تا سال 2021 خودروهای خودران سطح سه، چهار و پنج خود را راهی خیابان‌ها خواد کرد. در ادمه تفاوت میان سطح سه، چهار و پنج آورده شده است.

تفاوت سطح سه، چهار و پنج خودروهای بدون سرنشین

در سطح سه خودروهای بدون راننده، راننده باید تمرکز خود را به هدایت خودرو معطوف کند. به عبارت دیگر در این سطح اتوموبیل نمی‌تواند به صورت کاملا مسقل در مسیر پیش رو حرکت کند.

در سطح چهار و پنج، امکان رانندگی بدون نیاز به توجه راننده فراهم شده است و اتوموبیل‌های حاضر در این سطح می‌توانند به صورت خودکار در جاده حرکت کنند. به دلیل تفاوت‌های فناوری گسترده، جهش از سطح سه به سطوح چهار و پنج بسیار سخت است و نیازمند بهره‌گیری از نرم‌افزار و سخت‌افزارهای پیشرفته است.

برنامه شرکت بی ام دبلیو برای ساخت این خودران ها

بی ام دبیلیوها برای دستیابی به تکنولوژی کاملا خودران و توسعه نرم‌افزارهای مربوطه با شرکت اینتل و Mobileye وارد همکاری شده‌اند. در این همکاری، مهندسان بی ام دبلیو وظیفه توسعه سیستم‌های کنترلی و سیستم‌های امنیتی را بر عهده گرفته‌اند. طبق این برنامه‌ریزی‌ها، ناوگانی از سدان فول سایز و لوکس سری 7 با فناوری خودران تا پایان سال 2017 وارد مرحله آزمایش خیابانی خواهند شد. بی ام دبلیو قبلا اعلام کرده بود که خودروای بدون راننده این شرکت با برند iNext ارائه خواهند شد.

این در حالی است که بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و خودروسازان مطرح جهان در حال تحقیق و توسعه برای تولید خودروهای خودران در سال‌های آینده هستند که از میان آن‌ها می توان به شرکت‌های فورد، ولوو، مرسدس، بنز، اوبر و بوش اشاره کرد. البته بایستی خاطر نشان کرد که شرکت تسلا یکی از پیشگامان این فناوری به شمار می‌رود و سیستم اتوپایلوت آن قابلیت هدایت خودرو را در اتوبان و جاده‌های اصلی دارد.