سرانجام قرارداد سرمایه‌گذاری MTN در پروژه فیبر نوری با ایرانیان‌نت بسته شد.

به نقل از روزنامه فناوران، شرکت ایرانیان‌نت از سال 91 پروژه فیبر نوری را آغاز کرد؛ اما به دلیل تحریم‌ها و نبود سرمایه‌گذار خارجی، عملا این پروژه متوقف شد. با این حال حمایت‌های وزارت ارتباطات از این شرکت ادامه یافت و این وزارتخانه اجازه نداد دیگر شرکت‌های FCP به پروژه افزایش فیبر نوری منازل وارد شوند.

با برداشته شدن تحریم‌ها، امید به یافتن سرمایه‌گذار برای این پروژه افزایش یافت و از سال گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر سرمایه‌گذاری MTN در شرکت ایرانیان‌نت شنیده شد تا بالاخره دیروز این شایعه به واقعیت پیوست.

این سومین سرمایه‌گذاری بزرگ MTN در ایران است. این شرکت پیش‌تر در شرکت ایرانسل سرمایه‌گذاری کرده بود و سال گذشته نیز در شرکت اینترنت ایرانیان (مالک شرکت‌هایی چون اسنپ، پین‌تاپین و زودفود) سرمایه‌گذاری کرد و اکنون این شرکت باز هم فعالیت‌های اقتصادی‌اش را در ایران گسترش داده است.

750 میلیون دلار سرمایه‌گذاری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از امضای قرارداد شرکت ایرانیان‌نت و فناوری اطلاعات پس از امضای قرارداد شرکت ایرانیان‌نت با سرمایه‌گذاری خارجی گفت:

    با انجام این قرارداد 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار هم به صورت غیر مستقیم در این حوزه انجام می‌شود.

وی گفت: با انجام این قرارداد 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار هم به صورت غیر مستقیم در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ابیان اینکه شبکه ملی اطلاعات نیازمند دسترسی است، گفت:

مردم، صنعت، تجارت، آموزش و فرهنگ نیاز به دسترسی سریع و با کیفیت بالا دارند و فیبر نوری می‌تواند این کیفیت را تأمین کند.

وی افزود:

با امضای این سند رقیبی برای شرکت مخابرات ایران ایجاد شده است که این هم به مردم قدرت انتخاب می‌دهد و سرعت توسعه سریع‌تر می‌شود و هم باعث تحرک بیشتر شرکت مخابرات ایران می‌شود.

واعظی با ذکر مثالی در این حوزه گفت:

زمانی که شرکت خارجی MTN به عنوان یک سرمایه‌گذار خارجی وارد شد و شرکت ایرانسل در کشور شروع به فعالیت کرد، همراه اول از نظر کیفی و کمی توسعه بسیار خوبی داشت و از طرفی کیفیت ارائه سرویس بالا رفت.

وی با بیان فعالیت 7، 8 ساله MTN در ایران و رضایت این شرکت از سرمایه‌گذاری در کشور افزود:

این شرکت بعد از برجام تمایل به سرمایه‌گذاری در حوزه فیبر نوری و فیکس داشت که این می‌تواند تحول بسیار خوبی برای شبکه فیکس کشور داشته باشد.

وی گفت:

امیدورایم دو شبکه بزرگ مخابرات ایران و شبکه ایرانیان‌نت بتوانند خدمات بهتری برای مردم ارایه کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی در زمینه میزان سهم شرکای خارجی این قرارداد نیز گفت:

ایرانیان‌‌نت به همراه سرمایه‌گذار خارجی شرکتی را برای ایجاد شبکه فیبر نوری در 8 شهر کشور تأسیس می‌کند که 49 درصد سهام این شرکت برای سرمایه‌گذار خارجی و 51 درصد سهم شرکت ایرانیان‌نت است.

وی با بیان اینکه شرط تمدید پروانه فعالیت شرکت ایرانیان‌نت در این حوزه انتخاب سرمایه‌گذاری خارجی بود، گفت:

    با امضای این قراداد پروانه فعالیت این شرکت در حوزه فیبر نوری نیز تمدید می‌شود.

واعظی از آغاز به کار این شرکت در تهران و واگذاری 10 هزار شماره در کرج خبر داد و افزود:

6 شهر باقی‌مانده نیز در مرحله مطالعاتی قرار دارد و با حضور سرمایه‌گذار خارجی تا 2 تا 3 ماه آینده وارد فاز اجرایی می‌شود و برای بقیه شهرهای کشور علاوه بر این 8 شهر، از سرمایه‌گذار داخلی استفاده می‌شود.

دلایل انتخاب MTN

باقری چناری، مدیر عامل شرکت ایرانیا‌‌ن‌نت نیز گفت:

از بین شرکت‌های متعدد علاقه‌مند به مشارکت در «پروژه ملی انتقال اطلاعات بر بستر فیبر نوری» شرکت MTN پس از مذاکرات طولانی و مفصل با سهامداران ایرانیان‌نت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفق به حضور در این پروژه ملی از طریق تملک بخشی از سهام ایرانیان‌نت شد.

باقری گفت:

شرکت مذکور در 10‌ها کشور جهان فعالیت تجاری دارد و پیش از این با تملک بخشی از سهام یکی از بزرگترین اپراتورهای مخابراتی کشورمان، به بازار ارتباطات کشور وارد شده بود.

باقری افزود:

شرکت ایرانیان‌نت طی سه، چهار سال اخیر با نصب و راه‌اندازی شبکه دسترسی فیبر نوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران و نصب و بهره‌برداری آزمایشی از شبکه FTTx منطقه جهانشهر کرج، موفق به جلب نظر سرمایه‌گذاران بین‌المللی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات شد که با مذاکرات انجام شده با حضور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت MTN به دلایل گوناگون از بین شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری انتخاب شد.

وی با بیان نحوه سرمایه‌گذاری شرکت MTN گفت:

طبق این سند سرمایه‌گذاری که امروز به امضا رسید، 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و 450 میلیون دلار فاینانس برای ایجاد FTTx در مناطق مختلف صورت می‌گیرد.

باقری گفت:

در حال حاضر شرکت ایرانیان‌نت در منطقه جهانشهر کرج (یکی از هشت کلانشهری که شرکت ایرانیان‌نت متعهد به اجرای انحصاری FTTx در آن‌جاست) آماده ارایه سرویس به متقاضیان دسترسی به فیبر نوری است و سرویس‌دهی آزمایشی این شبکه در مناطق مهم شهر آغاز شده است. همچنین در نمایشگاه بین‌المللی تهران نیز از سال گذشته دسترسی به شبکه FTTx برای کلیه غرفه‌های شرکت‌کنندگان داخلی و خارجی میسر شده است.

امتیاز شما به این مطلب