گفت و گوی روزنامه فناوران با آزاد معروفی

گفت و گوی روزنامه فناوران با آزاد معروفی

گفت و گوی روزنامه فناوران با آزاد معروفی


زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه

بخش نخست

آزاد معروفی، مدیرعامل لاوان ارتباط:

تولید واقعی و با کیفیت در کشور ما فرایندی سخت و پیچیده دارد

شرکت لاوان ارتباط یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه‌ی شبکه و مراکزداده است و از همکاران متخصص خبره در همه حوزه‌های آن از جمله معماری الکتریکال، مکانیکال و ارتباطات برخوردار است. به‌منظور آشنایی بیشتر با محصولات شرکت و مشکلات عمده واردات این محصولات به کشور با آزاد معروفی مدیرعامل شرکت لاوان ارتباط گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

وی در بخش نخست گفت‌وگو با فناوران در زمینه فعالیت شرکت لاوان گفت: شرکت لاوان 22 سال است که بنیان نهاده شده و از سال 1390 نماینده رسمی محصولات R&M در ایران است. R&M سابقه 58 ساله دارد و ما تنها نماینده رسمی‌این شرکت در ایران هستیم که مورد تایید وزارت امورخارجه قرار گرفته است.

گفت و گوی روزنامه فناوران با آزاد معروفی

معروفی ادامه داد:  R&Mبرندی سوییسی است و توانسته در حوزه تولید فیبرنوری به ویژه در آمریکا و آمریکای مرکزی هم تولیدش را گسترش دهد.

وی افزود: شرکت لاوان ارتباط علاوه بر محصولات R&M بر روی برندهای دیگری نیز کار می‌کند؛ مانند رک‌های ژوان که با توجه به شرایط بازار چند سال پیش تولید آن متوقف شده است. در واقع سبد کالایی ما شامل خدمات شبکه و مراکزداده است و همچنین در زمینه توسعه اینترنت اشیا IOT نیز فعالیتی جدی داشته‌ایم و واردات محصولات RFID را هم در فعالیت‌هایمان قرار داده‌ایم که آن هم در دو سال گذشته به‌خاطر تحریم و پاندمی با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده است.

وی با بیان این‌که در بسیاری از موارد سیاست‌های کشور متاسفانه انقباضی است، اضافه کرد: با وجودی که محور شعارهای سال بر مبنای تولید است، اما متاسفانه تولید در کشور ما هنوز فرایندی است که با سختی بسیار و پیچیدگی فراوان روبه‌روست. البته گروهی از مدیران تمامی ‌سعی و تلاش خود را برای انجام این هدف گذاشته‎اند اما موضوع تولید، کیفیت و عمق تولید را می‌خواهد.

معروفی تصریح کرد: کیفیت محصول بسیار مهم است و آن‌چه مسلم است؛ وقتی بازار کافی برای یک محصول وجود نداشته باشد و تولید محدود به همان کشور و بازارش باشد، تولید انبوه نیز هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و خود به‌خود کیفیت محصول پایین خواهد آمد. زیرا R&D مناسبی وجود ندارد چراکه رقابت با محصولات جهانی و منطقه‌ای وجود ندارد و استانداردها در سطح جهانی نخواهد بود. شرکتی مثل R&M در سطح جهان در حال رشد است و از چند شرکت برتر اروپایی تبدیل به یکی از چند شرکت برتر جهانی شده است.

تحریم و مشکلات واردات

 مدیرعامل لاوان ارتباط با اشاره به تحریم و مشکلات عدیده‌ای که در این رابطه برای واردکنندگان به‌وجود آمده است، گفت: متاسفانه تحریم باعث شده که نتوانیم محصولات جدید را به بازار عرضه کنیم. به‌طور کلی کار در حوزه‌ی شبکه بسیار دشوار است. مشکلات واردات، دانش نوین، گمرک، نوسانات ارزی و… هم مسایلی هستند که برای یک کارآفرین قدیمی‌ و مجموعه شرکت‌های این صنعت، شرایط را بسیار سخت کرده است. به‌خصوص تکنولوژی‌های جدیدی که به بازار جهانی عرضه می‌شوند و به علت تحریم نمی‌توان آن‌ها را وارد کرد.

