Connection Boxes

نقاط تجمیع یا همان consolidation pointها یکی از اساسی‌ترین نقاط شبکه هستند که متاسفانه در داخل کشورمان ایران خیلی به آن توجه نمی‌کنند. وجود این نقاط سبب می‌شود تا کابل کشی شبکه شما مقرون به صرفه‌تر و بازگشت سرمایه شما سریع تر صورت گیرد. در بیشتر ادارات متاسفانه بدون توجه به استانداردهای اولیه کابل‌کشی شبکه از این نقاط چشم پوشی می‌کنند و همین امر موجب می‌شود تا کارایی شبکه ارتباطی کاهش یابد و تعمیر و نگهداری آن با چالش‌های جدی روبرو شود. شرکت R&M (آر اند ام) با خلاقیت بسیار زیاد برای این نقاط تجهیزات منحصر به فردی تولید کرده که در ادامه نمونه‌ای از آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

نقاط تجمیع یک راه حل عملی و انعطاف‌پذیر در هنگام استفاده از کابل‌کشی ساخت‌یافته در دفاتر اداری است. استفاده از نقاط تجمیع، دسترسی سریع به شبکه را در صورت ایجاد تغییرات در محل کار تسهیل می‌کند. و همچنین در شبکه‌های فیبر نوری Passive Optical LAN کاربرد کلیدی دارد.

در ادارات مدرن، ترکیبی از نقاط تجمیع (CP) و (Passive Optical LAN (POLAN به جای (FTTD (Fiber to the Desk برای راه‌اندازی شبکه استفاده می‌شود.

در این راه حل، نقاط تجمیع از توزیع کننده ثابت و توابع تبدیل در طبقات مراقبت می‌کنند. فیبرهای نوری به سمت CP هدایت می‌شوند. کابل‌های مسی نیز از CP به سمت اتصالات RJ45 بر روی دیوار یا روی میز کشیده می‌شوند. (ONT) Optical Network Termination در نقاط تجمیع برای برای تبدیل سیگنال نوری وجود دارد.

تجهیز U-Box محصولی از کمپانی R&M (آر اند ام) است که برای نقاط تجمیع زیرساخت مناسبی محسوب می‌شود. universal connection housing line  به خاطر مدولار بودن و مقیاس پذیر بودن آن شناخته شده است. جعبه‌ها می‌توانند درکف‌های کاذب یا در سقف و یا حتی در برخی موارد خاص بر روی دیوار هم نصب شوند. کمپانیR&M  (آر اند ام) محفظه‌هایی در قالب U-Box 4210 CP-POL را به گونه‌ای طراحی کرده است با پیکربندی POLAN سازگار می‌باشد.

در این راه حل، ONT  یا نزدیک U-Box است یا به طور مستقیم در داخل آن قرار دارد، زیرا لازم نیست که حتما به صورت آزادانه در دسترس باشد. کابل‌ هایی کوتاه، ONT را به پورت‌های محفظه متصل می‌کنند. U-Box 4210 CP-POL برای دو روش مختلف اتصال طراحی شده است.

کابل‌ ها یا رشته ‌هایی از پیش سربندی شده با کانکتور و فیلدهای فیبر نوری می‌توانند اتصال داده شوند و به عنوان کابل‌های جوش یا پیگتیل مورد استفاده قرار گیرند. 4 پورت RJ45 برای کابل‌کشی آن ناحیه با کابل مسی وجود دارد. کاربران می‌توانند از ماژول‌های دارای شیلد یا بدون شیلد Cat 6 و Cat 6A از سیستم R&Mfreenet  را، متناسب با نیاز خود انتخاب کنند.

U-Boxeها را می‌توان به صورت ردیفی پیاده‌سازی کرد به طوری که بتوانیم یک نقطه تجمیع را گسترش داده و آن را با یک جعبه اتصال به یک مسیر خاص هدایت کنیم. خطوط منبع تغذیه و خطوط ترافیک داده‌ها کاملا از هم جدا هستند. مزایای استفاده از این تجهیز این است که سیم‌کشی برق و شبکه می‌تواند در دسته‌های  متفاوتی کشیده و نصب شوند و به گونه‌ای انعطاف‌پذیر با توجه به نیاز مشتری طراحی شوند.