دومین نمایشگاه شرکت های دانش بنیان، خلاق و نوآور مهرماه برگزار می شود

 

ویژگی های بارز این نمایشگاه

تنوع شرکت کنندگان و ابعاد برگزاری، اين نمايشگاه را به نمايشگاه منحصر به فردي در کشور تبديل کرده است.
ویژگی منحصر به فرد این نمایشگاه این است که تنها شرکتهای دانش بنیان و خلاق امکان حضور در آن را دارا می باشند. لذا در این نمایشگاه کلیه شرکت های حاضر تولید کننده کالاهای داخلی می باشند و همگی تولیدکننده محصولات High tech دانش بنیان هستند. علاوه بر این، این نمایشگاه تنها نمایشگاهی در کشور است که در آن شرکت های وارد کننده امکان حضور نخواهند داشت. به همین جهت اين نمايشگاه بیانگر توانمنديهای واقعی فناورانه جمهوری اسلامی ایران مي باشد.
همچنین این نمایشگاه با رویکردی بین المللی برگزار خواهد شد و هیات های تجاری و اقتصادی از کشورهای مختلف جهان از نمایشگاه بازدید به عمل خواهند آورد. بدین منظور هماهنگی های اولیه جهت بازدید هیات هایی از کشورهای روسیه، چین، اتریش، پرتغال، هند و بلاروس از نمایشگاه انجام شده است.

موضوعات نمایشگاه

تقریبا می توان گفت در این نمایشگاه شرکتهای دانش بنیان در تمامی موضوعات فناورانه حضور پیدا خواهند کرد.
– برق، الکترونیک، مخابرات و ارتباطات
– فناوری اطلاعات، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، کلان داده
– تجهیزات پزشکی
– کنترل، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق
– رباتیک، شهر هوشمند و حمل و نقل هوشمند
– کشاورزی، شیلات، باغداری و دامداری
– نفت، گاز و پتروشیمی
– تجهیزات آزمایشگاهی
– تجهیزات ساخت و تولید
– مواد پیشرفته، داروهای پیشرفته
– فناوری های فرهنگی
– بیوتکنولوژی و …
در این نمايشگاه شرایط حضور مجموعه ای از شرکتهای خدمات فناوری جهت خدمات دهی به شرکتهای دانش بنيان فراهم شده است. از این جمله می توان به شرکتهای بازاريابی و تجاري سازی، شرکتهای سرمايه گذاری، شرکتهای مديريت صادرات، صندوقهای ارائه دهنده ی تسهيلات و ضمانت فناوری اشاره کرد.

اطلاعات ضروری نمایشگاه

• محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران (بوستان گفتگو)
• زمان برگزاری: 19 الی 22 مهرماه 1397
• حداکثر مهلت ثبتنام: انتهای شهریور 1397
• دبیرخانه نمایشگاه: تهران- امیرآباد شمالی- خیابان کارگر شمالی- بزرگراه جلال آل احمد- روبروی بیمارستان شریعتی- جنب دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران- پلاک 3- ساختمان 3- مرکز پژوهش های صنعت الکترونیک
• شماره تماس: 88627921 (دبیرخانه اجرایی) 88057648 (دبیرخانه علمی)
• ایمیل: contact@daneshbonyanexpo.ir

اهداف برگزاري نمايشگاه

شوراي سياستگذاري نمايشگاه اهداف متعددی را از برگزاري نمايشگاه مدنظر داشته است که در ادامه به اين اهداف اشاره خواهد شد.

1) بازارسازی و ارتقای حجم فروش شرکت های دانش بنيان

مهمترين هدف از برگزاری نمايشگاه، کمک به توسعه بازار و افزایش حجم فروش شرکت های دانش بنيان کشور مي باشد. همچنین از طريق این نمايشگاه امکان ديده شدن شرکت های نوپا و شرکت های مستقر در شهرستان ها نیز فراهم شده است. بدین ترتیب این شرکت ها شانس بيشتری براي فروش محصولات، خدمات و فناوری های خود خواهند داشت.

 

2) افزايش سهم اقتصاد دانش بنيان در کل اقتصاد کشور

اقتصاد دانش بنيان ناظر به کسب درآمد از فعاليت های دانش محور در کشور مي باشد. معيار سنجش و ارزيابی توسعه اقتصاد دانش بنيان، ارتقای حجم فروش کالاهای دانش بنيان در کشور می باشد که اين نمايشگاه مشخصا اين هدف را مد نظر قرار داده است.

