کاربردهای رایانش ابری (Cloud Computing)

 

چرا هر کسی می خواهد به یک سیستم کامپیوتری دیگر برای اجرای برنامه ها و ذخیره داده ها خود تکیه کند؟ در ادامه چند دلیل برای این کار را بیان می کنیم:

مشتریان می توانند در هر زمان و در هر کجا به برنامه ها و داده های خود دسترسی پیدا کنند. آنها می توانند با استفاده از هر کامپیوتری که به اینترنت متصل می شود، سیستم رایانش ابری را در اختیار داشته باشند. داده ها به یک هارد درایو بر روی یک کامپیوتر شخصی یا حتی شبکه داخلی شرکت ‌ها محدود نمی شود.

استفاده از رایانش ابری (Cloud Computing) می تواند هزینه های سخت افزاری را کاهش دهد. سیستم های رایانش ابری نیاز به سخت افزار پیشرفته را برای مشتریان کاهش می دهند. شما لازم نیست سریعترین رایانه، با بیشترین حافظه را خریداری کنید، زیرا سیستم ابری این نیازها را برای شما برآورده می کند. در عوض، شما می توانید یک کامپیوتر ارزان قیمت خریداری کنید. این کامپیوتر می تواند شامل یک مانیتور، دستگاه های ورودی مانند یک صفحه کلید و ماوس و تنها دارای قدرت پردازش کافی برای اجرای میان افزار لازم برای اتصال به سیستم ابر باشد. شما به هارد داریو بزرگ نیاز ندارید زیرا تمام اطلاعات خود را در یک کامپیوتر از راه دور ذخیره خواهید کرد.

شرکت هایی که به کامپیوترها وابستگی زیادی دارند، باید اطمینان حاصل کنند که از نرم افزار مناسب برای رسیدن به اهداف خود برخوردار هستند. سیستم های رایانش ابری (Cloud Computing) به این سازمان ها دسترسی گسترده ای به برنامه های کامپیوتری می دهند. شرکت ها مجبور نیستند مجموعه ای از نرم افزارها یا لایسنس آن ها را برای هر کارمند خریداری کنند. در عوض، این می تواند یک هزینه مشخص را به یک شرکت رایانش ابری پرداخت کند. سرورها و دستگاه های ذخیره سازی دیجیتال فضا را اشغال می کنند. بعضی از شرکت ها فضایی را برای ذخیره سرورها و پایگاه های داده خود اجاره می کنند زیرا ممکن است در محل فضای کافی برای آن‌ها نداشته باشند. رایانش ابری این شرکت ها را قادر می سازد اطلاعات خود را در سخت افزار شخص دیگری ذخیره کنند و نیاز به فضای فیزیکی را از بین ببرد.
شرکت ها ممکن است با استفاده از رایانش ابری نیاز به پشتیابنی IT را کاهش دهند.

اغلب دانشمندان و محققان با محاسبات بسیار پیچیده کار می کنند که برای تکمیل آنها سال ها زمان لازم است. در یک سیستم ابری شبکه‌ای، مشتری می تواند محاسبات را برای پردازش به فضای ابری ارسال کند. اگر سیستم رایانش ابری به یک سیستم ابری شبکه‌ای متصل باشد، مشتری از قدرت پردازش شبکه کلی برخوردار خواهد بود و به این ترتیب سرعت محاسبات بالاتر خواهد رفت.

 

مطالب مرتبط:

کاربردهای رایانش ابری در پنج حوزه‌ حیاتی
«فضای ابری» یا «ذخیره سازی ابری» چیست؟
همه چیز در مورد رایانش ابری (Cloud Computing)
رایانش ابری (قسمت پنجم) | SaaS چیست؟

امتیاز شما به این مطلب