معروفی افزود: سال‌ها از این تحریم‌ها می‌گذرد و در کنار آن به نام تولید، متاسفانه تحریم داخلی هم صورت می‌گیرد. در دو سال گذشته به‌دلیل کرونا مجبور شدیم مجموعه فعالیت‌های شرکت را کم کنیم که منجر به طولانی شدن اجرای بسیاری از پروژه‌ها شد. بنابراین چیزی که انتظار داشتیم به کسب درآمد منجر بشود زمانش طولانی شده است. در واقع به‌صورت غیرمستقیم تاثیرات بیرونی فشار را بیشتر کرده است.

وی تصریح کرد: در طول سال نیز بسیاری از کارمندان شرکت به کرونا مبتلا شدند یا مهاجرت کردند که از خدمات آن‌ها بی‌بهره شدیم. در سیستم دولتی نیز همین اتفاق می‌افتد، کاری که می‌خواهیم انجام دهیم تاثیر آن در تمام بازار توزیع، تولید، خدمات و و روی همه‌چیز تاثیرگذار خواهد بود. اغلب اتفاقات این چنینی گاهی تهدید و گاهی فرصت است و متاسفانه برای شرکت ما تهدید بود. با گسترش فضای مجازی شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت فعالیت‌شان زیاد می‌شود و با توجه به نیاز به ایجاد شبکه و مراکزداده در آینده نزدیک شاید پس از آن اتفاقات خوبی در کسب‌وکار ما نیز بیافتد.

تمرکز روی FTTx و هوش مصنوعی

وی گفت:کار در زمینه مراکزداده به آن‌چه در دنیا در حال اتفاق افتادن است، وابسته است؛ زیرا با استاندارهای روز دنیا جلو می‌رویم و در واقع انتقال تکنولوژی می‌کنیم نه تولید تکنولوژی. هرگونه توسعه‌ای در حوزه ارتباطات به نوع کار ما بر می‌گردد.  FTTx یکی از زمینه‌های فعالیت شرکت R&M است. لاوان ارتباط نیز تمرکز خود را روی ترندهای IOT، هوش مصنوعی و FTTx گذاشته بود.

وی اضافه کرد: در حال‌حاضر FTTx در کشورمان در حد شعار است. قطعا اگر این حوزه توسعه پیدا کند با توجه به نمایندگی R&M  و تجربیاتی که در این بخش داریم، به‌طور مستقیم فعالیت‌های‌مان را در حوزه فیبرنوری افزایش خواهیم داد. به‌طور غیرمستقیم نیز با هرگونه گسترش ارتباطات، حتما نیاز به مراکزداده بیشتری وجود خواهد داشت.

معروفی در مورد دلایل عدم توسعه FTTx در کشور گفت: دلایل زیادی برای عملی نشدن این تکنولوژی وجود دارد. به‌طور مثال حوزه مخابراتی ما خیلی بسته است. به دلیل امنیتی یا سیاسی این مجموعه در اختیار بخش خصوصی نیست. در واقع شرایط ویژه مملکت ما باعث بروز یک‌سری مشکلات شده است. با این که پیشرفت تکنولوژی و پیاده‌سازی آن در کشور ربطی به سیاست ندارد اما همه‌چیز در کشور ما سیاسی است.

وی افزود: ما از این‌که فیبرنوری به منازل کشیده شود خیلی استقبال می‌کنیم. از دولت نیز انتظار زیادی نداریم و می‌خواهیم فقط قانون و مقرراتی که باعث کندی روند کار می‌شود را وضع نکند و اجازه بدهد کار کنیم. مقررات در کشور ما دست و پاگیر است. مساله دیگر قدیمی ‌بودن قوانین است. ما شاهد ده برابر شدن نرخ ارز طی چند سال اخیر هستیم و در جایی‌که اقتصاد ثباتی ندارد، کار کردن و اداره کسب‌وکار خیلی سخت است. برای تولید هم که انواع و اقسام ممانعت‎ها وجود دارد.

مدیرعامل لاوان ارتباط:

مهاجرت نیروی متخصص حوزه ICT تبدیل به تهدیدی بزرگ شده است

مدیرعامل شرکت لاوان ارتباط در بخش نخست گفت‌وگو با فناوران ضمن معرفی شرکت لاوان به‌تشریح مشکلات پیش‌ِروی تولیدکنندگان و واردکنندگان تجهیزات شبکه در کشور پرداخت و عنوان کرد که در شرایط فعلی تولید واقعی و با کیفیت فرایندی سخت و پیچیده دارد. بخش دوم و پایانی این مصاحبه را در ادامه می‎خوانید.

