فضای ابری دیتاسنتر‌های گوگل

 

خب پیام شما از طریق اینترنت عمومی به شبکه‌ی فیبر جهانی گوگل وارد می‌شود. میلیون‌ها از این درخواست‌ها یا بسته‌های دیتا کیلومترها از راه کابل‌ بر روی زمین و زیردریا حرکت می‌کنند. دریکی از هزاران مراکز داده‌ای که در سراسر جهان پیاده‌سازی کردیم، به یکدیگر می‌پیوندند. یک مرکز داده دقیقاً چیست؟ یک مرکز داده، یک سازه‌ای است همراه با کامپیوترهای قدرتمند که برای اجرای خدمات یک شرکت استفاده می‌شود.

جایی است که اطلاعات در آن پردازش‌شده و موجود می‌شوند. داده‌ها در این کامپیوترها ذخیره، مدیریت و منتشر می‌شوند. و زیرساخت شبکه برای پشتیبانی از برنامه‌های وب ، پایگاه‌های داده ، ماشین‌های مجازی و موارد دیگر نصب‌شده است.

 

 

 

 

اغلب، سازمان‌ها با سازه‌های کوچک خود که از چند رک سرور تشکیل‌شده است شروع می‌کنند. که این رک‌ها نیاز به حفاظت از سیستم،پرداختن به خنک‌کننده و رسیدگی به درخواست‌های روزافزون دارند. بنابراین بسیاری از شرکت‌ها به دنبال ارائه‌دهنده خدمات فضای ابری مانند google cloud هستند

این ارائه‌دهندگان مراکز داده در پردیس‌های بزرگ چندین ساختمان مشارکت داشته‌اند. مراکز داده فوق مقیاس (Hyperscale)، از هزاران سرور تشکیل‌شده است. که دیتاهای بزرگ را پردازش می‌کند، رایانش فضای ابری و به میلیاردها کاربر در سرویس‌های chrome،Map، Gmail، search و Google cloud خدمت‌رسانی می‌کند.

در دنیای فضای ابری، شرکت‌ها و کاربران می‌تواند از این مهارت بهره ببرند به دلیل ویژگی ایجاد شده ای که به آن چند کاربری می‌گویند.این به این معنی است که مشتریان می‌توانند منابع هر سرور را در یک مرکز داده به اشتراک بگذارند. مانند مستأجران که منابع مشترک یک آپارتمان را به اشتراک می‌گذارند. سیستم‌های ابری هر مستأجر جدا و برای سایر مستأجران نامرئی است.

این به معنی پردازش و ذخیره‌سازی بیشتر محاسبات، استفاده کارآمدتر از منابع مرکز داده و هزینه‌های بسیار کمتر از زمانی که سرورهای خود را خودتان مدیریت می‌کردید. مشتریان Google Cloud می‌توانند منابع را در سراسر نقاط جهان مستقر کنند.

که مکان‌های مرکز داده را در سه یا چند نقطه(zone) متمرکز می‌کنند. Zone تا ناحیه‌های استقراریافته‌ای هستند که بر روی دسته‌ای از ماشین‌ها با زیرساخت‌های فیزیکی متمایز ترسیم می‌شوند. شرکت‌ها می‌توانند حجم کاری خود را در zoneهای مختلف مستقر کنند تا از آسیب‌های غیرمنتظره محافظت کنند. کاری که نمی‌توانید در مرکز داده‌ی تکی و خصوصی انجام دهید.

برای کارکرده یک مرکز داده نیاز به ترکیب مناسب انرژی ، خنک‌کننده و نیروی انسانی است. اما این‌یک ویژگی فنی است که گوگل موفق شده است از آن برای بهینه‌سازی کارایی ، مقیاس و هزینه استفاده کند.

امتیاز شما به این مطلب