پانسمان هوشمندی که زخم بیمار را به شبکه نسل پنجم وصل می‌کند

دانشمندان دانشگاه سوآنزی در انگلستان پانسمان هوشمندی را طراحی کرده‌اند که روند بهبود زخم را ارزیابی می‌کند و نتیجه آن را در هر لحظه در اختیار پزشکان قرار می‌دهد. آزمایش‌های بالینی این پانسمان قرار است در یک سال آینده آغاز شود.

دانشمندان امیدوراند شیوه‌ای موثر، ارزان و کاملا مناسب هر فرد و هر زخم ارائه کنند که می‌تواند روند درمان را کاملا زیر نظر داشته باشد و بر حسب نیاز آن را تعدیل و اصلاح کند یا تغییر دهد. برای این کار دانشمندان پانسمان هوشمند حاوی حسگرهای نانو را با چاپگرهای سه بعدی تولید می‌کنند.

پروفسور مارک کلمن رییس موسسه علوم زیستی دانشگاه سوآنزی می‌گوید:

    پانسمان هوشمند از فناوری نانو برای ارزیابی وضعیت زخم در هر لحظه استفاده می‌کند.

وی می‌افزاید:

فناوری نانو امکان می‌دهد که حسگرهابسیار کوچک باشند و به این ترتیب بتوان آن‌ها را در سطح پانسمان نشاند. مساله دوم این است که هزینه این پانسمان‌های هوشمند در حدی باشد که امکان تولید آن در سطح وسیع برای نظام درمان کشور مقدور باشد که در این صورت مؤثرترین راه چاپگرهای سه بعدی هستند.

وی همچنین می‌گوید:

این پانسمان زخم را به شبکه نسل پنجم متصل می‌کند و این شبکه از طریق تلفن هوشمند اطلاعات دیگری را هم در اختیار دارد، اینکه شما در هر لحظه کجا هستید یا چقدر فعالیت می‌کنید.

پروفسور کلمن می‌گوید:

پزشک با استفاده از مجموعه این اطلاعات در هر لحظه از روند بهبود زخم مطلع می‌شود و می‌تواند برنامه درمان را کاملا بر اساس وضعیت زخم و شرایط فرد طراحی کند.

وی می‌افزاید:

در روش سنتی پزشک بیمار را می‌بیند و بعد درمان را برای یک دوره یک تا سه ماهه تجویز می‌کند. اما در آینده این امکان پیش روی ماست که درمان بر اساس ویژگی‌های فرد، سبک و زندگی تفاوت داشته باشد. به این ترتیب پزشک و بیمار با هم می‌توانند همکاری کنند تا موانع را از سر راه بردارند.

این پروژه بخشی از برنامه 3.1 میلیارد پونتی شهر سوآنزی برای ایجاد یک مرکز آزمایشگاهی نسل پنجم برای ابداعات دیجیتال است.