تهران و اصفهان در صدر آلودگی به باج‌افزار wannacrypt

به گزارش روزنامه فناوران حملات گسترده باج‌افزار wannacrypt، سیستم‌های رایانه‌ای در بیش از 150 کشور را تحت تأثیر قرار داده است و بر اساس اعلام مراکز ماهر بیشترین آلودگی از طریق این باج‌افزار به ترتیب متعلق به اپراتورهای ارتباطی، سلامت و پزشکی و دانشگاهی بوده و بیشترین استان‌های آلوده، تهران و اصفهان است.

مرکز ماهر تاکنون به بیش از 50 اپراتور و سازمان که بیشترین آلودگی را داشته‌اند، علاوه بر اعلان از طریق نامه‌های رسمی، به صورت تلفنی مشاوره‌های لازم را در جهت پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt ارائه کرده است.

همچنین طی سه روز گذشته، 500 درخواست راهنمایی از سوی بخش‌های مختلف مطرح شده که اقدام‌های لازم برای افزایش سطح آگاهی متقاضیان و فعالیت‌های مورد نیاز برای پیشگیری و مقابله با این پدیده صورت گرفته است.

راهکارهای فنی مقابله با باج‌افزار wannacrypt

به‌روزرسانی سیستم ‌عامل ویندوز، پشتیبان‌گیری از اطلاعات مهم و حیاتی سیستم‌ها، به‌روزرسانی آنتی‌ویروس‌ها و اطلاع‌رسانی به کاربران جهت اجرا نکردن فایل‌های پیوست ایمیل‌های ناشناس، غیر فعال کردن پروتکل SMB در سیستم عامل ویندوز در صورت به روزرسانی‌نکردن یا نصب نکردتپن وصله‌ها، بستن پورت‌های 445 و 139 از طریق فایروال سیستم عامل ویندوز و خودداری از باز کردن ایمیل‌های مشکوک و ناشناس از جمله راهکارهای فنی ارائه شده در این حوزه است. بر اساس اعلام مرکز ماهر، کاربران می‌توانند برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی‌ها در خصوص پیشگیری و مقابله با باج‌افزار wannacrypt به آدرس اینترنتی سایت مرکز ماهر به نشانی CERTCC.IR مراجعه کنند.

پلیس اروپا (یوروپل) روز یکشنبه اعلام کرد حمله سایبری روز جمعه تا کنون 200 هزار قربانی در بیش از 150 کشور جهان گرفته است.

این باج‌افزار از قربانیان درخواست باج 300 دلاری به صورت بیت‌کوین می‌کند.

امتیاز شما به این مطلب