محاسبات لبه یا Edge Computing چیست؟

محاسبات لبه

محاسبات لبه


 

 

پردازش داده های اینترنت اشیا معمولا در سیستم رایانش ابری و از طریق منابع محاسبات ابری انجام می شود و به همین علت مواردی مثل پهنای باند شبکه و زمان تاخیر به مشکلات مهمی تبدیل شده اند. به همین علت توصیه می شود که به جای محاسبات ابری، محاسبات لبه ای مورد استفاده قرار بگیرد.

محاسبات ابری چندین دیتاسنتر مختلف را درگیر می کند و پردازش در آن ها انجام می شود، اما در محاسبات لبه ای پردازش تنها در داخل منابع نزدیک صورت می گیرد. در واقع هدف از طراحی محاسبات لبه یا همان Edge Computing این است که پردازش ها اطراف منبع انجام شوند و به دیتاسنتر های مختلف نیازی نداشته باشند.

 

01.jpg

 

هر بار که شما با استفاده از کارت بانکی خود هزینه چیزی را می پردازید، یا در مسیر خود به یک کنفرانس تلفنی می پیوندید،یا از اتوموبیل های خود ران استفاده می کنید یا به یک سرویس پخش متصل می شوید و استراحت می کنید و لذت می برید، در حال بهره مند شدن از یک گرایش بزرگ IT رشد در رایانش edge هستید.
خواه هدف سرعت بخشیدن به انتقال برنامه ها و محتوا به کاربران از راه  دور و یا جمع آوری اطلاعات از وب سایت ها از راه دور باشد، این تکنولوژی کار آمدی خود را به رخ می کشد.

سایت های edge در حال افزایش در تعداد خود بوده و اهمیت آنها روز به روز مشخص تر می شود.

آنها شامل طیف گسترده ای از مراکز داده ی محلی و منطقه ای تا اتاق های کامپیوتر کوچک و مراکز ارتباطی در دفاتر منطقه ای  تا باجه های شبکه ای و درگاه های اینترنت اشیا در فروشگاه ها، مدارس، دفاتر دولتی و سایت های صنعتی هستند.

شرکت R&M که نماینده رسمی آن در ایران شرکت لاوان ارتباط است ،محصول Edge data centers را با نام تجاری Edge computing وارد بازار کرده است.

 

مطالب مرتبط:

راهکار مراکز داده مبتنی بر Edge

حالا زمان برای استراتژی Edge فرا رسیده است

اتصالات هوشمند: از لبه (Edge) تا Hyperscaler

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *