پیاده سازی پروژه بیمه پارسیان

 

پروژه بیمه پارسیان

اين پروژه شامل طراحي و پياده سازي يك زيرساخت مناسب به منظور انتقال اطلاعات در بستر شبكه Data  Center شرکت بیمه پارسیان می باشد. همچنين فرآيندهاي طراحي شامل، نصب، تست و تضمين عملكرد سيستم نيز از اجزاء لاينفك اين طرح مي‌باشند. پروژه شامل پيشنهاد فنی است که از جانب شرکت لاوان ارتباط در راستای ايجاد مرکز داده شرکت بیمه پارسیان ارائه شده است. در طرح تلاش شده که يک پيشنهاد کارآمد و مطمئن برای طراحی و اجرای Data Center اين ساختمان عرضه گردد که جوابگوی نيازهای حال و آينده آن مجموعه محترم باشد.

تعریف مرکز داده در پروژه های لاوان ارتباط

به مكان­هايي مطمئن براي نگهداري اطلاعات با قابليت اطمينان (Reliability) بالا و همچنين قابليت دسترسي (Availability) بالا، مراكزداده گفته مي­ شود. استفاده از مراكزداده باعث می­گردد که تشكيلات اقتصادي و سازمان­هاي مختلف با دارا بودن امكان ارائه سرويس مستمر به مشتريان و همچنين در اختيار داشتن اطلاعات حياتي خود در شرايط مختلف، مطابق نيازهاي تجاري و بر طبق زمان­بندي­هاي دقيق خود براي رشد و توسعه سازمان عمل نمايند.

در واقع مراكزداده، بادارا بودن زيرساختي مناسب، وظيفه پشتيباني از سرويس­هاي تحت  اينترنت، تجارت الكترونيكي و بخش­هاي ارتباطات الكترونيكي را دارا مي­ باشند، لذا لازم است تمامي سرويس­هاي ارايه شده در آن دقيق، مطابق برنامه و بدون كوچكترين وقفه­اي عمل نمايند.

مهمترين معيارهاي لازم در طراحي يك مركزداده عبارتند از:

قابليت دسترسی بالا

به منظور ارائه سرويس با قابليت دسترسي بالا و جلوگيري از ايجاد خطا و بروز وقفه در سرويس­هاي ارائه شده، در نظر گرفتن افزونگي (Redundancy) در تجهيزات و نيازمندي­هاي اصلي مركزداده،يكي از مهمترين فاكتورهايي است كه بايد در طراحي مركزداده درنظر گرفته شود.

توسعه پذيری (Scalability)

 تمامي بخش­هاي يك مركزداده علاوه بر اينكه بايد جوابگوي نيازهاي فعلي سيستم باشند، بايد قابليت افزايش ظرفيت و توسعه براي پيشرفت­هاي آتي سيستم را نيز داشته باشد.

امنيت (Security)

 با توجه به اهميت و ارزش اطلاعات نگهداری شده در مركزداده، حفاظت از اطلاعات و رعايت مسايل امنيت فيزيکی و شبکه­ای يکی از مسائلي است كه بايد در طراحي يك مركزداده در نظر گرفته شود.

قابليت مديريت (Manageability)

 سهولت پيكربندي، نظارت و تشخيص بروز خطا و همچنين مديريت يكپارچه تجهيزات و سرويس­هاي قابل ارائه، به منظور فراهم آوردن قابليت دسترسي بالا، مقياس پذيري و امنيت در مركزداده بسيار حياتي است.

صحت طراحي

مهمترين چيز در طراحي زيرساخت يك مركزداده، وجود صحت لازم در محاسبات و انجام يك طراحي صحيح است. 

راه اندازی زیرساخت فیزیکی یک مرکزداده، به معنای انجام یک سلسله امور متفاوت از یکدیگر و کاملاً گسسته بوده که درعین تفارق از هم، لازم است مطابق یک برنامه کاملاً اجرایی و جامع، با رعایت تقدم و تأخر در مراحل مختلف آن، نصب و راه اندازی شده و بهره برداري شود.

اجزای مختلف زيرساخت فيزيكي یک مرکزداده شامل موارد زیر است:

  • سيستم­هاي توزيع برق
  • سيستم­هاي خنک کننده
  • رک و زیرساخت فیزیکی عبور کابل­ها
  • کابل کشی ديتا
  • حراست فیزیکی و اعلام و اطفاء حریق
  • امکانات لازم جهت مدیریت سیستم­های مرکز