کابل کشی ساختمان هوشمند با R&M قسمت اول

smart buildings

smart buildings


R&M

ساختمان‌ها در صورتی می توانند هوشمند باشند که اجزای هوشمند بدون هیچ مانعی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. به همین دلیل است که ساختمان‌های هوشمند به شبکه‌های مناسب نیاز دارند. این شبکه‌ها شامل:

 یک سیستم کابل کشی واحد بر اساس کابل کشی ساخت یافته برای شبکه های داده محلی (LAN)
 یک زبان مشترک بر اساس پروتکل اینترنت (Ethernet/IP)

مسیر رسیدن به All over IP
امروزه، ساختمان‌ها پر از تجهیزات الکترونیکی، سنسورها و انواع کنترلرها هستند. تعداد باورنکردنی از سیستم ها در یک ساختمان نصب شده اند. برای کنترل و استفاده از آنها به طور هوشمندانه، این سیستم‌ها باید با یکدیگر شبکه شده و به سیستم اصلی کنترل ساختمان هوشمند متصل شوند.

اجزای اتوماسیون ساختمان به طور مستقل از یکدیگر توسعه یافته و معمولاً با پروتکل‌ها و تکنولوژی‌های انتقال جداگانه کار می‌کنند. تعداد زیادی از آنها در حال حاضر «دیجیتال» هستند. دروازه‌های ویژه، پیچیده و نسبتاً گران نیز می‌توانند این سیستم‌های field bus را به سیستم فناوری اطلاعات ارشد متصل کنند. امروزه شبکه بندی این اجزا یک لایه اضافی است که در واقع باید جداگانه ایجاد شود و نیازمند زمان و هزینه زیادی است.

اخیراً ایده ارتباط تمام اجزا بر روی یک پروتکل واحد به یک شکل واضح تبدیل شده است: پروتکل اینترنت (IP) که منجر All over IP خواهد شد. بر اساس تکنولوژی شبکه اترنت، IP برنامه های کارآمد و دائمی دیجیتال را مجاز می‌کند. در دوران دیجیتال ، فضای ابری و اینترنت اشیا، این یکپارچه سازی گامی منطقی خواهد بود. IEEE در حال حاضر بیشتر از قبل پروتکل اترنت را توسعه داده است تا آن را برای اتوماسیون ساختمان قابل استفاده سازد.

 

مزایای یکپارچه‌سازی

– تکنولوژی شبکه باز، مستقل از سازنده، مقرون به صرفه با قابلیت ذخیره‌سازی فضا
– سنسورها، کنترلرها و دستگاه‌ها – حتی لامپ‌های LED – آدرس IP خودشان را دارند و می توانند اطلاعات را به طور یکپارچه و به صورت آنی در سرتاسر رابط‌های اترنت و شبکه داده محلی مبادله کنند.
– مکانیزم کنترل و دسترسی یکپارچه سازی شده به صورت پروتکل IP باعث افزایش امنیت داده‌ها در ساختمان می‌شود.
– نصب و نگهداری ساده‌تر و ارزان‌تر خواهد بود. پرسنل متخصص قادر به تمرکز بر روی یک شبکه واحد خواهند بود.
– ساختمان‌ها می‌توانند به صورت مرکزی بر روی شبکه LAN، اینترنت، تلفن هوشمند و فضای ابری مدیریت شوند.
– ساختار ستاره ای اترنت و تعداد کاهش یافته‌ی رابط‌ها قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی سیستم را افزایش می‌دهند.
– برنامه‌های کاربردی جدید از طریق شبکه سازی هوشمند اطلاعات امکان‌پذیر می‌شوند و کارایی ساختمان‌ها افزایش می‌یابد.

 

ساختار اصلی: کابل کشی شبکه محلی (LAN)

در کنار ارتباطات فناوری اطلاعات و داده‌ها، مفهوم کابل کشی ساخت یافته چندین دهه است که به اثبات رسیده است. 4 زوج کابل‌ به هم تنیده مسی معمولاً ساختار اصلی شبکه های داده محلی (LAN) را تشکیل می‌دهند. تا به امروز اترنت/ آی پی (Ethernet/IP) تبدیل به یک تکنولوژی ارتباطی کامل و جهانی شده است. این نوع کابل کشی در ابتدا برای اتصال برنامه های کاربردی فناوری اطلاعات و نواحی کاری مورد استفاده قرار می‌گرفت.

همچنین با یک ساختار کابل کشی مناسب، شبکه محلی (LAN) می تواند ستون فقرات ارتباطات اتوماسیون ساختمان باشد- مشروط بر اینکه از طریق اترنت/ آی پی ارتباط برقرار کند. اما مسئله انتخاب کابل‌های مناسب، توزیع کنندگان و اتصالات بسیار مهم است. به عنوان مثال، آنها باید با تقاضاهای متغیر مطابقت داشته و با در برابر اثرات بیشتری مقاومت داشته باشند.

