راهکار SPE برای ساختمان‌های هوشمند و خودکار سازی صنعتی

 

فناوری جدید شبکه، اترنت تک جفت (SPE) امکانات کابل کشی شبکه های داده محلی (LAN) و سیستم های کابل کشی ساختار یافته را گسترش می دهد. برای انتقال سیگنال و داده فقط به دو سیم مسی به جای هشت سیم مسی یا به جای چهار سیم به یک جفت سیم نیاز دارد. در نتیجه، در قسمت کابل‌کشی RJ45 کابل‌های SPE از کابل‌های سنتی هم‌رده خود نازک‌تر و کانکتورها کوچک‌تر هستند.

مزایای کم حجم سازی: کابل کشی SPE به فضای بسیار کمی نیاز دارد و پتانسیل آتش سوزی را کاهش می دهد. می توان آن را با احتیاط در همه جای ساختمان نصب کرد. کانکتورهای کوچک می توانند تعداد زیادی دستگاه را در تنگ ترین فضاها به هم متصل کنند.

در نتیجه، SPE به یک فناوری مهم برای ساختمان های هوشمند تبدیل شده است. SPE به لطف وسعت زیاد دامنه انتقال خود، پروتکل اترنت/IP را به دورافتاده ترین گوشه های یک محوطه یا ساختمان می آورد. کابل‌کشی SPE دستگاه‌های پایانه دیجیتال و حسگرها را در ساختمان‌ها با شبکه‌های داده و اینترنت پیوند می‌دهد و در نتیجه اینترنت اشیا (IoT) ایجاد می‌شود.

کاربرد در سقف دیجیتال

در ابتدا بزرگترین حوزه کاربرد در کنار اتوماسیون صنعتی، سقف دیجیتال، کابل کشی ساختار یافته سقف دیجیتال برای اتوماسیون ساختمان است. با شروع با توزیع کننده های کف یا سرویس پریزها در سقف ها، کابل کشی SPE می تواند مسیر طولانی را گسترش دهد. سیستم SPE از R&M برد انتقال 600 متر را عرضه می کند. البته این محدوده به این که منبع تغذیه از راه دور و در چه سطح عملکردی استفاده می‌شود، بستگی دارد.

R&M اولین تولید کننده‌ای است که یک سیستم کابل کشی کامل SPE را برای کل مسیر از توزیع کننده تا خروجی معرفی می کند. R&M دو سیستم کانکتور ارائه می دهد: LC-Cu مطابق با استاندارد IEC 63171-1 برای سیستم های کابل کشی ساختار یافته و اتوماسیون ساختمان و MSP مطابق با استاندارد IEC 63171-2 برای محیط صنعتی. محصولات جدید را می‌توان با خروجی های (outlet) R&M موجود و پنل های 19 اینچی ترکیب کرد.

SPE در ساختمان

IP سراسری

R&M معتقد است که آینده متعلق به ساختمان های هوشمند است. مدیریت ساختمان در کل به صورت دیجیتال و مبتنی بر IP خواهد بود. راهکارهای پیشروها ساختارهای شبکه جدیدی مانند سقف دیجیتال هستند که با اترنت تک جفت برای کابل‌کشی آخرین متراژها یا اتصال مناطق دورافتاده گسترش یافته اند و این باعث می‌شود تا تمام زمینه های اتوماسیون ساختمان در یک مفهوم راهکار ساختاریافته ادغام شوند.

SPE می تواند دستگاه های ترمینال دیجیتال بی شماری را شبکه کند. برای مثال:

– چراغ ها و نشانگرهای LED هوشمند

– دوربین‌ها، مانیتور، کنترل دسترسی

_ سنسورهای دما، نور و آب و هوا

– کنترل کننده ها و تنظیم کننده های گرمایش و تهویه

– پایانه های سلف سرویس

R&M طیف گسترده ای از کاربردهای ممکن را در پارک های صنعتی، مراکز اداری و امکانات اداری می بیند.