RFID و IOT، اتفاقاتی جدید را در سال 2017 رقم می‌زند!


RFID و IOT

با ظهور اینترنت اشیاء و توسعه صنایع مدرن در دنیای امروز، راه حل‌های جدیدی هم پیشنهاد می‌شود. یکی از این راه حل‌ها RFID است که امکان ارتباط اشیاء مختلف را از طریق اینترنت فراهم می‌آورد.

به عبارتی می‌توان گفت RFID یکی از راه حل‌هایی است که امکان پیاده سازی اینترنت اشیاء را به صورت ساده و با هزینه بسیار کم  فراهم می‌‌کند.

در سال 2017 شرکت‌های برتر برای کاهش هزینه‌های خود و پیدا کردن مزیت رقابتی، به استفاده از تگ‌های  RFID  روی می‌آورند. در واقع طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، RFID یکی از ترندهای محبوب در سال 2017 خواهد بود و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، می‌توانند نرخ بازگشت سرمایه بیشتری داشته باشند.

اگرچه امروزه استفاده از سیستم‌های RFID در حال گسترش است، اما هنوز این صنعت پتانسیل ویژه خود را به عرصه ظهور نرسانده است و انتظار می‌رود در سال 2017 استفاده از تگ‌های RFID، نسبت به سال پیش بیشتر شود.

در سال 2016، استفاده از تگ‌های RFID، در فروشگاه‌ها بسیار گسترش یافت؛ به صورتی که مشتریان می‌توانستند به صورت آنلاین سفارش خود را در سیستم‌ها ثبت کرده و سپس به دلیل مجهز بودن تمامی محصولات به تگ‌های RFID، به صورت آنلاین سفارش خود را پیگیری کنند.

به دلیل اهمیت صنعت زنجیره تأمین و افزایش دانش در رابطه با این صنعت و لزوم کنترل موجودی انبارها، اهمیت صنعت RFID افزایش یافته و البته روز به روز هم کاربرد آن در صنایع مختلف افزایش می یابد.

 

صنایع محبوب و RFID

به گفته کارشناسان در سال 2017، استفاده از تگ‌های RFID در صنایع مختلفی گسترش پیدا خواهد کرد که شامل موارد ذیل هستند:

  •     صنعت هواپیمایی
  •     پست
  •     فروشگاه ها
  •     و…

به صورت کلی تکنولوژی های مربوط به اینترنت اشیاء را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد:

  •     داده و تحلیل
  •     تکنولوژی‌های ارتباطی
  •     تگ‌ها، سنسورها و هرگونه وسایلی که می‌توانند در اشیاء جای بگیرند.

به گفته کارشناسان درسال 2017 موضوع امنیت در حوزه RFID بیشتر مورد استقبال قرار خواهد گرفت و تکنولوژی‌های جدید به صورتی توسعه داده خواهند شد که در مقابل هرگونه دستبرد و نقض حریم امنیتی غیر فعال شده و امکان هک آن‌ها به صفر درصد کاهش یابد.