حفاظت جامع از شبکه های فیبر نوری

شبکه‌ های فیبرنوری

شبکه‌ های فیبرنوری


فیبر نوری

زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه 

کابل‌های فیبرنوری مستقر در فضاهای عمومی ستون فقرات تامین پهنای باند کشورها را شکل می‌دهند. به‌طور معمول، این کابل‌ها در مکان‌هایی مثل تونل‌ها، ساختمان‌ها و دکل‌های مخابراتی به راحتی در دسترس قرار دارند. از این‌رو، محافظت از آن‌ها یکی از اقدامات مهمی است که شرکت‌های فعال در زمینه پیاده‌سازی شبکه‌های فیبرنوری در هنگام استقرار باید به آن دقت کنند.

آمارها نشان می‌دهند که مخاطرات امنیتی پیرامون شبکه‌های فیبرنوری عمومی به‌شدت در حال افزایش هستند. رشد چشم‌گیر تعداد کابل‌ها، کاف‌های مخابراتی، کابینت‌های خیابانی، انکلوژرها، دکل‌های مخابراتی و تجهیزات مرتبط با آن‌ها مخاطرات پیرامون این شبکه را به‌شکل قابل‌توجهی افزایش داده است. کافی است یکی از مولفه‌های یاد شده با خرابی یا سایر تهدیدات امنیتی روبه‌رو شود تا پهنای باند یک بلوک شهری کاملا قطع شده یا به شدت افت کند. آمارها نشان می‌دهند بخش عمده‌ای از این مشکلات به دلیل فقدان مدیریت، تلاش هکرها برای استراق سمع،  بلایای طبیعی، خرابکاری یا سرقت به وجود می‌آید. از این‌رو، مهم است که مدیران شبکه درباره مخاطرات امنیتی اطلاعات کاملی داشته باشند تا بتوانند مشکلات را شناسایی و برطرف کنند. در این مقاله با نکات امنیتی مهمی که باید در هنگام پیاده‌سازی این شبکه‌ها در محیط‌های عمومی به آن‌ها دقت کنید، آشنا خواهید شد.

اسناد یکپارچه ( شبکه های فیبر نوری)

مستندات: اگر تجربه پیاده‌سازی شبکه‌های بزرگ در مقیاس کلان را دارید و در هنگام پیاده‌سازی کابل‌ها و نقاط اتصال همه‌چیز را به‌خوبی مستندسازی کرده باشید، در صورت بروز خرابی، شناسایی علت بروز مشکل ساده‌ای است، زیرا مستندات فنی به شما اجازه می‌دهند با محدود کردن مناطقی که احساس می‌کنید مشکل در آن مناطق قرار دارند به سرعت و به‌شکل هدفمند واکنش نشان دهید. به‌طور معمول، پیشنهاد می‌شود در مستندات تمامی کارهای انجام شده در هنگام استقرار شبکه‌ها را ثبت کنید و از درج اطلاعاتی همچون سناریوهای خرابی، فرآیندهای هشداردهی، برنامه‌های تعمیر و نگه‌داری، ثبت نتایج اندازه‌گیری در ارتباط با پهنای باند کابل، کیفیت سیگنال، میزان افت سیگنال هنگامی که مسیر انتقال طولانی می‌شود، میزان تحمل نویز کابل و غیره غافل نشوید. لازم به توضیح است که راه‌‌حل مدیریت جامع و راهبردی R&M موسوم به inteliPhy net می‌تواند در این مورد راهگشا باشد.

FTTH

در کابل‌کشی FTTH حفاظت از کابل‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی یکی از نکات بسیار مهمی است که باید به آن دقت کنید. کابل‌ها و ماژول‌های توزیع کابل‌ها که در زیرزمین یا در نزدیکی جاده‌ها نصب می‌شوند باید به بهترین شکل مُهر و موم شوند تا افراد غیرمجاز قادر به دسترسی به  آن‌ها نباشند.

