گوگل و آرامکو در بیابان های خاورمیانه «مرکز تکنولوژی» افتتاح می کنند

 

بازار دیتاسنتر در خاورمیانه تاکنون چندان توسعه نیافته اما رقابت بر سر ایجاد این مراکز در این منطقه بین کمپانی هایی مثل آمازون و مایکروسافت داغ شده است.
در این وضعیت آلفابت، کمپانی مادر گوگل در حال بررسی و انجام مذاکرات با کمپانی بزرگ نفتی دولت عربستان سعودی (آرامکو) است تا بتواند دیتاسنترهایی را در خاورمیانه بسازد.

گزارش منتشر شده توسط وال استریت بیان می کند که آلفابت در نظر دارد به آرامکو کمک کند تا یک «مرکز تکنولوژی» در منطقه خاورمیانه تاسیس کند که مسلما این کار بازار رقایت با کمپانی هایی مثل آمازون را گرم می کند. دیتاسنترهای موجود در این مرکز تکنولوژی بر اساس گزارش های منتشر شده به صورت شراکتی تولید خواهند شد.

Google gets its parent company Alphabet Inc
آرامکو و زیر مجموعه های داخلی و خارجی آن پیش از این نوآوری های زیادی داشته اند که از میان می توان به فناورهای رباتیک، پلاستیک، تولید انرژی، موتورهای احتراق و نانو فناوری اشاره کرد. این موارد و اجرای عملیات های نفتی به پشتیبانی داده و محاسبات پیشرفته نیاز دارد. این کمپانی نفتی ابررایانه هایی در اختیار دارد که برای مدل سازی حفاری نفت از آن بهره می برد، با این حال در صنایع پیشرفته امروزی بهره گیری از محاسبات ابری به یک امر حیاتی تبدیل شده است، البته این که کدام کمپانی فعالیت های مربوط به سرویس های ابری را انجام می دهد هنوز مشخص نیست.

 

هدف این کمپانی از همکاری با گوگل بهره مندی از بهترین فناوری هایی است که این غول آمریکایی در اختیار دارد. مشارکت با کمپانی های موفق در زمینه های مختلف، آرامکو را در موقعیتی برتر نسب به رقبا قرار می دهد.

بر اساس گزارش های موجود، مدیرعامل کمپانی آلفابت، لری پیج ماه هاست درگیر مذاکرات دوطرفه مربوط به این برنامه است و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از مدت ها قبل از علاقه خود به فعالیت هایی که در سیلیکون ولی اتفاق می افتد پرده برداشته بود و بسیار علاقه مند است که این مذاکرات دوطرفه به نتیجه برسد.

 

larry page

mohammed bin salman

همان طور که جلوتر گفته شد، آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی که می توان آن را ارزشمندترین کمپانی دنیا نامید، در حال تدارک یک پیشنهاد عرضه اولیه (IPO) برای اواخر سال 2018 است که می تواند با تبدیل این کمپانی به سهامی عام، ارزش این غول بزرگ نفتی را به 2 تریلیون دلار برساند. احتمالا این بزرگترین IPO تاریخ خواهد بود.

در حالی که این سرمایه گذاری مشترک با آلفابت احتمال ارتباطی با تصمیم آرامکو مبنی بر واگذاری عمومی ندارد، اما وال استریت ژورنال پیش بینی کرده است که آرامکو از این مساله در جهت جذب سرمایه گذار استفاده خواهد کرد.

خبری که مطالعه کردید بر اساس گزارش های سایت های معتبر Forbes و Business Insider تهیه شده است.

امتیاز شما به این مطلب