فروشگاه های هوشمند | از ایده تا واقعیت

 

حالا فروشگاهی را تصور کنید که در آن سیستم ضدسرقت از خروج هر نوع کالا، بدون ثبت در سیستم و در واقع قبل از فروخته شدن جلوگیری می کند و بر خلاف سیستم های معمولی ضد سرقت، نوع و مشخصات کالای در حال سرقت را هم به شما اعلام می کند. فروشگاهی که در آن در هر لحظه و با فشار دادن چند دکمه می توان موجودی کالاها را شمرد و به روزرسانی کرد، آن را با سیستم نرم افزاری و مدیریت انبار مقایسه و در صورت اشکال آن را برطرف کرد. فروشگاهی که پیش از رسیدن مشتریان به صندوق، فاکتور آن ها صادر شده و دیگر از صفوف طولانی جهت بررسی اجناس خریداری شده توسط صندوقدار، صدور فاکتور و دریافت پول یا کارت کشدن خبری نیست.
در فروشگاه های مبتنی بر آر اف آی دی (RFID)، به هر کالا یک تگ دوگانه RFID-EAS چسبانده خواهد شد.

smart mall4

RFID را می شناسیم اما EAS چیست؟

EAS یا گیت ضدسرقت فروشگاهی (Electrical Article Surveillance) یا همان گیت امنیتی فروشگاهی به دستگاهی گفته می شود که در خروجی یک فروشگاه نصب می شود و از خروج غیرمجاز اجناس فروشگاه جلوگیری می کند. در فروشگاهی که دارای این نوع سیستم امنیتی باشد، بر روی اجناس تگ یا لیبل زده می شود. اگر چیزی بخواهد با تگی که غیر فعال نشده از درب ورودی رد شود ، EAS آن را پیدا و شناسایی می کند .سیستم EAS نمیتواند به شما بگوید که چه کالایی و یا چه تعدادی به سرقت رفته است . RFID نه تنها سیستم EAS تک کاربردی را گسترش   می دهد ، بلکه همچنین قابلیت افزایش دقت در انبارداری ، میزان موجودی و بسیاری موارد دیگر را دارد.

همان طور که کمی قبل گفتیم در فروشگاه های مبتنی بر RFID، به هر کالا یک تگ دوگانه RFID-EAS الصاق می شود. در محل درب ورود و خروج و یا در تمامی ساختمان، ریدر (قرائتگر یا دستگاه خوانش) RFID قرار خواهد گرفت و به منظور امنیت بیشتر در درب های خروج از سیستم های EAS معمولی هم استفاده می شود. همان طور که اشاره شد سیستم گیت امنیتی فروشگاهی زیرمجموعه ای از سیستم های شناسایی توسط امواج رادیویی (RFID) است که تمامی تگ های آن به اصطلاح پسیو هستند و نیاز به هیچ گونه تغذیه ای اعم از برق یا باتری ندارد. به همین علت تگ ها دارای طول عمر بسیار طولانی از نظر الکترونیکی هستند و از این نظر نسبت به تگ های RFID با نسبت گیرایی و سختی مشابه دارای قیمت بسیار نازل و با صرفه اقتصادی است.

RFID (آر اف آی دی) چگونه کار می کند؟ | قسمت سوم | تگ های اکتیو، نیمه پسیو و پسیو

 

از کابوس انبارگردانی رها شوید

با استفاده از این سیستم امنیتی RFID-EAS، فقط کافی است نرم افزار فروشگاه را بر روی سیستم خود نصب نموده و به کارهای خود رسیدگی کنید. کلیه اطلاعات مربوط به ورود و خروج کالا، جابجایی کالا بین انبار و فروشگاه، موجودی کالا، تلاش برای سرقت از فروششگاه، مرجوعی کالا و … را به صورت کاملا خودکار و در یک لحظه (آنلاین) بدون نیاز به دخالت انسان (تعداد کارمند کمتر) مشاهده کنید. کابوس انبارگردانی تبدیل به تفریحی روزانه می شود. کافی است با یک ریدر قابل حمل در انبار و فروشگاه قدم بزنید تا کلیه کالاهای موجود در هر بخش انبار در ریدر شما لیست شود و به سادگی با انتقال این اطلاعات به کامپیوتر و بررسی توسط نرم افزار فروشگاه، عملیات انبارگردانی را انجام دهید. از ایجاد اتوماتیک فاکتور بدون نیاز به برداشتن تکه تکه کالاها و خواندن بارکد آن ها به وسیله بارکد ریدر لذت ببرید. دور و بر خودتان را نگاه کنید. دیگر خبری از تشکیل صفوف طولانی نیست! سورپرایز!

smart mall1
تجهیزات مورد نیاز

در سیستم های فروشگاهی، معمولا از تجهیزات فروشگاهی RFID با فرکانس UHF استفاده می شود. این بازه فرکانسی، برد حدود 5-2 متر (بسته به نوع تگ و ریدر) را در اختیار ما خواهد گذاشت. در معمول ترین چینش تجهیزات آن ها به یک ریدر ثابت جهت کنترل درب فروشگاه و یک ریدر متحرک جهت اموال گردانی نیاز خواهد بود.

RFID (آر اف آی دی) چگونه کار می کند؟ | قسمت اول

مزایای استفاده از فناوری RFID در فروشگاه ها

• افزایش امنیت
• افزایش سرعت و دقت
• عدم نیاز به نظارت مستقیم بر روی کالا و در نتیجه افزایش میزان خرید
• کاهش هزینه های نیروی انسانی حفاظتی و بازرسی
• کاهش هزینه های سرقت و مفقودی
• جلوگیری از تشکیل صفوف بلند در پشت صندوق ها و در نتیجه افزایش رضایت مشتریان
• افزایش بهره وری
• انبارگردانی ساده و قابل اطمینان
• امکان استفاده از تگ ها به منظور جلوگیری از کپی برداری و جعل
• امکان استفاده از تگ ها جهت خدمات پس از فروش و گارانتی
• جلوگیری از سرقت و ورود و خروج بدون اجازه با ارسال آلارم

smart mall2

یک تجربه

آمازون در تاریخ بهمن 96 اولین فروشگاه بدون فروشنده خود را در شهر سیاتل آمریکا به روی عموم باز کرد. در این فروشگاه خریداران از انتخاب تا پرداخت پول کالا را خودشان انجام می‌دهند.
دوربین‌های نصب شده در سقف فروشگاه و حسگرهای الکترونیک، هر خریدار را تشخیص داده و متوجه می‌شوند که چه کالاهایی را انتخاب کرده و هنگام خروج نیز پول کالا از کارت اعتباری خریدار برداشته می‌شود.

smart mall3
خریدار پیش از رود به فروشگاه باید اپلیکیشن “آمازون گو” را در موبایل خود نصب کند و وقتی که خریدار کالایی را از قفسه بر می‌دارد حسگرها کالا را وارد لیست خرید می‌کنند.
ویدئویی از این فروشگاه را در مشاهده کنید.

 

 

 

 
امتیاز شما به این مطلب