پراکندگی (dispersion) در کابل های فیبر نوری

dispersion

dispersion


پراکندگی (dispersion) در مبحث کابل های نوری به معنی پراکنده شدن شعاع نور در زمانی است که در کابل نوری منتشر می شود. پراکندگی در فیبر نوری شامل مدل (model dispersion)، ماده (material dispersion) و  هدایت موج نور (waveguide dispersion) است. در این مقاله در مورد هر سه نوع صحبت خواهیم کرد.

opticalfiberdispersion thumb
پراکندگی مدل در فیبرهای چندحالته

فیبرهای چند حالته به دلیل این که سایز هسته بزرگتری دارند، می توانند مودهای نوری مختلفی را هدایت کنند. این پراکندگی را در بخش اول شکل بالا مشاهده می کنید. هر مود در زاویه متفاوتی وارد فیبر می شود و به همین دلیل هم مسیر مختلفی را داخل کابل طی می کند.

به خاطر آن که هر اشعه نور در مود زمانی مختلف منتشر می شود مسافت متفاوتی را طی می کند و در نتیجه اشعه نور در زمان های متفاوتی به خروجی کابل می رسد. بنابراین وقتی شعاع نوری منتشر شود باعث همپوشانی سیگنال می شود به نحوی که دیگر قادر به تشخیص آن ها نخواهید بود.

پراکندگی مدل، در فیبرهای تک حالته به عنوان یک مشکل یا مساله مطرح نیست به این دلیل که تنها یک مود یا حالت وجود دارد که از فیبر عبور می کند.

پراکندگی ماده

نتیجه خطوط عرضی محدود منبع نور و وابستگی ضریب شکست جسم به طول موج است. این مساله در بخش وسطی شکل بالا به نمایش در آمده است. پراکندگی ماده نوعی از پراکندگی کروماتیک است. پراکندگی کروماتیک نوعی از پراکندگی شعاع های نور است که به دلیل آن که سرعت نور در طول فیبر به طول موج آن بستگی دارد به وجود می آید.

شکل بعدی ضریب شکست را با طول موج در یک شیشه سیلیکای ذوب شده معمولی نشان می دهد.

refractiveindexversuswavelengthinsilicaglassfiber thumb
پراکندگی هدایت موج نور

پراکندگی هدایت موج نور فقط در فیبرهای تک حالته اهمیت دارد. این نوع از پراکندگی با توجه به این واقعیت اتفاق می افتد که برخی نورها در پوشش کلد ( اولین پوشش دور هسته فیبر نوری) فیبر نوری سریع تر از هسته کابل حرکت می کنند. پراکندگی هدایت موج نوری هم نوعی از پراکندگی کروماتیک است. این نوع از پراکندگی تابعی از اندازه هسته فیبر، عدد V، طول موج و عرض خط منبع نوری است. از آن جایی که تفاوت در شاخص های شکست در هسته فیبرهای تک حالته بسیار اندک است، اما همچنان می توان آن را فواصل طولانی به عنوان آیتمی تاثیرگذار دانست.

waveguidedispersion thumb
ترفندهای مختلفی در طراحی فیبر تک حالته به کار بسته می شود تا اثر پراکندگی هدایت موج نوری از بین برود و تولیدکنندگان به طور مداوم در حال بهینه سازی فرآیندها در جهت کاهش اثرات این نوع پراکندگی هستند.
شرکت فنی مهندسی لاوان ارتباط با بیش از 20 سال سابقه در طراحی، مشاوره و پیاده سازی شبکه‌های کامپیوتری و دیتا سنتر با مجرب‌ترین کارشناسان آمادگی کامل برای مشاوره دادن به شما را دارد.

بخوانید: تست TCL دستگاه فلوک (Fluke)

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *