Quick Release راه‌حل جامع R&M در زمینه اتصالات فیبرنوری

Quick Release

Quick Release


زمان تخمینی مطالعه:8 دقیقه

همه از این نکته مطلع هستیم که می‌توانیم کارها را به شکل بهتری انجام دهیم. این پیام روشنی است که خانواده محصولات QR سرنام Quick Release  به جهان فناوری و شبکه مخابره کرده است. R&M تغییری در خطوط تولید فیبرنوری MPO و کانکتورهای LC انجام داده و تمرکز خود را بر طراحی کانکتورهای با چگالی بالا متمرکز کرده است، اما در خانواده QR چه نوع نوآوری جدیدی به وقوع پیوسته است؟

چگالی بالاتر با راه‌حل QR (Quick Release)

کانکتورهای MPO، MPO/MTP® ، LC، LC Duplex و SC از محصولات قدرتمند و رده بالای R&M هستند که راهکار جامعی در زمینه پیاده‌سازی زیرساخت‌های قدرتمند در مراکزداده ارائه می‌کنند. این کانکتورها را باید از محصولات همه کاره شبکه توصیف کنیم که تقریبا در زمینه‌های مختلفی قابل استفاده هستند. کانکتورهایی که در چند دهه گذشته از آزمون‌های مختلف سربلند بیرون آمده‌اند.

امروزه، مراکزداده باید چگالی کابل‌کشی فیبرنوری خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهند، به دلیل این‌کهMPO ، LC و SC و ملزومات جانبی آن‌ها به فضای زیادی احتیاج دارند. همین مساله باعث شد تا R&M به فکر توسعه راه‌حل QR بیفتد. QR مخفف Quick Release به معنای انتشار سریع است. راه‌حلی که شرکت R&M موفق شده برای آن گواهی ثبت اختراع دریافت کند، راه‌حلی ترکیبی با بالاترین تراکم ممکن را پدید آورده است تا بتواند به نیازهای بالقوه مراکز داده پاسخ دهد.

چگالی بالاتر با راه‌حل QR

یک مکانیسم Plug&Play کاربردی و دم‌دستی

این راه‌حل قدرتمند کشویی (push/pull)، محفظه پلاگ را می‌پوشاند و از سمت عقب می‌تواند در یک جهت محوری در روکش strain relief از عقب جابه‌جا شود. در بخش جلو نیز امکان قفل و باز کردن آن وجود دارد. بر پایه فناوری Quick Release عملیات اصلی به عقب کانکتور انتقال پیدا می‌کند. در این حالت، تنها چیزی که در بخش فرانت‌اند یا همان جلویی نیاز است، دریچه کشویی است. امکان استفاده از کانکتورهای فوق در فضای باز نیز وجود دارد زیرا از مواد ترموپلاستیک مقاوم در ساخت آن استفاده شده است. این مساله نه طول عمر کانکتورها را افزایش می‌دهد، بلکه روند اتصال و جدا کردن را نیز ساده می‌کند. همین مساله باعث شده تا R&M  لقب QuickRelease را به آن‌ها اختصاص دهد.

مزیت بزرگی که کانکتورهای فوق دارند در این است که امکان استفاده از آن‌ها با پچ‌کوردها، فرول‌ها، و محفظه‌ها (Housing) وجود دارد. باز کردن قفل آن‌ها به نسبت کانکتورهای conventional ساده‌تر و سرراست‌تر است. به بیان دقیق‌تر، تکنسین‌های شبکه دیگر نیازی به فشار دادن کلیپ در قسمت جلوی کانکتور برای اتصال LC ندارند.

همین مساله باعث می‌شود تا کانکتورها بتوانند به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و فضای کمتری را اشغال کنند، زیرا به فضای اضافی برای دسترسی به قلاب کانکتور نیازی ندارند. با این توصیف باید بگوییم که R&M توانسته است، چگالی بسته‌بندی پنل‌های پچ فیبرنوری را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. جالب آن‌که، مشتریان نیز نظر مساعدی نسبت به خانواده QR دارند.

