نحوه مقاوم‌سازی دیتاسنتر در مقابل زلزله

 

مقاوم‌سازی دیتاسنترها در برابر زلزله

با توجه به زلزله‌خیر بودن مناطق مختلف کشور و از جمله شهر تهران، منطقی است که سازمان‌های بزرگ (چه آن‌هایی که دیتاسنتر دارند و چه آن‌هایی که دیتاسنتر جدید می‌سازند) به روش‌های جدیدی فکر کنند که این سازه‌های مهم را در برابر ارتعاشات ناشی از زمین‌لرزه مقاوم کنند. تکنیک‌های ساخت و ساز جدیدی برای مقاوم کردن ساختمان‌ها در برابر زلزله به کار گرفته می‌شوند.
یک باکس باز شود و در آن اسم مطلب « امنیت دیتا سنترها | خدمات ابر چگونه فایل‌های شما را ایمن نگه می‌دارند؟» آورده شود (با فونت درشت) و به آن مطلب لینک‌دهی شود. مثلا این شکلی: مطلب «امنیت دیتاسنترها…..» را مطالعه کنید.
متاسفانه بسیاری از ساختمان‌هایی که در کشورمان برای احداث دیتاسنتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند، قدیمی هستند و از امنیت لازم و شایسته برخوردار نیستند. یکی از اقدامات لازم این است که محل‌های دیتاسنترها از نزدیک توسط تیم‌های تخصصی و متخصصین زلزله‌شناس بررسی شوند و در صورتی که نتایج حاصل از لرزه‌سنجی (آزمایش مقاومت سازه در برابر زمین‌لرزه) مناسب و استاندارد نباشد، اقدامات لازم برای مقاوم‌سازی بنا صورت بگیرد. یکی از نکات خیلی پایه‌ای در این زمینه این است که اگر اتاق سرور در مکانی غیر از پایین‌ترین طبقه سازه باشد، مقاوم‌سازی را باید از پی آغاز کرد که خود مستلزم هزینه‌های هنگفت است.

 

 

امتیاز شما به این مطلب