آر اند ام (R&M) به عنوان یک پیشرو در تکنولوژی کابل کشی برای مدت طولانی این الزامات را مورد توجه قرار داده است. محصولات کارآمد آر اند ام (R&M)، مانند کانکتورهای قابل سربندی field و ماژول‌های Cat. 6A با تکنولوژی نصب سریع، از گسترش سریع شبکه ها پشتبانی می‌کنند. در نتیجه، نصب و راه‌اندازی منحصر به فردی را ممکن می سازند.

نوآوری : Power over Ethernet یا PoE

نوآوری‌هایی مانند Power over Ethernet یا PoE استفاده‌های احتمالی از IP/Ethernet را افزایش می‌دهد. PoE برای تامین توان تجهیزات انتهایی بر روی شبکه داده و کانکتورهای RJ45 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ابتدا هدف از PoE این بود که توان تلفن های VoIP، دوربین‌های IP، مانیتورها و تجهیزات انتهایی کوچکتری را در محیط های اداری تامین کند.

در واقع، PoE می‌تواند توان سنسورها و دستگاه های اتوماسیون ساختمان را از طریق برق تامین کند. این باعث صرفه جویی در کابل کشی موازی در قسمت های مختلف و در پی آن صرفه جویی در زمان و هزینه نصب و راه‌اندازی خواهد شد.

زیر ساخت‌های PoE اشکال جدیدی از تجربه کاربری را در ساختمان‌های هوشمند فراهم می‌کند. توان مورد نیاز برای علائم دیجیتال و صفحات نمایش واقعیت مجازی را می توان از طریق PoE تاین و به طور همزمان داده های شبکه را نیز انتقال داد. PoE می‌تواند توان لامپ‌های LED تمام سالن‌های کنسرت را تامین کند و با کمک برنامه های چند رسانه‌ای می توان افکت‌های نور جدیدی را پیاده‌سازی کرد که قبلا دیده نشده است.

 

4PPoE 1

 

مهم: بار الکتریکی ثابت با عملکرد بالا PoE تا 90 وات نیاز به کابل و اتصال مناسب دارد. دسته‌های کابل به دلیل مقاومت الکتریکی در اجرای مداوم PoE گرم می شوند. این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد اثرات نامطلوب افت شود. این مشکل را می‌توان با انتخاب کابل با قطر سیم بیشتر، طول لینک کوتاهتر مورد بررسی قرار داد و روشی را جایگزین کرد که در آن کابل اندازی با دسته‌های کوچک‌تر انجام شود. آر اند ام (R&M) ابزارهای محاسبه برای این هدف ارائه می‌دهد.

آر اند ام (R&M) اتصالات، سربندی الکتریکی و کانکتورهایی ارائه می‌دهد که برای مقابله با این چالش‌ها آماده هستند. تکنولوژی Insulation Displacement Contact که به اختصار تکنولوژی IDC نامیده می‌شود و توسط آر اند ام (R&M) مورد استفاده قرار می‌گیرد، خطرات رایج مانند افزایش مقاومت تماسی و خوردگی در محل تماس را شامل نمی‌شود. آر اند ام (R&M) تنها ارائه دهنده پچ کوردهای با تکنولوژی IDC است. محصولات با نشان کیفیت PowerSafe شرکت آر اند ام (R&M) تمام الزامات PoE را برآورده می‌سازد.

 

powersafe

 

مزایای PoE
Power over Ethernet یا PoE در کابل کشی ساختمانی و اداری در حال گسترش است. این یک تکنولوژی کلیدی در مسیر ساختمان‌های هوشمند است. این تکنولوژی انواع مختلفی از دستگاه ها، توابع و برنامه‌های کاربردی را پشتیبانی می‌کند. چند مثال:

• کنترل سنسورها و مصرف انرژی برای گرمایش، تهویه، آب و هوا، نور
• سیستم‌های امنیتی: دوربین‌های نظارتی، کنترل دسترسی، تماس‌های اضطراری و اورژانسی، آلارم دود، سیستم های هشدار دهنده
• آنتن‌های WLAN
• چراغ‌های LED
• کارت خوان ها یا دستگاه های خوانش اثر انگشت
• صندوق‌ها یا دستگاه های خودپرداز
• پایانه های سلف سرویس
• علامت های دیجیتال، مانیتورها
• سیستم صوتی و PA (سیستم الکترونیکی شامل میکروفن‌ها، آمپلی فایرها، اسپیکرها و تجهیزات مرتبط)
• پیشنهادها سرگرمی

ادامه دارد…

در مطلب بعدی با ما همراه باشید تا در مورد سقف دیجیتال و اینترنت اشیا با Single Pair Ethernet یا SPE بیشتر بدانید.

 

بخوانید: چگونه سرعت یک شبکه بی‌سیم محلی (WLAN) را با وجود کابل‌کشی حال حاضر افزایش دهیم؟

 

امتیاز شما به این مطلب