تفاوت کابل آرمور دار و بدون آرمور چیست؟

Armoured cable

Armoured VS Unarmoured


آرمور دار

مروری بر کابل‌های آرمور دار (Armoured Cable)

کابل های Armoured دارای یک لایه محاظ اضافی برای جلوگیری از قطع یا ساییده شدن هستند. لایه آرمور در کابل های کواکس مانند یک پوشش فویل است که این لایه به صورت شیاردار می باشد و از فلزهای نازک به هم تنیده شده تشکیل شده است و امکان انعطاف پذیری را فراهم می‌کند. همچنین در داخل و خارج آن پوشش، یک لایه ضد آب به کار رفته است که از نفوذ آب و ایجاد اختلال جلوگیری می کند. ساختار داخلی کابل 4 هسته‌ای شامل لایه های زیادی برای محافظت از کابل در برابر آسیب هستند. ژاکت بیرونی دارای خاصیت ضدجوندگی و محافط در برابر سایش و پیچش می باشد که معمولاً از پلاستیک ساخته شده است. مواد آرمور عمدتاً از فویل کولار (Kevlar: یک فیبر مصنوعی که دارای استحکام کششی بالایی است)، فولاد و آلومینوم ساخته می شوند و هدف آن ها محافظت از کابل آرموردار به هنگام نصب و راه‌اندازی است.

 

the structure of armored cable

 

تفاوت بین کابل‌های آرمور دار (Armoured Cable)  و بدون آرمور (Unarmoured Cable)

ساختار

بسیاری از مردم ممکن است تصور کنند کابل آرمور دار فقط دارای حفاظ فلزی است. اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم باید بگوییم لازم نیست مواد آرمور حتماً فلز باشند بلکه می‌توانند الیاف فیبر، الیاف شیشه، پلی اتیلن و … باشند. تنها چیزی که باعث می شود کابل آرمور دار و بدون آرمور متفاوت باشند این است که کابل آرمور دار دارای یک لایه محافظ خارجی اضافی برای کابل فیبر نوری است. کابل آرمور دار معمولاً گران‌تر از کابل Unarmoured است در حالیکه کابل‌های Armoured با زره فولاد و آلومینوم ارزان‌تر از کابل های آرمور دار با زره با کولار (kevlar) است که معمولاً برای موارد خاص استفاده می شود.

 

Armoured Cable

 

کاربرد

کابل‌های Armoured در مکان هایی که در معرض آسیب‌های مکانیکی قرار دارند، مانند خارج از دیوارها، به عنوان جایگزینی برای کانال نصب می‌شوند. کابل آرموردار معمولاً دارای یک نوار فلزی است تا اطمینان حاصل شود که پیوستگی الکتریکی ایمن با زمین ایجاد شده است. در توزیع HT & LT، کابل 4 هسته‌ای ترجیح داده می‌شود. در داخل دیوارها و در دیگر مکان های محافظت شده، به جای آن می توان کابل‌های برق ارزان‌تر را نصب کرد. کابل Unarmoured عمدتاً برای سیستم های کنترل استفاده می شود.

چرا باید از کابل‌های آرمور دار به جای کابل‌های بدون آرمور استفاده کنیم؟

چند دلیل برای استفاده از کابل های Armoured وجود دارد. بزرگترین دلیل مقاومت و استحکام آنها است و به همین دلیل این کابل ها در دهه های گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت زیرا در آن زمان کابل ها مستقیماً زیر خاک مدفون می شدند و از کانال ها یا داکت ها استفاده نمی شد. حتی در صورت حاری کانال های مخصوص همچنان خطر جوندگان وجود دارد که باعث ایجاد اختلال در عملکرد کابل ها می شود. بنابراین استفاده از کابل های آرمور دار برای حفاظت در برابر جوندگان و در مواردی که مستقیماً در زیر خاک دفن می شوند ضروری است.

کابل آرموردار می تواند به عنوان یک کابل تقویت شده که سخت‌تر و قوی تر از کابل های فیبر نوری استاندارد هستند مورد توجه قرار گیرد. با حفاظت بی نظیر این کابل‌ها در برابر آسیب فیزیکی بدون فدا کردن انعطاف پذیری و بهره‌وری در شبکه های فیبر، کابل آرموردار 4 هسته‌ای یک انتخاب مطمئن برای هر شبکه فیبر نوری در محیط های پرخطر است.

 

در ادامه برخی از کابل های آرمور دار شرکت آر اند ام را مشاهده میکنید. 

 

 

Armoured Cable

Central Loose Tube Cables I/A-DQ(ZN)BH

 

 

Armoured Cable

Stranded Loose Tube Cables I(A-DQ(ZN)BH

 

 

Armoured Cable

Stranded Loose Tube Cables A-DF(ZN)2YQ(ZN)2Y

 

 

Armoured Cable

Stranded Loose Tube Cables A-DF(ZN)2YW2Y

 

 

Armoured Cable

Central Loose Tube Cables A-DQ(ZN)B2Y

خوانید: چگونه سرعت یک شبکه بی‌سیم محلی (WLAN) را با وجود کابل‌کشی حال حاضر افزایش دهیم؟

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *