داغ‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا (IoT) در سال 2018

Rohit Mehra، نایب رئیس تحقیقات زیرساخت شبکه IDC، می‌گوید بخش های پیشرو اینترنت اشیا (IoT) برنامه‌های جدیدی را به کار می‌گیرند که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها برای کاربران نهایی جذاب باشد.
او همچنین گفته است: «موارد جدید استفاده و گسترش در سراسر سازمان‌های توزیع شده، خرده فروشی و تدارکات، خدمات بهداشتی و شهرهای هوشمند، باعث افزایش قدرت و حرکت رو به جلو در این حوزه‌ها خواهد شد.»
Kilton Hopkins، مدیر برنامه IoT پردیس دانشگاه شمال شرقی دره Silicon، یک موضوع مشترک در زمینه استقرار اینترنت اشیا (IoT) شامل هماهنگی زیرساخت‌های با ارزش بالا است و مناطق جغرافیایی نسبتاً بزرگی را دربرمی‌گیرد.
وی در ادامه می‌گوید: «عملیات تجاری بسیاری از بازراهای عمودی همچنان مراقبت و نظارت دستی وضعیت تجهیزات، میزان موجودی و دیگر معیارهای کلیدی دستیابی به وضعیت تجهیزات، فهرست موجودی و سایر شاخص های کلیدی را شامل می‌شود. جایی که هنوز بازنگری‌های دستی وجود دارد، ممکن است موقعیت خوبی برای اجرای یک پروژه RIO شامل اینترنت اشیا (IoT) باشد. برخی از بازارهای عمودی که بازنگری‌های دستی زیادی دارند، نفت و گاز، توزیع انرژی، زنجیره تامین و مخابرات هستند.»
به گفته Rohit Mehra، بسیاری از شرکت‌هایی که به‌کارگیری IoT در مسیر کسب و کار خود ضروری نمی‌دانند و با آن سروکار ندارند به دلیل رشد روز افزون ساختمان‌های هوشمند با تکنولوژی مواجه خواهند شد.»
وی درادامه می‌افزاید: «افزایش تقاضا برای گسترش IoT مربوط به سیستم‌های اتوماسیون ساختمان به توسعه اینترنت اشیا داخلی به منظور تکمیل فعالیت‌‌های مختلف خارجی مانند انرژی، آب، برق و حمل و نقل کمک شایانی خواهد کرد.»

مدیریت بهبود می‌یابد
P.K. Agarwal، همکار Hopkins و رئیس پردیس دانشگاه شمال شرقی دره Silicon، می‌گوید: برنامه کاربردی مدیریت در مقیاس بالا جذابیت بیشتری پیدا کرده است زیرا تکنولوژی‌ پیرامون اینترنت اشیا (IoT) به سرعت در حال پیشرفت است.
او می‌گوید: « مدیریت دستگاه و مدیریت ارتباطات در حدود چندین سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما اکنون که تجهیزات سیستم‌های اینترنت اشیا (IoT) در کنار هم قرار گرفته‌اند تا همه راهکارهای در مقیاس سازمانی را شکل دهند، مدیریت این راهکارها در لیست علامندی‌های سازمان‌ها دارای اولویت بیشتری پیدا کرده است.»
با توجه به برخی از پیش‌بینی‌های Forrester، بخشی از چیزی که این رشد را شکل می‌دهد، تغییری است که در سرویس‌های اینترنت اشیا (IoT) در سال 2018 ایجاد می‌شود. طیف گسترده ای از پیشنهادات مختلف وجود دارد مانند: ارائه قابلیت‌های مختلف برای طراحی، یکپارچه‌سازی و راه‌اندازی سیستم‌های اینترنت اشیا (IoT) برای کاربران مختلف. مطمئنا این کاربران نیازهای مختلفی دارند که توسط ارائه دهندگان این پلتفرم‌ها مانند AWS IoT، Azure IoT و GE Predix برآورده می‌شود.
محققان می‌گویند: « هنگامی که طراحان از اینترنت اشیا (IoT) برای طراحی محصولات استفاده می‌کنند باید به گونه‌ای باشد که قابلیت مدیریت، نظارت و کنترل از راه دور آن‌ها را داشته باشند. راه اندازی این سیستم‌ها توسط خریدان نیازمند مجموعه‌ای از نرم‌افزارها است که کارهای مربوط به کسب و کار که با اینترنت اشیا انجام می‌شود، دارای روندی یکپارچه باشد تا آن‌ها بتوانند به جای مدیریت بیت‌های اینترنت اشیا (IoT) بر روی مدیریت کسب و کار خود تمرکز کنند.»
علاوه بر این، این پلتفرم‌ها به طور فزاینده‌ای باعث همکاری بین شرکت‌های تکنولوژی عملیاتی مانند GE و Siemens و ارائه دهندگان خدمات ابری مانند Google و Amazon می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد هرکدام روی بخشی که تخصص بیشتری در آن دارند متمرکز شوند.

امنیت هنوز یک مسسئله است
مشکلات بسیاری در حوزه چشم‌انداز اینترنت اشیا وجود دارد که مطمئنا یکی از مهمترین آن‌ها امنیت است که درگیری کاربران اینترنت اشیا با آن بیشتر شده است. با این حال مقرون به صرفه نیست که امنیت اجرای اینترنت اشیا در سطح تجهیزات را حفظ کرد و اکثر متخصصان بر این باورند که رویکردهای جدید بسیار مهم خواهند بود. در مقابل مشکلات امنیتی شناخته شده اینترنت اشیا نیز شرکت‌ها را از گسترش و استقرار آن‌ها که در واقع به امنیت غیردیجیتال کمک می‌کند، بازنمی‌دارد. در نظرسنجی که اخیراً در Spiceworks منتشر شد، نشان می‎دهد امنیت فیزیکی در صدر اولويت‎های متخصصان فناوری اطلاعات که در زمینه اینترنت اشیا کار می‎کنند، قرار دارد.
بر اساس تحقیقات Forrester، بازاریابی تکنولوژی نیز یکی از محرک‌های بزرگ در رشد اینترنت اشیا در سال 2018 خواهد بود. بازاریابی B2C یا  Business-to-Consumer به طور سنتی از اینترنت اشیا بهره نبرده است ولی می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که این روند تغییر کند.
محققان می‌گویند: «اعتیاد به استفاده روزافزون از دستیاران هوشمندی مانند Amazon Alexa و Google، بازارهای زیادی مانند تکنولوژی‌های پوشیدنی را برای برقراری ارتباط با مشتریان، خیلی بیشتر از تکنولوژی‌های اخیر، ایجاد می‌کند.

 

منبع: Networkworld

 

امتیاز شما به این مطلب