در مورد نسخه های فارسی تلگرام تعیین تکلیف شد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر ارتباطات از پایان حمایت از ۵ پیام رسان بومی که دریک سال اخیر به عنوان جایگزینی برای شبکه خارجی تلگرام فعالیت می کردند، خبر داد. طبق این اعلام با تصمیم مرکز ملی فضای مجازی، مقرر شد از این پس، وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی تنها از ۲ پیام رسان بومی «سروش» و «گپ» که حدود ۸۵ درصد کاربران پیام رسانهای داخلی را از آن خود کرده و موفق تر عمل کرده اند، حمایت کند.

عباس آسوشه، معاون مرکز ملی فضای مجازی درباره حذف سایر پیام رسانهای بومی و دلایل این انتخاب، فعالیت بدون فیلتر نسخه های فارسی تلگرام در کشور و انتشار برخی اخبار درباره رفع فیلتر این شبکه اجتماعی خارجی گفت:

“پیام رسان‌های دیگر می‌توانند به کارشان ادامه بدهند. نکته این است که ۷ پیام رسان بومی در مرحله نخست مورد حمایت قرار گرفتند، اما به دلیل وجود منابع محدود و با توجه به اینکه در دور دوم، انتظار ما این است که حجم ترافیکی و تعداد کاربران پیام رسانهای بومی بالاتر روند، محدوده حمایت را تنگ تر کرده تا بتوانیم حمایتهای بهتری انجام دهیم. اما این به این معنی نیست که مابقی پیام رسانها نمی توانند به فعالیتشان ادامه دهند.”

به گفته ایشان پیام رسانها را براساس یک ارزیابی مشخص ارزیابی شهد و بعد از انجام این ارزیابی نیز در جلسات حضوری، این رتبه بندی را به آنها ابلاغ شده است.

abbas asooshe

آقای آسوشه ادامه داد :

“در این زمینه ۳ محور ارزیابی وجود داشت که شامل امتیاز طراحی، امتیاز امنیتی و امتیاز اجرایی می شد. این ۳ امتیاز با جزئیات مورد نیاز ، مورد بررسی قرارگرفت و در نهایت دو پیام رسان «سروش» و «گپ» رتبه های اول و دوم را به دست آورده و مقرر شد در مرحله دوم، فقط این دو پیام رسان، مورد حمایت قرار گیرند. بنابراین پیام رسانهای دیگر نیز می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند و ممنوعیتی به جهت ادامه کار، برای آنها وجود نخواهد داشت.”

ایشان همچنین در خصوص حمایتهای جدید از دو پیام رسان منتخب گفت:

“حمایت‌های جدید به مباحث ترافیکی و قدرت انجام محاسبات و سرورهای مورد نیاز برمی گردد. به این معنی که با این دو پیام رسان توافق شده که میزان سرورهای مورد نیاز و نیز مقدار منابع ذخیره سازی مورد نیازشان را به ما اعلام کنند. در حال آماده سازی بستر ارائه سرویس به این دو پیام رسان از جهت ترافیکی و ارتباط با شبکه مورد نیازشان توسط وزارت ارتباطات هستیم.”

با نظر به سخنان ایشان در این بخش، حمایت مالی برای این دو پیام رسان وجود نخواهد داشت و قرار است در بخش دوم حمایت، بحث مالی وجود داشته باشد. چرا که پرداخت وام به پیام رسان‌های بومی انجام شده و برگردان این وام هنوز انجام نشده است. بنابراین حمایت‌ها عمدتا به صورت سرویس و خدمات مورد نیاز صورت می‌گیرد.

ایشان همچنین در خصوص وضعیت کنونی این دو پیام رسان به منظور پشتیبانی از خدمات دولت الکترونیک گفت:

براساس بررسی‌های صورت گرفته، دو پیام رسان سروش و گپ نسبت به سایر پیام‌رسان‌های بومی از حیث بسترسازی برای ارائه خدمات دولت الکترونیک در جایگاه بهتری قرار دارند. از سوی دیگر با توجه به انتقال نقاط ضعفشان، این پیام رسانها برنامه های لازم را ترتیب داده و برنامه ریزی کردند که بتوانند این پتانسیل را بهتر ایجاد کنند.

زمان بندی برای پایان فعالیت هاتگرام و طلاگرام چه زمانی است و آیا قرار است این دو پیام رسان فیلتر شوند؟

آقای آسوشی در این مورد اعلام کرد که منظور از اعلام زمان بندی، فیلترینگ نیست؛ بلکه تعیین تکلیف این نسخه‌های فارسی تلگرام است. در کنار این تعیین تکلیف، باید فیلترینگ به درستی انجام شود و بخش‌های دولتی نیز همت کرده و خدمات دولت الکترونیک را با تمرکز بر این دو پیام‌رسان در اختیار مردم قرار دهند. قرار است که تا انتهای آبان ماه و ابتدای آذرماه، در باره فعالیت دو پیام رسان‌ هاتلگرام و تلگرام طلایی تعیین تکلیف شود.

در آخر ایشان اعلام کرد که در خصوص شایعاتی که بر لغو فیلتر تلگرام حکایت دارد، تا کنون برنامه ای در نظر گرفته نشده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

امتیاز شما به این مطلب