ژل مخصوص جوش مکانیکی (Index Matching Gel) چیست؟

 

ژل مخصوص جوش مکانیکی (Index Matching Gel)

IMGها می‌توانند با ضریب شکست‌های مختلفی تولید شوند. در مورد تکنولوژی جوش مکانیکی در کاربری FTTH، ترکیبات IMG به گونه‌ای است که با هسته فیبر مطابقت دارد. ژل مخصوص جوش مکانیکی یا IMG در مکانیزم جوش، فیبرها را به هم متصل می‌کند و اتلاف سیگنال ناشی از انعکاس یا شکست نور، به علت فضای خالی بین فیبرها را از بین می‌برد. با تطبیق ضریب بازگشت فیبرها، این ژل یک رابط نوری ایجاد می‌کند که انتقال نور از یک فیبر به فیبر دیگر را بدون تلفات جایگذاری قابل توجه، ممکن می‌سازد. جوش‌های مکانیکی یک تکنیک قرارگیری ساده فیبر نوری دارد که نیاز به آموزش کمی دارد و با ابزارهای ارزان قیمت می‌تواند اجرا شود.

طبیعت تیزوتراپیک ژل مخصوص جوش مکانیکی یا IMG که با دقت بالا فیبرها را در جعبه مخصوص جوش مکانیکی در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد، اجازه می‌دهد تکنسین‌هایی که برای نصب سیم‌های کواکسیال و مسی آموزش دیده‌اند، فیبر نوری را با سهولت بیشتری در مقابل یکدیگر تنظیم کنند.

در حال حاضر چندین محصول جوش مکانیکی موجود در بازار وجود دارد. مشخصات دقیق هر یک از نظر سخت افزار، ابزار و تکنیک متفاوت است، اما ژل مخصوص جوش مکانیکی یا IMG به عنوان رابط نور اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر سازنده‌ای به طور مستقل زیست‌پذیری IMG را تایید کرده و آن را به عنوان یک تکنولوژی اثبات شده و قابل اطمینان در نظر می‌گیرد.

 

منابع نگرانی در مورد عملکرد IMG

در اواخر دهه 1970 شرکت‌های مخابراتی شروع به ساخت زیرساخت‌های جدیدی با فیبر نوری کردند. در سال 1988 اولین کابل فیبر آتلانتیک (کابل فیبر نوری ضد آب که برای تلگراف استفاده می‌شد) تولید شد. در طول نخستین دوره گسترش این محصول، اولین نسل IMGها در برخی از تکنیک‌های جوش مکانیکی اجرا شدند. تجربه‌های دنیای واقعی با اولین نسل IMGها مشکلاتی را با ساختار شیمیایی اصلی نشان می‌دهد. تغییراتی در خصوصیات نوری و رئولوژیکی مانند زرد شدن، جدا شدن روغن و سخت شدن ژل یا کریستالیزاسیون مشاهده شد.

IMGهای فعلی به طور خاص در شرایط آزمایشگاهی دقیق سنتز می‌شوند. حتی تغییرات جزئی در فرمولاسیون یا پردازش IMG می‌تواند به تغییرات عملکرد آن‌ها کمک کند. به طور خلاصه می‌توان گفت نسل اول IMGها با کنترل‌های دقیقی که امروزه برای ساخت آن‌ها در نظر گرفته می‌شود، تولید نشده بودند.

جدول زیر تغییرات عملکرد بین IMGهای نسل اول و فرمولاسیون اخیر آن‌ها را نشان می دهد.

 

IMG2

 

وضوح و انتقال نوری IMG

وضوح نوری ژل مخصوص جوش مکانیکی یا IMG به صورت درصد نور منتقل شده از طریق یک نمونه ژل در 1 سانتی متر از طول مسیر، اندازه گیری می‌شود. در آزمایشات، درصد منتقل شده قبل و بعد از یک فرآیند گرمادهی که در آن ژل برای یک دوره 136 روزه تا دمای 80 درجه سیلسیوس گرم می‌شود، اندازه‌گیری می‌شود. جدول زیر درصد تغییر انتقال نور بعد فرآیند گرمادهی را در طول موج هایی که معمولا در شبکه داده‌های ارتباطی و FTTx استفاده می‌شود، نشان می‌دهد.

IMG3