تست فلوک کانال مسی | Harness Links/Consolidation Cables

 

تست کانال بسیار آسان و روان است. اگر مطالب قبل نشریه شبکه و دیتاسنتر لاوان ارتباط را دنبال می‌کنید کافی است در مطلب قبل به جای عبارت لینک دائم کابل مسی از عبارت کانال استفاده کنید و راهنمای مطلب قبل را دنبال کنید. تنها تفاوت این است که باید یک دسته پچ کورد به طول حداقل 2 متر را بعنوان پچ کورد REFRENCE معرفی کنید.

**توجه داشته باشید که پچ کورد REFENCE باید بعد از 100 بار تست حتما تعویض شود.

برای تنظیم مجدد دستگاه فلوک و تست کانال، دکمه dial را فشرده و وارد قسمت SETUP شده و روی بخش TWISTED PAIR دکمه ENTER را می‌زنیم. سپس به قسمت TEST LIMIT روفته و با زدن دکمه ENTER از لیست باز شده، تست مناسب را انتخاب می‌کنیم.

سپس به قسمت AUTOTEST و دستگاه را برای شروع تست کانال آماده می‌کنیم. با زدن دکمه تست، تصویر مشابه تصویر زیر نمایان می‌شود:

fluke 1800 10

Harness Links/Consolidation Cables (لینک‌های مستحکم/ کابل‌های تلفیقی)

همچنین به این تست، تست کانکتور تکی لینک دائم نیز می‌گویند. این یک لینک با یک سوکت RJ45 به جای کانکشن ماژول در پریز شبکه است. استانداردهای کابل‌کشی مانند ISO 11801 دو نوع تست برای لینک را تعریف می‌کند، تست کانال و تست لینک دائمی. در این نوع تست که به آن می‌پردازیم، هیچ یک از دو مدل بالا پشتیبانی نمی‌شوند. تصویر زیر نشان دهنده این نوع تست است.

fluke 1800 11

در این مدل تست آداپتور دستگاه ریموت و سوکت RJ45 متصل شده به آن از تحلیل سیگنال دیجیتال حذف می‌شوند.

راهکار فوق یک سازگاری با آنچه که استانداردها ارائه می‌کنند و درخواست برای تست دقیق یک لینک سخت و کابل‌های تلفیقی است. در این سناریو تست، هیچگونه پچ کوردی را کاربر نیاز ندارد. بنابراین بسیار نزدیک به تست لینک دائمی می‌باشد.

زمانی که شما دستگاه DTX 1800 را برای تست لینک دائمی تنظیم می‌گکنید و دکمه Test را فشار می‌دهید، با تصویر زیر روبرو می‌شوید که به درستی یه شما پیغام خطای عدم تطابق استفاده از  سر کانال با تست لینک دائم را می‌گوید:

fluke 1800 12

گزینه ادامه و یا F3 را فشار دهید تا تست اتوماتیک کامل شود.

تاثیر آداپتور دستگاه ریموت در اندازه گیری صورت گرفته حذف می‌شود. آداپتور کانال به طور معمول یک مقدار قابل توجهی را به میزان NEXT اندازه گیری شده اضافه می‌کند، مگر آن که از قبل آن را حذف کنیم. دستگاه DTX 1800 از تحلیل سیگنال دیجیتال برای حذف NEXT اندازه گیری شده در آداپتورها مطابق با استانداردها استفاده می‌کند. همانگونه که آداپتورها شامل یک ضریب RL (Return loss) کالیبره شده برای تعریف اسم اتصال سوکت RJ45 هشتند، خطای بازگشتی یا Return loss در کانکشن برقرار شده به حداقل کاهش پیدا می‌کند. با توجه به تنها راه کار دستگاه DTX، درنتیجه NEXT در آداپتور کانال برقرار شده چک خواهد شد.

این راهکار و پیکر بندی تست ذکر شده با کمک شرکت Fluke Network تهیه شده است. شرکت لاوان ارتباط نمایندگی رسمی آر اند ام سوییس، آمادگی کامل برای تست شبکه‌های کامپیوتری با پیشرفته‌ترین دستگاه‌های فلوک و طراحی شبکه‌های کامپیوتری با تجهیزات سوییسی را دارد.

 برای آشنایی بیشتر با شرکت R&M سوییس و تجهیزات و راهکارهای آن می‌توانید کانال تلگرام فارسی R&M را که توسط تنها نماینده رسمی آن در ایران، شرکت لاوان ارتباط راه اندازی شده دنبال کنید:

https://t.me/RandM_Lavan_Ertebat