شعاع خمش: فیبر نوری به خمش حساس است. خمیدگی‌های خیلی شدید و زیاد باعث کاهش قدرت انتقال سیگنال می‌شوند یا ممکن است باعث شکستگی کابل‌ها شوند. با توجه به این‌که کابل‌های فیبرنوری متشکل از رشته‌های بسیار نازکی از جنس شیشه یا الیاف هستند باید قبل از استفاده از کابل مشخصات فنی آن را به دقت مطالعه کنید. همچنین، به این نکته دقت کنید که کابل‌های فیبر نوری بسته به نوع کاربری به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. به‌طور مثال، کابل‌هایی که برای اتصالات بزرگ استفاده شده و نقش حامل‌های داده را دارند ممکن است تا هزار فیبر داشته باشند و از این‌رو، محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌دیدگی و شرایط بد جوی ضروری است.

گرد و غبار و آب: اتصالات فیبر نوری باید در برابر گرد و غبار محافظت شوند، زیرا گرد و غبار در انتقال نور در کنتاکت‌‌ها اختلال ایجاد می‌کند. رطوبت نیز تاثیر منفی بر کابل‌ها دارد. هنگام پیاده‌سازی کابل‌کشی خطوط زیرزمینی باید از کابل‌های ضد آب به صورت طولی با پرکننده‌های ساخته شده از جنس نخ ژلی استفاده کرد تا آب به درون کابل نفوذ نکند. در صورتی که آب به کابل‌ها نفوذ کند مشکل انکسار نور را به وجود می‌آورد و اجازه نمی‌دهد سیگنال‌های فیبر نوری به درستی انتقال پیدا کنند. راه‌حل‌هایی مثل کانکتورblind mate  یا HEC coupling شرکت R&M مانع از نفوذ آب و گرد و غبار به درون کابل‌هایی می‌شوند که قرار است در زیرزمین نصب شوند.

تقویت: هنگامی‌که کابل‌ها در بسترهای زمینی نصب می‌شوند همواره با خطر له شدن یا جویده شدن توسط حیوانات روبه‌رو هستند، از این‌رو، باید از مکانیزم‌های تقویت در ژاکت کابل و همچنین لوله‌های مقاوم استفاده کرد تا از کابل در برابر این آسیب‌ها محافظت کند.

دسترسی: کابین‌ها، شفت‌ها و توزیع‌کننده‌هایی که در ارتفاعات نصب می‌شوند باید به گونه‌ای قفل شوند که فقط افراد مجاز بتوانند آن‌ها را باز کنند. در اماکن حیاتی یا نظامی باید از تجهیزات امنیتی محافظ یا محفظه‌های مقاوم در برابر ضربه، نرده‌هایی با تاج‌های سیم خاردار و لوله‌های محکم استفاده کرد تا امنیت کابل‌ها بیشتر شود.

افزونگی: هنگامی‌که استراتژی پیاده‌سازی شبکه فیبرنوری مبتنی بر افزونگی فعال و غیرفعال باشد به این معنا است که شما آینده‌نگری لازم در ارتباط با شبکه فیبرنوری را انجام داده‌اید. مزیت بزرگی که این استراتژی دارد در این است که زمان خرابی را به حداقل می‌رساند یا در صورت لزوم اجازه می‌دهد به شکل ساده‌تری به گسترش‌پذیری شبکه بپردازید.

همان‌گونه که اشاره شد، کابل‌کشی‌های زمینی فیبرنوری دسترسی به آن‌ها را ساده می‌کند، از این‌رو، در هنگام پیاده‌سازی باید نکات ایمنی را به دقت مورد توجه قرار دهید.

حفاظت از کابل در برابر استراق سمع: فیبرهای نوری را می‌توان با استفاده از اسپلیترهای نوری یا جفت‌های خمشی ایمن‌سازی کرد. با مانیتورینگ فیبر فعال (AFM) یا اندازه‌گیری OTDR، تغییرات در انتقال نور را می‌توان در فواصل طولانی مورد بررسی قرار داد. در این حالت، اگر فردی اقدام به شنود کرده باشد، افت سیگنال این موضوع را نشان می‌دهد.

به منظور بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌های بالقوه کابل‌کشی فیبر نوری، در نظر گرفتن این نکات در مراحل طراحی، برنامه‌ریزی، نصب و همچنین در حین عملیات جاری بسیار مهم است.

حفاظت از کابل

کابل‌کشی فیبر نوری روی آنتن‌های ارتباطی تلفن همراه اغلب تنها توسط یک حصار محافظت می‌شوند که ضریب ایمنی آن ها را کم می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *