CDNهای تلگرام به ایران منتقل شد| برای افزایش سرعت در کانال‌های بیش از 100 هزار کاربر

دلایل استفاده از CDN

مدیر تلگرام در کانال تلگرام خود همچنین توضیح داد: از نسخه 4.2 تلگرام، ما از شبکه تحویل محتوا (CDN) رمزگذاری شده برای ذخیره فایل‌های کانال‌های عمومی با بیش از 100 هزار عضو پشتیانی می‌کنیم. نقاط ذخیره‌سازی CDN در مناطقی در نظر گرفته شده‌اند که تلگرام ترافیک زیادی دارد و ما به دلایل مختلف تمایلی به قرارگیری سرورهای تلگرام در آن نقاط نداریم.

وی در این‌باره که چرا تصمیم به استفاده از CDN گرفته است گفت: ما از سرورهای توزیع شده خود برای افزایش سرعت دانلود در مناطق بدون سانسور  که در آن‌ها آزادی بیان تضمین شده است استفاده می‌کنیم و حتی در آن مناطق نیز به آن‌ها اعتماد نمی‌کنیم. اما وقتی تلگرام در مناطق دیگر به‌شدت محبوب می‌شود، فقط می‌توانیم روی CDNها تکیه کنیم؛ که با آن‌ها از نقطه نظر فنی مانند سرویس‌دهنده‌های اینترنت (ISP) رفتار می‌کنیم و آن‌ها فقط داده‌های رمزنگاری شده‌ای را که قادر به کشف رمز آن نیستند، دریافت می‌کنند. به لطف این فناوری، سرعت دانلود عکس‌ها و فیلم‌هایی که به‌صورت عمومی منتشر می‌شوند در مناطقی نظیر ترکیه، اندونزی، عربستان سعودی، هند، ایران و عراق به‌مراتب افزایش می‌یابد، بدون اینکه کمترین خدشه‌ای به امنیت وارد شود.

وی درباره اینکه آیا CDN می‌تواند فایل‌ها را رمزگشایی کند گفت: نه. هر فایلی که به مرکز داده CDN ارسال می‌شود، با یک کلید منحصربه‌فرد با استفاده از تکنولوژی CTR-256-AES رمزگذاری می‌شود. CDN دسترسی به اطلاعاتی ذخیره می‌کند ندارد، چراکه این کلیدها تنها در سرور رمزگذاری (MTProto) اصلی و دستگاه کاربر قابل دسترسی هستند.

اطلاعات، خصوصی می‌ماند

دوروف با بیان اینکه شبکه‌های تحویل محتوا نمی‌توانند اطلاعات را با اطلاعات دلخواه خودشان جایگزین کنند ادامه داد: اطلاعات و  داده‌های دانلود شده (دریافتی) از سمت نقاط ذخیره‌سازی CDN همیشه از طرف telegram به‌وسیله رمزنگاری hash تأیید و بررسی می‌شود؛ بدین ترتب هکرها یا افراد متجاوز نمی‌توانند هیچ فایلی را جایگزین کنند. 

مدیر تلگرام گفت: CDNها نمی‌توانند برای سانسور استفاده شوند. تمامی فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. CDNها فقط داده‌های رمزنگاری شده را دریافت می‌کنند. و قادر نیستند آن را رمزگشایی کنند و هیچ‌گونه داده را جایگزین کنند. اگر مشکلی پیش آید فایل مورد نظر مستقیم از سرورهای تلگرام به کاربران ارسال می‌شود. کاربران همیشه داده‌هایشان را دریافت می‌کنند و هیچ‌کس نمی‌تواند مانع آن‌ها بشود.

وی ادامه داد: CDN همچنین نمی‌تواند هر فایلی را حذف کند. درحالی‌که نقاط CDN فقط کپی‌های فایل رمزگذاری شده را ذخیره می‌کنند، فایل‌های منبع در سرورهای تلگرام ذخیره می‌شوند. کاربر پیام‌رسان اعلان دریافت فایل را از طریق سرور تلگرام می‌گیرد . در صورتی که نقطه CDN فایل مورد نظر را به کاربر نمی‌دهد، او این فایل را مستقیماً از سرور تلگرام دریافت خواهد کرد.

درورف اطمینان داد که CDNها فقط برای ذخیره‌سازی فایل‌های پرطرفدار از کانال‌های پربازدید استفاده می‌شوند. اطلاعات خصوصی و شخصی هرگز به آن‌ها راه پیدا نمی‌کنند.

مدیر تلگرام با بیان اینکه اطلاعات خصوصی کاربران در اختیار دولت‌ها قرار نمی‌گیرد گفت: تنها هدف استفاده از CDNها این است که کیفیت اتصال در مناطق با تقاضای بالا، که تلگرام نمی‌تواند سرورهای خود را به آنجا منتقل کند، با روشی ایمن، افزایش یابد.

وی با بیان این که CDNها و نقاط آن به تلگرام تعلق نداشته و همه ریسک آن به گردن شرکت ثالثی که نقاط ذخیره‌سازی CDN در سراسر دنیا را برای ما تأمین می‌کند خواهد بود گفت: ما هیچ سرمایه‌گذاری روی این CDNها انجام نمی‌دهیم و تنها بابت ترافیک مصرفی برای موارد ذخیره شده از خوشه کامپیوتر‌های اصلی خودمان به کاربر نهایی، هزینه پرداخت می‌کنیم. درنتیجه، اگر کشوری تصمیم به دست‌کاری CDN  در منطقه خودش بگیرد، به چیزی جز پایین آوردن کیفیت اتصال شهروندان خودشان دست نمی‌یابد، و تلگرام هیچ چیز با ارزشی را از دست نخواهد داد.

دوروف همچنین در تلگرام خود نوشت: حتی اگر مقامات ایرانی برای پاک کردن اطلاعات سرورها تلاش کنند، کاربران ایرانی داده‌ها را از سرورهای مستقر در اروپا دریافت خواهند کرد بنابراین سانسور غیرممکن است.

 منبع: فناوران

امتیاز شما به این مطلب