داستان موفقیت همچنان ادامه دارد

از زمان معرفی کانکتورها تا به امروز، MPO-QR و LC-QR ویژگی‌های جدید و قابل توجهی دریافت کرده‌اند که دامنه استفاده از آن‌ها را گسترش داده است. R&M به تدریج کانکتورهای QR را بهینه‌سازی کرده و قابلیت‌های مهم زیر را به آن‌ها افزوده است:

تحمل فشار دوبرابری

LC-QR Uniboot کوتاه‌تر

باز کردن مطمئن قفل کانکتور LCD از طریق فرستنده‌گیرنده (transceivers)

تغییر قطبیت آزاد (Free polarity change)

توانایی کار در دما‌های مختلف پایین یا بالا

کانکتور جدید SC-QR

علاوه بر این، مشاهده کرده‌ایم که کانکتورهای QR نه تنها در زیرساخت‌های مرکزداده که نیازمند چگالی بالا هستند، کاملا محبوب هستند، بلکه در عمل، کار متخصصان در نصب کانکتورها در مکان‌هایی که دسترسی به اتصالات سخت یا گاهی اوقات غیر ممکن است را ساده کرده است. متخصصان شبکه می‌توانند از کانکتورهای فوق در ارتباط با سوکت‌های خانگی نیز بدون مشکل استفاده کنند. یک چنین ترکیب جامع و کارآمدی، باعث شده تا مشکل خاصی از بابت پیاده‌سازی زیرساخت‌های LAN و FTTH در هر دو بخش خانگی و تجاری وجود نداشته باشد. لازم به توضیح است که کابل‌های پچ فیبر LC uniboot برای دست‌یابی به مدیریت موثرتر کابل در محیط‌های شبکه که نیازمند تراکم بالا هستند، پیشنهاد می‌شوند، زیرا طراحی انعطاف‌پذیرتر آن‌ها اجازه می‌دهد به بهترین شکل به مدیریت فضا پرداخت.

تحمل فشار دوبرابری

اگر تجربه استفاده از محصولات R&M را داشته باشید، به خوبی از این نکته اطلاع دارید که استفاده از کانکتورهای با چگالی بالا تا چه اندازه روند انجام کارها را ساده کرده است. امروزه‌، فناوری QR فرآیند نصب و جدا کردن کانکتورهایMPO-QR ، LC-QR و SC-QR به میزان قابل توجهی ساده کرده است. علاوه بر این، محدودیتی در ارتباط با استفاده از کانکتورهای چندگانه وجود ندارد. طراحی انعطاف‌پذیر باعث شده تا نیروی محوری به شکل یکنواخت به کانکتور وارد شود و کانکتور در دست متخصصان شبکه ثابت باقی بماند. راه‌حل QR از پچ‌کوردها، فرول و محفظه‌ها به بهترین شکل، محافظت می‌کند.

Uniboot کوتاه‌تر LC-QR

همان‌گونه که اشاره شد، (Quick Release) QR نیاز به فضای اضافی را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. علاوه بر این، R&M سعی کرده است Uniboot LC-QR را کوتاه‌تر کند. با توجه به این‌که فاصله میان کانکتورها با پچ‌پنل و رک کوتاه‌تر شده، فرآیند مدیریت کابل‌ها نیز ساده‌تر می‌شود. همچنین، امکان استفاده از رک‌هایی که عمق فضای کمتری دارند، وجود دارد. در مجموع، کارشناسان شبکه می‌توانند به شکل بهینه‌تری از فضای ارزشمند اتاق رایانه استفاده کنند. با این وجود، کانکتورها می‌توانند به راحتی وصل شوند و از هم جدا شوند.

باز کردن قفل از فرستنده‌گیرنده (transceivers)

R&M عملکرد قفل را برای کانکتورهای Duplex LC بهینه‌سازی کرده است تا مصرف‌کنندگان اطمینان حاصل کنند که فرستنده‌های SFP بدون مشکل کار کنند. راه‌حل توسعه یافته R&M با انواع مختلف فرستنده‌ها با یک کانکتور دوبلکس LC سازگار است.

تغییر قطبیت آزاد و بدون محدودیت

به مرور زمان، مراکزداده به سراغ کانکتورهای MPO خواهند رفت، زیرا خواهان انعطاف‌پذیری بیشتری هستند. تکنسین‌های شبکه باید تصمیم بگیرند که نیازمند کانکتورهای با قطبیت استاندارد (A-B) هستند یا خواهان سیم‌کشی غیر متقاطع (A-A) هستند. همان‌گونه که مشهود است، مساله قطب‌ها ساخت زیرساخت‌های شبکه فیبرنوری را پیچیده می‌کند. کار ساده‌ای نیست که بدون آسیب دیدن هزاران رشته فیبر، آن‌ها را در یک رک قرار دهید. در بیشتر موارد، ما نیازمند کانکتورهای چند فیبره، در ابعاد کوچک هستیم.

به‌طور معمول، شما پچ‌کورد مختلف را با اتصال A-B یا A-A سفارش می‌دهید و در ادامه بر مبنای چرخش قفل، رنگ‌بندی و سایر ویژگی‌های ظاهری آن‌ها را از یکدیگر تشخیص می‌دهید. با این حال، در روش فوق به فضای دوبرابری نیاز دارید.

R&M این فرآیند را با عرضه یک کانکتور MPO-QR که یک تغییر قطب یکپارچه را ارائه می‌کند، ساده کرده است. ویژگی جدیدی که کانکتور جدید دریافت کرده حول محور قفل چرخش قرار دارد. تکنسین‌ها می‌توانند قفل قرمز را بدون نیاز به ابزار خاصی باز کرده و به سمت دیگر کانکتور انتقال دهند.

به عبارت دیگر، یک نوع کانکتور واحد برای پیکربندی هر دو نوع سیم کشی در سایت کافی است. در این حالت، نیازی به فضای ذخیره‌سازی دو اضافی نیست و فرآیند تغییر قطبیت بیشتر از پنج ثانیه زمان‌بر نخواهد بود. R&M محصول LC-QR را به گونه‌ای طراحی کرد که قطبیت را می‌توان به‌صورت دستی تنظیم کنند. چرخش 180 درجه‌ای ساده شده، بدون آن‌که الیاف درون فیبر دچار آسیب شوند.

توانایی کار در دمای بالا یا پایین

یکی از موارد مهمی که هنگام کابل‌کشی فیبر نوری باید به آن دقت کنید، تغییرات شرایط جوی است. این مساله به ویژه در فصول گرم یا سرد سال باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین، کابل‌کشی فیبرنوری در مراکزداده نیز مستلزم رعایت اصول فنی خاصی است، زیرا فیبرنوری به طور فزاینده‌ای در محیط‌های با دمای متغیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دقیق‌تر، کابل‌ها با نوسانات مختلف دما روبه‌رو هستند.

این تغییرات دما بر ژاکت کابل تاثیرگذار است و باعث منقبض یا منبسط شدن کابل می‌شود که بر روند انتقال داده‌ها از طریق کابل‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.

به‌همین دلیل R&M از کابل‌های low-shrink  استفاده می‌کند. کارخانه این شرکت در جمهوری چک به طور قابل توجهی تاثیر دما بر کابل‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد تا کابل‌های بهینه‌ای را تولید کند. کابل‌های فیبرنوری R&M مدل low-shrink قابلیت کار در محدوده دمای منفی 25 درجه سانتیگراد تا مثبت 70 درجه سانتی‌گراد را دارند.

جزییات فنی در ارتباط با کانکتورهای MPO-QR و LC-QR از R&M از این آدرس قابل دریافت است.

لازم به توضیح است که کانکتورهای SC-QR به زودی روانه بازار خواهند شد.

امتیاز شما به این مطلب