تماس صوتی تلگرام برای ایرانی ها مسدود شد

 

تماس صوتی رایگان تلگرام پنجشنبه گذشته با جنجال زیادی در ایران آغاز به کار کرد. جنجال از آنجا شروع شد که چند ساعت پس از برقراری نخستین تماس‌ها توسط ایرانی‌ها، امکان تماس صوتی تلگرام با استفاده از اینترنت اپراتورهای موبایل مسدود شد.

هرچند هیچ نهادی مسئولیت فیلتر تلگرام را بر عهده نگرفت اما سروصدای به پاشده سبب شد بلافاصله تماس صوتی این اپلیکیشن برقرار شود.

روز یکشنبه وزیرارتباطات مدعی شد تلگرام با اجازه وزارت ارتباطات تماس صوتی را برای کاربران ایرانی برقرار کرده و البته اعلام کرد اگر اپراتورها از نظر اقتصادی به این نتیجه رسیدند که تماس صوتی تلگرام به ضررشان است، می‌توانند آن را مسدود کنند.

ساعتی بعد رایتل در اقدامی جالب توجه، با انتشار بیانیه‌ای از برقراری تماس صوتی تلگرام استقبال و اعلام کرد با استفاده از بسته‌های اینترنتی این شرکت مردم به راحتی از این امکان استفاده می‌کنند.

اما در روز گذشته ناگهان تماس صوتی تلگرام در تمام کشور فیلتر شد. پاول دوروف بنیانگذار تلگرام نیز در توییتی فیلتر شدن تماس صوتی تلگرام توسط اپراتورهای ایرانی را تایید کرد.

برخی رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌های مهر و فارس از قول یک مقام آگاه در وزارت ارتباطات نوشتند که فیلتر تماس صوتی تلگرام نه با حکم کارگروه فیلترینگ؛ بلکه با دستور مقام قضایی صورت گرفته است. اما تا لحظه انتشار این خبر هیچ مقام رسمی حاضر به توضیح درباره دلایل و مسئول توقف یک سرویس که حداقل بیست میلیون ایرانی از آن استفاده می‌کردند، نشده است.

گفته می‌شود روز گذشته از سوی یک مقام قضایی به بیست اپراتور ارائه دهنده اینترنت کشور نامه زده شده و از آن‌ها خواسته شده است تماس صوتی تلگرام را مسدود کنند.