چهارمین نمایشگاه تراکنش ایران (ITE2018) آغاز به کار کرد.

در ITE 2018 ده‌ها برند برتر و گروه استارت‌آپی در کنار هم قرار گرفتنه اند تا با حضور همه اضلاع اکوسیستم، فرصت تعامل بیشتر میان آنها فراهم شود.
این رویداد، با شعارهای «تراکنش علیه تحریم» و «بهار تراکنش» قصد دارد، امید را در دل کنشگران صنعت بانکداری و پرداخت زنده نگه دارد. همچنین برنامه‌های تخصصی متعدد در حاشیه این رویداد، امکان به روز رسانی دانش آنها و همچنین بحث و بررسی در مورد ابزارهای مقابله با تحریم، برایشان فراهم می‌کند. تا از این طریق بتواند گام مهمی در توسعه بانکداری دیجیتال و گذار از بانکداری الکترونیک بپردازد.

به گزارش دیجیاتو، «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به وجود بازگیران جدید در برخی حوزه ها اشاره کرد و حضور این افراد در حوزه تراکنش و هر صنعتی را مثمر ثمر دانست. او تاکید دارد که بازیگران سنتی تر اگر بخواهند در این حوزه بقا داشته باشند باید آنها را بپذیرند:

شرط بقای یک اکوسیستم پذیرفتن این بازیگران جدید است که تغییراتی در الگوی رفتار مردم را نیز به همراه دارند. اما متاسفانه با وجود شاهد این تغییرات، همچنان پذیرش درستی به سمت این بازیگران جدید صورت نگرفته است.

start ite2018

«ابراهیم مقدم» رئیس فابا ضمن اشاره به بازیگران جدید این عرصه به جز استارت آپ‌ها و فین تک ها، بحث سرمایه گذاران جسور و جمع سپاران مالی در عرصه تامین منابع مالی، عنوان کرد که توانسته است تجارت الکترونیک را متحول کند.

start ite2018 2

آیا راهی برای دور زدن تحریم ها وجود دارد؟

رئیس فابا همچنین در خصوص تحریم ها به ارز ملی مجازی اشاره کرد و عنوان کرد:

«استفاده از ارزهای دیجیتال، مبادلات کالا به کالا بدون انتقال وجه با کشورهای همجوار،استفاده از ظرفیت‌های کشورهای همجوار،استفاده از مرزهای خارج از تحریم چند مورد از این تلاش‌هاست که کارشناسان امر توصیه می‌کنند که باید با کمک بخش خصوصی و دولتی به کار گرفته شوند.»

در ادامه نخستین روز این نمایشگاه، «محمد بیات» دبیر کل رویداد ITE، در خصوص بانکداری الکترونیک در ایران عنوان کرد:

ما هنوز اراده نکردیم و خودمان را دست کم گرفتیم و قصد داریم این باور ما می توانیم را در جامعه ایرانی نهادینه کنیم. قصدمان شعار دادن نیست و عمل کردن را سرلوحه خود قرار دادیم و برای رسیدن به این موضوع باید تلاش بسیاری داشته باشیم.

start ite2018
او همچنین در خصوص نقش بخش خصوصی در این عرصه گفت:

باید به بخش خصوصی به ویژه در حوزه فناوری میدان داد. آویزان شدن به بخش دولتی ما را به مرز توسعه نمی رساند.

بیات تاکید دارد که ایران پس از قرار است از بانکداری الکترونیک به بانکداری دیجیتال برسد که پلتفرم های فناورانه جدیدی را مبنای کار خود قرار می‌دهد.

برنامه توسعه 1404 به کجا می‌رسد؟

«مصطفی کواکبیان» نماینده مجلس شورای اسلامی هم موضوع توجه به آموزه‌های دینی را مطرح کرد و به کار گیری آن را در همه شاخه‌ها از تجارت ضروری دانست و عنوان کرد:

سالهاست که دنبال زیرساخت ملی برای فضای مجازی و عرصه دیجیتال ایجاد کنیم اما همه چیز در حد شعار باقی مانده است. از چشم انداز بیست ساله فقط هفت سال باقی مانده و باید این سوال را از خود بپرسیم که آیا واقعا در سال 1404 تبدیل به بازیگر اول منطقه خواهیم شد؟

 منابع:

دیجیاتو

وبسایت نمایشگاه ITE2018

 

امتیاز شما به این مطلب