 

3) کمک به توسعه اقتصاد مقاومتی در کشور

اقتصاد مقاومتی مدنظر مسئولان عالي کشور، ناظر به مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر تکانه های اقتصادی و کاهش وابستگی به خارج از کشور می باشد. نمايشگاه شرکت های دانش بنيان با توسعه سهم بازار شرکتهای داخلی در قیاس با سهم بازار شرکت های خارجی در همين راستا گام بر داشته است.

 

4) شبکه سازی و هم افزائي شرکتهاي دانش بنيان

يکي از بهترين راهکارها در جهت کاهش هزينه های شرکت های دانش بنيان، شبکه سازی اين شرکت ها و استفاده از توانمندی ها و قابليت های متقابل آن ها می باشد. اين نمايشگاه بستری خودجوش برای تحقق اين امر برای شرکت های دانش بنيان کشور فراهم آورده است. در واقع شرکت هايی که در زنجيره تامين يک کالای خاص فعاليت مي نمايند مي توانند از بستر نمايشگاه، با توانمندی های سايرين آشنا شده و با همکاری با يکديگر کالای نهايی مد نظر بازار را توليد نمايند.

5) نمايش توانمندی های واقعی کشور

نمايشگاه شرکت های دانش بنيان، نمايشگاهی برای ارائه دستاوردهای واقعی و با فناوری بالا از محصولات دانش بنيان کشور مي باشد. اين نمايشگاه بیانگر تحقق ناممکن هايی است که بدست محققين و شرکت های توانمند داخلی ممکن گرديده است. همچنين بازديدکنندگان این نمايشگاه با توان واقعی کشور به صورت واقع بينانه اي آشنا مي شوند و مسئولين کشور نیز مي توانند برای رفع کمبودهای کشور برنامه ريزي نمايند.

6) ارتقای صادرات دانش بنیان

شکل گیری اقتصاد دانش بنیان بدون نگاه صادرات محور و حضور در زنجیره ی جهانی تولیدات میسر نیست. در همین راستا از هیئت های متعدد تجاری خارجی برای حضور در نمایشگاه دعوت شده است.

 

حامیان نمایشگاه

نهادهای مختلفی از نمایشگاه حمایت به عمل آورده اند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از جمله حامیان نمایشگاه است. همچنین وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ نیرو؛ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ صنعت، معدن و تجارت نیز از دیگر حامیان نمایشگاه هستند. شهرداری تهران، پژوهشگاه نیرو، پژوهشگاه ارتباطلات و فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در زمره حامیان نمایشگاه قرار دارد. همچنین پیرو حمایت ویژه ستاد فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی و ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان حضور شرکت های خلاق و فناور نیز فراهم شده است.

 

بخش جانبی نمایشگاه
جایزه ملی اقتصاد دانش بنیان

با هدف تقدیر از مجموعه هایی که نقش اثرگذاری در حرکت کشور به سوی اقتصاد دانش محور داشته اند، جایزه ی ملی اقتصاد دانش بنیان به برترین شرکت های دانش بنیان کشور اعطا خواهد شد.
کمیته ی علمی نمایشگاه بر اساس معیار های مختلف اقتصادی و فناورانه شرکت ها را ارزیابی نموده و تندیس های افتخار را به شرکت ها اعطا خواهد نمود.
جوایز اهدایی به شرکت ها در قالب یک سرفصل اصلی و پنج عنوان بخشی اعطا خواهند شد. این جوایز عبارتند از:
• تندیس افتخار اقتصاد دانش بنیان
• دیپلم افتخار صادرات دانش بنیان
• دیپلم افتخار اشتغال دانش بنیان
• دیپلم افتخار برند برتر دانش بنیان
• دیپلم افتخار پیشتازان فناوری
• دییپلم افتخار استارتاپ برتر

شرکتهای دانش بنیان می توانند پس از تایید اولیه ثبت نام در سایت نمایشگاه، در مرحله شرکت در جایزه اقتصاد دانش بنیان، اسناد، مدارک و گواهی های افتخار خود را برای کمیته ی علمی نمایشگاه ارسال نمایند.
همچنین به شرکت های دانش بنیانی که در دوران برگزاری نمایشگاه عملکرد قابل توجهی داشته باشند، تقدیرنامه اعطا خواهد شد.

 

سایت رسمی نمایشگاه

امتیاز شما به این مطلب