آزاد معروفی در ادامه سخنان خود با اشاره به پی‌گیری مطالبات صنفی از طریق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به‌طور قطع پی‌گیر مطالبات اعضای خود هست و توانسته گام‌های خوبی در این راه بردارد. به‌طور مثال  در حوزه بیمه تامین اجتماعی با توجه به بخشنامه 14.11 خیلی خوب عمل کرده است و خیلی از شرکت هایی که عضو سازمان هستند توانسته‌اند از این بهره لازم را ببرند.

وی افزود: اما در حوزه مالیات، معتقدم سازمان نظام صنفی نتوانست اقدام جدی کند. ضمنا حضور فعال برای پی‌گیری مطالبات نداشته است تا بتواند در تصمیم‌گیری‎ها  اثرگذار باشد. با این وجود در بحث صندوق‎های فروشگاهی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای توانسته است با قدرت عمل کند و کارهای خوبی را در این زمینه پیش برده است.

مدیرعامل شرکت لاوان ارتباط تاکید کرد: بنده به‌عنوان مدیرعامل یک شرکت خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات موظف هستم برای پیشرفت کشورم کار کنم. به‌رغم تمام مشکلاتی که وجود دارد و سعی می‌کنیم مطالبه‌گری خود را  از طریق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیش ببریم. مشکلات در این حوزه فراوان است. قوانین دست و پاگیر، واردات، استاندارد، تست و آزمایش، ارز، بانک، گمرک، مالیات، بیمه، تحریم و… که هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر این است که دولت باید به نهادهای صنفی اعتماد کرده و بخشی از کار را به آنها بسپارد. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این موارد کمک بسیاری به شرکت‌ها کرده است. به نظر من نظام صنفی رایانه‌ای در خصوص پی‌گیری مطالبات صنفی نسبتا موفق بوده است. زیرا در بطن قضیه هستم و آنچه اتفاق می‌افتد را می‌بینم. کسی که دور است می‌گوید اصلا کاری انجام نشده است.

معروفی اضافه کرد: بسیاری از خواسته‌های فعالان حوزه شبکه و دیتاسنتر در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پی‌گیری می‌شود و توانسته‌ایم با مطالبه‌گری، کارها را به جای این که دولت انجام بدهد بسپاریم به بخش خصوصی و تولی‌گری آن با این بخش انجام می‌شود. نمونه بارز آن نظام رتبه‌بندی ممیزی داده‌ها است.

وی با بیان اینکه متاسفانه حاکمیت و دولت، بخش خصوصی را با سه اتاق می‎شناسند گفت: اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون و هرجا این سه اتاق وجود نداشته باشد، بخش خصوصی تو هیات‎های مالیاتی معمولا با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. به طور کلی افرادی که حضور جدی و حاکمیتی در حوزهICT دارند، باید به نحوی سازمان را حمایت کنندکه به جایگاه اصلی خود برسد.

معروفی همچنین در مورد کمبود نیروهای متخصص در حوزه فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر اقتصاد دیجیتالی موضوع بحث حاکمیت است. دولت، مجلس و قوه قضاییه راجع به این موضوع بحث می‌کنند اما بازهم ICT را نادیده می‏گیرند. در حال حاضر فرار مغزها در این حوزه بسیار زیاد است. متخصصان حوزه‌های فناوری اطلاعات در خارج از کشور می‌توانند درآمد دلاری داشته باشند به‌همین دلیل اغلب از کشور می‌روند.

وی افزود: من کارآفرین هستم، شرکتی را تاسیس کردم، کنار من افرادی آمدند یاد گرفتند و فعالیت کردند، نمی‌توانم به راحتی همه این‌ها را کنار بگذارم. اما کارشناس من امروز احساس کند که خارج از کشور می‌تواند درآمد به مراتب بالاتری داشته باشد، به طور قطع نمی‌ماند که این به مرور تبدیل به یک تهدید بزرگ خواهد شد و صد البته تهدید بزرگی‌ست!

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *