تاثیر فیبرنوری در آب و هوا

تاثیر-فیبرنوری-در-آب-و-هواتاثیر-فیبرنوری-در-آب-و-هواتاثیر-فیبرنوری-در-آب-و-هواتاثیر-فیبرنوری-در-آب-و-هوا

تاثیر-فیبرنوری-در-آب-و-هوا


زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه

شبکه های باند پهن به انرژی الکتریکی نیاز دارند. داده‌ها به خودی خود وارد خانه‌ی شما نمی‌شوند. شبکه های دسترسی (access network) 70 تا 80 درصد برق مصرفی این بخش را تشکیل می دهند که اغلب در زندگی روزمره فراموش می‌شود.‌‌وقتی اتصالات پهن باند بدون دردسر و آرام کار می‌کنند کسی متوجه حضور موثر آن‌ها نمی‌شود در حالی که سیستم الکتریکی از دفتر مرکزی گرفته تا مشترکین، به صورت شبانه‌روزی فعالینت می‌کنند تا داده‌ها را به خانه ها برسانند و انتقال اینترنت به خانه‌ها صورت گیرد که در طول این مسیر هر دستگاه به طور مستقیم در انتشار گازهای گلخانه‌ای نقش دارد.

دو تا سه درصد انرژِی در سراسر جهان

امروزه سرویس‌های مخابراتی دو تا سه درصد انرژی تولید شده در سراسر جهان را مصرف می کنند. مثلا ترافیک داده همچنان به دلیل پخش ویدئو کنفرانس ها یا دورکاری در حال افزایش است. انتقال داده می تواند تا 80 درصد از مصرف برق پخش ویدئو کنفرانس را تشکیل دهد.

بنابراین آیا ارائه پهنای باند در تضاد با حفاظت از آب و هوا است؟

در مورد فیبرنوری این‌طور نیست. طبق یک گزارش از انجمن پهنای باند آلمان برکو در ژانویه 2021: بر اساس رده‌بندی مصرف انرژی در هربیت، شبکه‌های مبتنی بر مس (VDSL2 vectoring، super vectoring) تا هفده برابر بیشتر از شبکه‌های کامل فیبرنوری برق مصرف می کنند که یک بهره‌وری بی‌همتا از انرژی است.

این گزارش را BREKO همراه با europacable و شورای FTTH اروپا منتشر کرد. علاوه بر آن این گزارش حاصل از مطالعه‌ای است که توسط دانشگاه علوم کاربردی TH Mittelhessen در ماه می 2020 انجام شده است.

قوی‌تر از مس

شبکه های فیبر نوری برای انتقال از PoP به مشترکین عملاً به برق نیاز ندارند و در عین حال، آنها می‌توانند داده‌های بیشتری را سریع‌تر در فواصل طولانی‌تر به دورافتاده‌ترین مکان‌ها انتقال دهند. اگر شبکه‌های FTTH برای این منظور پیکربندی شده باشند، حتی می‌توانند ترافیک داده‌های آنتن‌های 5G اطراف خود را نیز در خود جای دهند.

مصرف برق برای ارائه دهندگان پهنای باند نه تنها در حفاظت از آب و هوا بلکه در هزینه آن نیز نقش دارد. مشاوران صنعت WIK Consult محاسبه کرده اند که خاموش کردن مس 60 درصد در هزینه های انرژی صرفه جویی می کند.

BREKO اضافه می‌کند: شبکه‌های فیبر نوری نسبت به جایگزین‌های مبتنی بر مس با وقفه‌های سرویس کمتر، خرابی‌های کمتر و هزینه‌های نگهداری کمتر قابل اعتمادتر هستند که این همچنین باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. R&M از اپراتورهای شبکه با راهکارهایی پشتیبانی می کند که در حال حاضر کارایی بالایی را در مرحله برنامه ریزی و ساخت تضمین می کنند.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، شدت انرژی کلی شبکه های داده هر دو سال به نصف کاهش می یابد. آنچه باقی می ماند میزان مصرف برق دستگاه های مشترکین، ، چه روتر و چه تلویزیون است و بهره‌وری انرژی آنها هر سال 7/2 برابر افزایش می یابد.

مقایسه یک اپراتور شبکه فیبرنوری در ایالات متحده با شبکه مس

اپراتور شبکه Verizon مزایای هزینه‌ای شبکه های فیبرنوری خود را در ایالات متحده تعیین کرد:

-به صورت کلی: 60٪ ارزان تر از مس

– مستغلات: 60٪ تا 80٪ ارزان تر

– مصرف برق: 40 تا 60 درصد کمتر

-قابلیت اطمینان: 70 تا 80 درصد بهتر

-تعمیر و نگهداری،حمل و نقل : 40٪ تا 60٪ کمتر

امتیاز شما به این مطلب