سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود

با توجه به شرایط کنونی و موقعیت حساس کشور و تحریم های آمریکا می‌توان به این نتیجه رسید که استقبال تجار کشورهای مختلف جهان برای شرکت در چنین نمایشگاهی با این حجم از درخواست‌ها نشان از قدرت جمهوری اسلامی در حوزه صنعت بازرگانی و صادرات است.

Iran Expo 2018

سلطانی فر فعال اقتصادی در گفت و گو با ستاد خبری ایران اکسپو 2018، برگزاری سومین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران را یک جهش برای تقویت و معرفی محصولات و تولیدات داخلی دانست و اظهار کرد:

تمام حرکت‌های اقتصادی ما چه در سطح منطقه و چه در سطح بین‌المللی بسیار مهم و حیاتی است چرا که جمهوری اسلامی ایران به دلیل دارا بودن فضای رشد برای سرمایه‌گذاری در بخش صنایع در صورت ایجاد فضای قوی در بخش صادرات محصولات، می‌تواند به قدرت اصلی اقتصادی منطقه تبدیل شود.

وی افزود:

ایران اکسپو به دلیل ارتباط مستقیم با صنایع مختلف و بسترسازی به جهت معرفی شرکت‌ها و محصولات آن‌ها توانسته تا حد بسیار بالایی فضای تعاملی با کشورهای صاحب تکنولوژی فراهم آورد و نوع عملکرد این شرکت بخش خصوصی، می‌تواند الگویی برای دستیابی به رونق اقتصادی در کشور باشد.

سلطانی فر با تاکید بر اینکه برگزاری این نمایشگاه هم از نظر روانی وهم از نظر کارکردی نشانگر یک قدرت اقتصادی برتر است، گفت:

با توجه به تحریم هایی که از سوی غرب بر کشور ما اعمال می‌شود باید به این نکته اشاره کرد که مسئله تحریم ها نه تنها هیچ تاثیری بر اقتصاد ما نداشته است بلکه باعث می‌شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کرده و دانش و تکنولوژی ایرانی را درچنین رویدادی با این وسعت به معرض نمایش بگذاریم و این امر بدون شک باعث تقویت روحیه تولیدکنندگان داخلی خواهد شد.

وی همچنین اظهار کرد:

در شرایط کنونی برگزاری ایران اکسپو 2018،نشانگر موفقیت سیاست های دولت مردان ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی است.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در خصوص توجه ویژه به بخش صادرات و ارتقای سطح آن با بیان اینکه باید سیاست‌های اتخاذ شده در این حوزه چه در بخش قانون‌گذاری و چه در بخش اجرایی باید بیش از پیش تقویت شود گفت:

صادرات‌غیرنفتی یکی از مولفه‌های مهم در سیاست حمایت از کالای ایرانی است زیرا تولید کیفی می‌تواند صادرات را افزایش دهد و در مقابل فراهم کردن مقدمات برای صادرات بیشتر، زمینه‌ساز تولید بهتر و باکیفیت‌تر خواهد بود به نحوی که در این شرایط هم وضعیت اشتغال و اقتصاد کشور بهبود و توسعه می‌یابد و هم تولید ملی جان می‌گیرد.

وی در خصوص برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران اکسپو 2018 و تاثیر آن در تقویت بنیه اقتصادی کشور گفت:

توجه ویژه به این حوزه می‌تواند دربالا بردن سطح صادرات غیر نفتی کشور موثر بوده و زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری‌ها و شناسایی و رفع نیازهای کسب و کارها شود به طوری که اکنون با تهدید غربی‌ها فرصت‌های مناسبی برای عزم و اراده مسئولان و تجار به وجود آمده است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد:

توجه به این مقوله همان حمایت از کالای ایرانی است چرا که افزایش توانمندی‌های خود و تقویت واحدهای تولیدی می‌تواند علاوه بر اقتصاد کشور اثر بسزایی در گسترش فرهنگ اصیل ایرانی و همچنین همسوسازی کسب و کارها با تکنولوژی روز شود. مسئولان برگزارکننده این نمایشگاه با تغییر زمان این نمایشگاه فرصت مناسبی را برای تمام صنایع قائل شده اند تا در فرصتی مناسب بتوان همزمان با چهل سالگی انقلاب قدرت اقتصادی جمهوری اسلامی را به رخ همگان کشید.

شهباز حسن پور بیگلری نماینده مردم سیرجان نیز گفت:

یکی از راه‌های نجات کشور تقویت بخش تولیدات داخلی و در نهایت صادرات محصولات کشور است که خوشبختانه با فعالیت‌هایی که صورت گرفته توانستیم قوانینی را برای تسهیل این امر تدوین کنیم تا بتوانیم صنعت صادرات کشور را به بالاترین میزان رشد برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه تلاش‌های صورت گرفته در راستای خروج از وابستگی به نفت کشور است گفت:

اقتصاد ما باید از وابستگی خود به نفت جدا شود و ما در بخش‌های صادرات غیر نفتی قدرتمندتر ظاهر شویم از سوی دیگر با تمهیداتی که قانون‌گذار در مجلس اندیشیده است، در این خصوص تسهیلات بسیار ارزشمندی برای بخش صادرات در نظر گرفته شده تا بستری برای رشد این امر در میان صادرکنندگان محصولات داخلی کشور به جهان باشد.

منبع: Iran Expo 2018

امتیاز شما به این مطلب