آموزش انواع مختلف کابل های شبکه

در برخی کابل‌ها از یک پوشش آلومینیومی (فویل) برای کاهش اثر نویزپذیری استفاده می‌شود و در برخی نیز از رشته‌های شیلد برای این منظور استفاده می‌گردد.
برخی کابل‌ها هر دو این پوشش‌ها را دارا هستند و برخی دیگر هیچ‌کدام از این پوشش‌ها را ندارند.
فهرست علائم استاندارد مورد استفاده برای نامگذاری انواع کابل شبکه مسی عبارتند از:
• (Unshielded (U: بدون شیلد
• (Foil Shielded (F: شیلد به صورت فویل پیچیده شده
• (Braided Shielded (S: شیلد تنیده شده
• (Twisted Pair (TP: زوج سیم به‌هم تابیده شده

 

کابل های کواکسیال

کابل «کواکس» که در دهه 1880 اختراع شد، بهترین کابل برای اتصال تلویزیون ها به آنتن های خانگی شناخته شده است. کابل کواکسیال همچنین به عنوان کابل استاندارد اترنت 10 مگابیت بر ثانیه شناخته می شود. در طول دهه 1980 و اوایل دهه 1990 که کابل های اترنت 10 مگابیت بر ثانیه معروف و محبوب بودند، شبکه ها عموما از یکی از دو مدل کابل کواکس thinnet (استاندارد 10BASE2) و thicknet (10BASE5) استفاده می کردند. این کابل ها از یک سیم مسی داخلی با ضخامت های مختلف ب همراه عایق و محافظت های دیگر تشکیل می شوند. سفت بودن این کابل ها باعث می شود که ادمین های شبکه در نصب و نگهداری thinnet و thicknet با مشکل مواجه شوند.

کابل های فیبرنوری

در حالی که سیم های فلزی عایق که سیگنال های الکتریک را منتقل می کنند، کابل های شبکه فیبرنوری با استفاده از رشته های شیشه و پالس های نور کار می کنند. این کابل های شبکه با وجود آن که از شیشه ساخته شده اند، انعطاف پذیر هستند. این کابل ها به طور گسترده در نصب و راه اندازی اتصالات Wide Area Connection (WAN) در جایی که مسافت زیاد زیرزمینی و یا کابل های روکار مدنظر باشد و همچنین در ساختمان های اداری و جاهایی که حجم زیادی از ارتباطات مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع استاندارد صنعتی برای کابل های فیبرنوری تعریف شده است که شامل single mode (استاندارد 100BASEBX) و multimode (استاندارد100 BASESX ). شبکه های ارتباط از راه دور با فاصله زیاد به خاطر ظرفیت پهنای باند بالاتر، بیشتر از single mode استفاده می کنند، در حالی که شبکه های محلی به دلیل کاهش هزینه بیشتر از multimode استفاده می کنند.

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب