راهکار مراکز داده مبتنی بر Edge

edge

edge


 

در این مطلب سوالاتی که در زمینه دیتاسنتر لبه (Edge data center) مطرح می‌شود، و دلیل اهمیت زیاد محاسبات لبه را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا با کاربردهای لبه (Edge)، الزامات فنی آن و راهکار edge ارائه شده توسط شرکت آر اند ام (R&M) بیشتر آشنا شوید.

محاسبات لبه عملکردی مانند رایانش ابری در لبه شبکه‌های گسترده ای دارد. یک فاصله طولانی بین هاب‌های اینترنت و دیتاسنترها با ظرفیت بالا که در لبه فضای ابری قرار گرفته اند، وجود دارد. فضای ابری یا زیرساخت اینترنت باید تا جایی که داده ایجاد شده است ادامه پیدا کند. تجمیع داده‌ها و فرآیندهای پردازش داده‌های خاص باید تا حد امکان به کاربران، برنامه‌های کاربردی و دستگاه‌های دیجیتال نزدیک باشند.

یک رک در زیرزمین یک ساختمان هوشمند، اگر مجهز باشد، می‌تواند به عنوان لبه (edge) مورد استفاده قرار گیرد. همچنین یک پکیج کامل رک در مرکز یک شرکت مخابراتی، یک کانتینر کنار بزرگراه، یک اتاق سرور در پشت یک کارخانه یا یک دیتاسنتر 1000 متر مربعی نیز می‌توانند به عنوان لبه در نظر گرفته شوند. زیرساخت و تکنولوژی در لبه (edge) با منطق و عملکرد دیتاسنتر تجاری فضای ابری منطبق است ولی کوچک‌تر از آن‌هاست. دیتاسنترهای لبه (Edge data center) بسیار متراکم، انعطاف پذیر و مستقل هستند و می توانند به صورت خودکار و از راه دور کنترل شوند. فضای ابری و لبه به طور متقابل وابسته هستند و می توانند همزیستی یا زیر ساخت‌های ترکیبی ایجاد کنند.

در آینده برای ارایه دهندگان و کاربران شرایط پیچیده‌‌تری رقم خواهد خواهد خورد. برای مثال رانندگی بدون راننده را در نظر بگیرید. این‌ کار در صورتی امکان پذیر است که حجم زیادی از اطلاعات بتوانند به صورت مجازی و با سرعت نور بین وسایل نقلیه، سیستم‌های ناوبری، شبکه‌های تلفن همراه، رادار و سیستم‌های نظارت، سیگنال‌ها و کامپیوترهای ترافیکی حرکت کنند. علاوه بر خدمات 5G، این کار نیاز به یک شبکه فیبر نوری در امتداد جاده دارد. دیتاسنترهای میکرو باید هر 10 مایل در امتداد جاده قرار گیرند و تعامل با تاخیر بسیار کوتاه را تضمین کنند و مهمترین اطلاعات را در سایت پردازش کنند.

کاربردهای Edge

  • رانندگی خودکار، جاده‌های هوشمند
  • کارخانجاتی با دستگاه های وابسته به اعصاب و ربات‌هایی که به صورت خودکار کار می‌کنند
  • ستون فقرات (backbone) دیجیتال برای ساختمان های هوشمند و شهرهای هوشمند
  • تکنولوژی پزشکی قابل کنترل از راه دور در بیمارستان
  • نظارت بر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌ها، روش‌های مختلف حمل و نقل
  • تجارت خودکار بورس، صنعت مالی و بلاک چین
  • تجارت آنلاین، لجستیک (جریان کالا) و انبارداری
  • پهپادهایی که اطلاعات ترافیکی، کشاورزی و محیط‌ زیستی را جمع آوری می‌کنند
  • واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، به عنوان مثال برای تبلیغات و تعمیر و نگهداری ماشین

دیتاسنترهای edge (لبه) می‌توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. برای ابر خصوصی و ترکیبی (private and hybrid cloud) به عنوان یک منبع برای کاربران خارجی و حتی به عنوان گرمایش ساختمان. مکان‌هایedge (لبه) عبارتند از: نیروگاه های بادی، پارک‌های خورشیدی، ایستگاه های راه آهن، مناطق خدماتی بزرگراه، مناطق صنعتی، انبارها، مراکز داده سازمانی قدیمی و غیره.

الزامات فنی

دیتاسنترهای لبه (Edge data center) اغلب با کمبود فضا و شرایط سخت محیطی رو به رو هستند. آنها باید در مکان‌های محافظت شده و محرمانه قرار گیرند. منبع تغذیه بدون وقفه، حفاظت در برابر آتش، تهویه مطبوع، سیستم های خنک کننده، حفاظت در برابر صدا، حفاظت از گرد و غبار، قفل و کنترل دسترسی همه بخشی از الزامات آنها هستند. به طور طبیعی یک اتصال مستقیم به لینک‌های فیبر نوری وجود دارد. آنچه اهمیت دارد این است که باید فضای کافی برای تعداد زیاد کابل‌های فیبر نوری و مدیریت کابل وجود داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *