شرکت آمریکایی در دست کارکنانش تراشه می‌کارد

این تراشه که نوعی تراشه «تشخیص فرکانس‌های رادیویی» است، از سوی شرکت تأمین کننده تراشه‌های الکترونیکی (Three Square Market (M32 عرضه شده و قرار است در دست کارمندان و بین انگشت شست و اشاره آن‌ها کار گذاشته شود. این تراشه به اندازه دانه برنج است و مقامات M32 معتقدند که کارمندان بعد از انجام این عمل کاشت، قادر خواهند بود طیف وسیعی از کارهای مشترک اداری را با تکان دادن دست خود انجام دهند.

News and events6
با فناوری «تشخیص فرکانس‌های رادیویی» یا RFID که در این تراشه به‌کار رفته است، کارهایی از قبیل خرید در بازارچه شرکت، باز کردن درها، استفاده از دستگاه‌های کپی، ورود به کامپیوترهای اداره، باز کردن فقل تلفن، به اشتراک‌گذاری کارت‌ها، ذخیره اطلاعات پزشکی و سلامت افراد انجام‌پذیر است و می‌توان از آن برای پرداخت در پایانه‌های این فناوری استفاده کرد.
این تراشه همچنین استفاده از سیستم‌های NFC (ارتباط حوزه نزدیک) را نیز امکان‌پذیر می‌کند و شبیه به فناوری‌هایی است که در کارت‌های اعتباری بدون تماس مورد استفاده می‌گیرند. نوع مشابهی از این تراشه‌ها نیز اوایل سال جاری توسط سرکت سوئدی Epicenter و روی کارمندان کار گذاشته شد اما این اولین باری است که به طور گسترده در آمریکا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
هزینه کاشت هر تراشه 300 دلار است که طبق رایزنی‌های شرکت، قرار است نیمی از این هزینه از کارمندان داوطلب اخذ شود. با کاشت این تراشه در بدن کارمندان، آن‌ها دیگر نیازی ندارند برای انجام کار یا تأیید اعتبار با سایر سیستم‌ها، کلیدهای مختلف، کارت‌های اعتباری یا گوشی‌های هوشمند را با خود جابه‌جا کنند.
برخی مقامات شرکت نگران ردیابی کردن کارمندان بعد از کاشت تراشه بودند که شرکت تأمین کننده این تراشه اطمینان داد که این تراشه فاقد قطعه GPS است و در برابر سیستم‌های هک کننده ایمن شده است.
همچنین تراشه‌هایی به دلیل رمزگذاری شدن مانند کارت‌های اعتباری قادر به هک شدن نیستند. از سوی دیگر، به دلیل عدم اتصال به اینترنت، این تراشه‌ها قابل هک شدن نیستند و تنها راه استفاده از آن‌ها، خارج کردن آن از بدن افراد است.
در صورت تغییر نظر کارمندان این شرکت، می‌توان تراشه را از بدن آن‌ها خارج کرد. با وجود اینکه این تراشه‌ها قابل ردیابی نیستند اما اطلاعات زیادی از نحوه کار کارمندان در اختیار کارفرما قرار می‌دهد؛ به‌عنوان مثال، زمان استراحت، نوع خوراکی‌هایی که در طول روز خریداری می‌کنند و غیره. با وجود اینکه قرار گرفتن این اطلاعات در اختیار کارفرما، در ظاهر بی‌خطر است اما به دلیل لو رفتن برخی اطلاعات شخصی افراد، ممکن است روزی مشکل آفرین باشد.

منبع: فناوران

 

امتیاز شما به این مطلب